SReST: analiza prehranske dediščine v Primorsko-notranjski regiji
Z ohranjanjem prehranske dediščine do regionalnega ponosa
Wendy je v svoji predstavitvi pojasnila vpliv 'slow food' gibanja, ki se je začelo v Italiji v 80. letih prejšnjega stoletja. To gibanje spodbuja lokalno in ekološko pridelano hrano ter zagovarja regionalne kulinarične tradicije. Poudarja pomen kvalitetne in pravično pridelane hrane, in s tem podpira biotsko raznovrstnost ter male proizvajalce.
Wendy, ki je po narodnosti Škotinja, je na primerih škotskih jedi kot sta sir Dunlop in šetlandska jagnjetina predstavila, kako se regionalne specialitete vključijo v »Ark of Taste«, pobudo za varovanje redkih pasem in avtohtonih vrst rastlin po celem svetu. Poudarila je pomen razumevanja regionalnih značilnosti, podnebja in kulinarične kulture.
Povezanost z naravo je pomemben del tudi slovenske identitete. V Sloveniji imamo precej ruralnih območij, kjer mnogi pridelujejo lastno hrano. Kljub temu ostaja potencial za razvoj turizma, ki temelji na prehranski dediščini, velik. S projektom si Občina Postojna prizadeva vzpostaviti mehanizme, ki bodo ohranjali in varovali kulinarično kulturo v primorsko-notranjski regiji ter na ta način prispevali k bolj trajnostni in raznovrstni turistični ponudbi. To bo omogočilo boljše vključevanje lokalnih pridelovalcev hrane v turistično ponudbo ter povečalo gospodarsko odpornost in privlačnost našega območja.
Sledi analiza in pregled prehranske dediščine
Delavnica je bila dinamičen prostor za izmenjavo idej in prepoznavanje tradicionalnih jedi, sestavin in pijač, ki definirajo podonavske regije. Občina Postojna in ostali partnerji projekta so se lotili analize kulinarične dediščine in prehranskih izdelkov, ki so tesno povezani z njihovimi regijami. Analiza bo tako spodbudila partnerje, da raziščejo lokalne izdelke ter kulinarične destinacije, ki odražajo bogato dediščino regij.
Projekt SReST se izvaja v okviru programa Interreg DANUBE 2021-2027 in ga sofinancira Evropska unija.