Kuhajmo z odgovornostjo: z ustvarjalnostjo do manj odpadkov
Evropski teden zmanjševanja odpadkov, največja evropska pobuda za zmanjševanje odpadkov, je letos v ospredje postavil pomen zmanjševanja ostankov hrane. Ves teden je bil v Postojni zaznamovan z različnimi delavnicami, ki so združile odgovornost do hrane, ustvarjalnost in družinsko povezanost. Aktivnosti so potekale v okviru evropskega projekta Waste Design 2.0.
Zmanjševanje odpadne hrane je izziv, s katerim se sooča ves zahodni svet. V Sloveniji letno zavržemo 78 kg hrane na prebivalca, skoraj polovica vse odpadne hrane pa nastane v gospodinjstvih. Spremembe se tako lahko začnejo prav doma – v domači kuhinji.
Da bi spodbudili razmišljanje izven okvirov, ki temelji na trajnosti in spoštovanju do hrane, so pri urah gospodinjstva na OŠ Miroslava Vilharja in v Družinskem centru Brlog potekale različne kulinarične delavnice. Na njih so otroci in družine raziskovali, kako z majhnimi koraki in premišljenim pristopom zmanjšati količino zavržene hrane. Pri tem so odkrivali možnosti za ponovno uporabo sestavin, ki bi drugače končale v smeteh.
Odgovorno in ustvarjalno kuhinje: nova priložnost za ostanke hrane
Med delavnicami so udeleženci ustvarjali okusne jedi iz vsakdanjih ostankov hrane. Preprost pristop je pokazal, da lahko z nekaj domišljije ustvarimo popolnoma nove jedi in hkrati zmanjšamo količino odpadkov. Aktivnosti so bile zasnovane tako, da so mlade udeležence spodbudile k razmišljanju, kako lahko z ustvarjalnostjo in premišljenimi odločitvami preprečimo, da bi hrana končala v smeteh.
Delavnice so bile več kot le kuharska lekcija. Bile so tudi priložnost za pogovor o spoštovanju do virov, s katerimi razpolagamo, in o pomembnosti trajnostnega ravnanja vsakega posameznika. Otroci in družine so skozi praktične primere spoznali, kako lahko vsak prispeva k bolj odgovornemu ravnanju s hrano.
Navdih za vašo kuhinjo
Zmanjševanje ostankov hrane koristi tako okolju kot našim denarnicam. A hkrati je lahko tudi priložnost za uvajanje novih družinskih tradicij. Domača kuhinja je namreč lahko prostor za raziskovanje, učenje in skupno ustvarjanje.
Za vse, ki bi želeli preizkusiti ustvarjalne pristope k pripravi hrane iz ostankov, lahko za navdih uporabite knjižico receptov. V njej boste našli preproste in okusne ideje za nove jedi, od krompirjevih kroketov in zelenjavnega čipsa, do bananinega kruha in lubenične torte. Knjižica bo nedvomno spodbudila vašo ustvarjalnost in vas navdihnila, da trajnostne vrednote prenesete v svoje domove – bodisi z inovativnim kuhanjem ali načrtnim ravnanjem s hrano.
Prelistajte knjižico z recepti v priponki.
Odgovornost do hrane je izraz spoštovanja do narave in ljudi. S skupnimi prizadevanji lahko zmanjšamo ostanke hrane in živimo bolj trajnostno – začnimo v svoji kuhinji.
Z Waste Design 2.0 do bolj trajnostnega življenja
Aktivnosti so potekale v okviru projekta Waste Design 2.0, ki se osredotoča na uvajanje inovativnih rešitev za ravnanje z odpadki ter spodbujanje trajnostnega življenjskega sloga. Izvaja se v okviru programa Interreg Italia-Slovenija in je sofinanciran s strani Evropske Unije.