Podzemni zbiralniki odpadkov za boljšo urejenost in trajnost naše občine
V okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je Občina Postojna krajanom Landola uradno predala v uporabo nov ekološki otok s potopnimi smetnjaki. To je že peti tovrstni otok v občini, stoji pa ob Kulturnem domu Landol. Vzpostavljen je bil v okviru projekta Waste Design 2.0, v sklopu katerega je bil letos postavljen tudi ekološki otok na Pretnerjevi ulici v Postojni.
Nov ekološki otok omogoča lažje in bolj učinkovito ločevanje odpadkov. Smetnjaki so namenjeni papirju, kartonu, plastični in kovinski embalaži ter steklu. Predsednik Krajevne skupnosti Landol, Vojko Zalar, je v okviru uradne predaje poudaril, da so prednosti novega otoka že opazne. Poleg bolj učinkovite rabe predvsem prispeva k bolj urejenemu in čistejšemu videzu kraja. Podzemni zabojniki imajo namreč večjo prostornino, zato se ne prenapolnijo tako hitro kot prejšnji. Hkrati pa omogočajo odlaganje večjih vrečk, kar zmanjšuje težave z odpadki, ki so prej sicer v vrečkah končali poleg otoka.
Večja prostornina poleg boljše uporabnosti za krajane na drugi strani pomeni tudi bolj učinkovito zbiranje odpadkov. Zabojniki so namreč opremljeni s tehnologijo spremljanja in javljanja polnosti zbiralnikov. Tako omogočajo učinkovitejši odvoz odpadkov, saj zahtevajo manj pogosto praznjenje in manj voženj smetarskih vozil.
Skupaj za čistejšo in trajnostno prihodnost
Na otvoritvi novega ekološkega otoka je bilo prisotno tudi podjetje Publikus, ki je izvedlo praktično delavnico o pravilnem ločevanju odpadkov. Krajani so tako pridobili nasvete in nove vpoglede v pomen pravilnega ločevanja za recikliranje.
Hkrati je podjetje predstavilo spremembe, s katerimi bo občina Postojna stopila še korak bližje bolj trajnostni prihodnosti. S 1. aprilom 2025 bodo gospodinjstva v občini Postojna namreč prejela dodatne smetnjake z modrim pokrovom, namenjene ločenemu zbiranju papirja. Nov smetnjak bo omogočil boljše ločevanje papirja, ki se zdaj pogosto znajde v črnih posodah, namenjenih mešanim odpadkom. Cilj uvedbe modrih zabojnikov je zmanjšati pogostost praznjenja črnih posod s 14 dni na enkrat mesečno. Ta sprememba bo pripomogla k učinkovitejšemu upravljanju z odpadki, povečala delež recikliranega papirja in omogočila korak bližje skladnosti z zahtevami EU direktiv.
"Pravilno ločevanje odpadkov je preprosta, a pomembna navada, ki vpliva na našo skupnost in okolje," je poudarila Maja Piškur, vodja projekta. "S projektom Waste Design 2.0 si na Občini Postojna prizadevamo vzpostaviti učinkovitejše sisteme za ravnanje z odpadki, ki spodbujajo trajnostne prakse in urejeno okolje. Skrb za okolje je izraz spoštovanja do prostora, v katerem živimo, in pomemben korak k trajnostni prihodnosti. Z odgovornim ravnanjem in pravilnim odlaganjem odpadkov lahko vsi skupaj gradimo čistejšo, bolj trajnostno in urejeno Postojno."
O projektu Waste Design 2.0
Evropski projekt Waste Design 2.0 uvaja inovativne tehnologije za ravnanje z odpadki in krožno gospodarstvo. Cilj projekta je spodbujati trajnostne rešitve, ki izboljšujejo zmanjšujejo količino odpadkov in varujejo okolje ter izboljšujejo kakovost življenja. Izvaja se v okviru programa Interreg Italija-Slovenija in je sofinanciran s strani Evropske Unije.