Waste design 2.0
Projektni partnerji:
- Občina Postojna
- Javno podjetje komunala Izola d.o.o.
- Mestna občina Nova Gorica
- Univerza IUAV iz Benetk
- Občina Devin Nabrežina
Cilj:
Skupni čezmejni ukrepi za izboljšano upravljanje odpadkov, njihovo ponovno uporabo in predelavo za spodbujanje prehoda na krožno gospodarstvo.
Cilj projekta je prispevati k prehodu na krožno gospodarstvo z boljšim upravljanjem odpadkov in s spodbujanjem njihove predelave in ponovne uporabe ter s tem zmanjšati vpliv odpadkov na okolje. To bomo dosegli s pilotnimi investicijami, z uporabo digitalnih tehnologij za nadzor polnosti zabojnikov, z izdelavo prototipov urbane opreme iz recikliranih odpadkov in s skupnimi čezmejnimi ukrepi za dvig ozaveščenosti prebivalstva o pomenu ločenega zbiranja odpadkov in njihove ponovne uporabe.
O projektu:
Projekt naslavlja izzive na področju podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja, s poudarkom na ravnanju z odpadki in spodbujanju krožnega gospodarstva. Splošni cilj projekta je prispevati k prehodu na krožno gospodarstvo z boljšim upravljanjem odpadkov in s spodbujanjem njihove predelave in ponovne uporabe ter s tem zmanjšati vpliv odpadkov na okolje. S projektnimi aktivnostmi želimo prispevati k povečanju odstotka ločeno zbranih odpadkov na PO in k povečanju ozaveščenosti prebivalstva o pomenu krožnega gospodarstva. Inovativnost projekta predstavljajo pilotne investicije v nove ekološke otoke, v katere bo nameščen digitalni sistem za nadzor polnosti zabojnikov. Inovativen je tudi pristop k ozaveščanju prebivalstva o pomenu ločenega zbiranja odpadkov in njihove ponovne uporabe, ki ga bomo dosegli z izdelavo urbane opreme iz recikliranih materialov in s skupnimi čezmejnimi ukrepi, v katere bomo preko delavnic neposredno vključili lokalno prebivalstvo čezmejnega območja (ČO). Glavni neposredni učinek projekta so Skupni čezmejni ukrepi za izboljšano upravljanje odpadkov, njihovo ponovno uporabo in predelavo za spodbujanje prehoda na krožno gospodarstvo, rezultat projekta pa so rešitve, ki jih uporabljajo ali nadgradijo organizacije. Korist bodo imeli organi upravljanja na vseh ravneh, izobraževalne inštitucije, podjetja, NVO in lokalno prebivalstvo ČO. Odstotek ločeno zbranih odpadkov na PO ne dosega zastavljenih ciljev Agende 2030 za trajnostni razvoj, zato je potrebno sodelovanje v skupnih čezmejnih ukrepih za dvig ozaveščenosti prebivalstva o pomenu ločenega zbiranja odpadkov in njihove ponovne uporabe za zmanjšanje negativnih vplivov na okolje. Z načrtovanimi aktivnostmi in s pristopom od spodaj navzgor bo projekt spodbujal krožno gospodarstvo, kar bomo dosegli s skupnimi čezmejnimi ukrepi za ozaveščanje prebivalcev in z uporabo digitalnih tehnologij v procesu upravljanja z odpadki, kar bo dolgoročno doprineslo k zmanjšanju izpustov CO2.
Projekt kapitalizira rezultate in učinke projekta WASTE DESIGN, ki so ga izvajali Občina Postojna, komunala Izola, Univerza IUAV in Isontina Ambiente. V projektu WASTE DESIGN 2.0 želijo te učinke in rezultate okrepiti in nadgraditi, jih prenesti na nove partnerje in okolja in povečati njihovo vidnost na programskem območju. Občina Postojna (VP) in Komunala Izola (PP2) sta v prvem projektu izvedla pilotne investicije v podzemne ekološke otoke za ločeno zbiranje odpadkov, na katerih sta preizkusila inovativno digitalno tehnologijo za spremljanje polnosti zabojnikov. Te dosežke bosta v kapitalizacijskem projektu okrepila s postavitvijo novih plotnih ekoloških otokov z digitalnim sistemom in s tem nadgradila rezultate projekta WASTE DESIGN. Univerza IUAV (PP4) je izvedla študijo o metodologijah in materialih za predelavo gradbenih odpadkov in izdelala prototipe urbane opreme iz recikliranega materiala. V novem projektu bo študijo razširila na druge vrste materialov, preizkusila različne metodologije in izdelala nove prototipe urbane opreme in drugih uporabnih izdelkov. Z izvajanjem pilotnih aktivnosti bodo partnerji imeli možnost analizirati učinkovitost uporabljene tehnologije ter trajnost in uporabnost recikliranih izdelkov.
Aktivnosti Občine Postojna:
Občina Postojna bo v okviru projekta izvedla pilotno aktivnost v kateri se bo testirala napredna in inovativna tehnologija pobiranja odpadkov iz ekoloških otokov v občini. Občina Postojna je leta 2009 uvedla sistem ločenega zbiranja komunalnih odpadkov, ki danes obsega ločeno zbiranje mešanih komunalnih odpadkov po sistemu ˝od vrat do vrat˝ in na ekoloških otokih, ločeno z zbiranje kosovnih odpadkov, elektronske opreme, tekstila in obutve ter ločeno zbiranje bioloških odpadkov po sistemu ˝od vrat do vrat˝ in na ekoloških otokih. Z začetkom 2019 se je uvedlo tudi zbiranje odpadnega olja. Na območju Občine Postojna ne trenutno vzpostavljenih 80 zbiralnikov ločenih frakcij oz. ekoloških otokov, v katerih se je leta 2017 zbralo 4,7 t različnih vrst odpadkov. V sklopu projekta WASTE DESIGN sta bila v občini urejena prva dva potopna ekološka otoka z umeščenimi senzorji spremljanja polnosti zabojnikov. A kljub dolgoletnemu sistemu ločevanja odpadkov odlaganje le-teh še vedno predstavljal velik problem v Občini. Ekološki otoki v bližini večstanovanjskih blokov so pogosto prepolni kar povzroča onesnaževanje okolice. Leta 2009 pa se je izteklo tudi obratovanje Zbirnega centra nevarnih odpadkov v Stari Vasi, ki je pokrivalo dve občini Postojni in Pivko. S tem je nastala potreba po novem zbirnem centru, ki bi zbrane kosovne, električne in tekstilne odpadke tudi ponovno uporabil. Z nadzorom polnosti zabojnikov na novih lokacijah v Postojni bomo prispevali k boljšemu upravljanju z odpadki v naši občini in s čimer se projekt navezuje na projekt v izvajanju Zero Waste in načrtovanje Centra ponovne uporabe. Prav tako, pa se bo z uvedbo inovativnega sistema odvoza odpadkov, zmanjšala onesnaženost okolice ekoloških otokov.
Podatki o financiranju
738,982.80 eur od tega ESRR (80%) = 591,186.24
Občina Postojna = 239,887.00