Občina Postojna je gostila mednarodno srečanje partnerjev projekta ArtMED
Občina Postojna je ta teden gostila uvodni sestanek projekta ArtMED, ki predstavlja prvi korak k reševanju prometnih izzivov na redko poseljenih območjih. Cilj projekta je spodbujati trajnostne rešitve ter podpirati lokalne oblasti in ponudnike javnega prevoza pri izvajanju (avtonomnih) storitev mobilnosti na zahtevo. Srečanje je služilo kot inkubator inovativnih rešitev in naprednih strategij za izboljšanje povezljivosti med podeželjem in mestnimi jedri.
Srečanje se je začelo z uvodnimi besedami župana Igorja Marentiča, ki je izpostavil, da »projekt ArtMED priča o tem, da je Postojna v središču razvoja novih tehnologij mobilnosti, ki je trenutno izjemno pomembno in aktualno področje«. Prav tako je nagovoril delegacijo uradnih predstavnikov, ki so se srečanja udeležili. Med njimi so bili Matjaž Vrčko z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ki je predstavil dosedanje dogajanje na tem področju, vključno s pravnimi akti na področju prevoza na zahtevo, javnim prevozom za invalide ter avtonomnim prevozom (ki zaenkrat v Sloveniji še ni zaživel v praksi). Anton Pavlin z Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj je ponudil pomoč pri izvajanju projekta. Danilo Čeh, koordinator projektov na temo »Green Living Areas«, je poudaril, da je treba razširiti naša obzorja in preseči zgolj projektna partnerstva. Axel Rodriguez Garrote iz skupnega sekretariata je osvetlil program Interreg MED, v sklopu katerega se projekt ArtMED izvaja. Vlogo projekta je tako umestil v širši okvir regionalnega razvoja.
Sodobne in zelene rešitve za izzive mobilnosti
Projektni partnerji so se po uvodnih besedah vključili v razprave, v katerih so opredelili izzive, s katerimi se trenutno sooča prometni sektor. Izpostavili so predvsem ogromno pomanjkanje voznikov avtobusov po vsej Evropi in velike razlike med mesti in podeželjem glede dostopnosti javnega prevoza. Inovativne in vključujoče rešitve bodo za reševanje teh izzivov ključne.
Udeleženci so imeli priložnost spoznati se z najboljšimi praksami na področju trajne in avtonomne mobilnosti, ki sta jih predstavila predstavnika s podjetij Nomago D.o.o. in AV Living Lab. Primeri iz resničnega sveta, ki v določenih pogledih še vedno delujejo zelo futuristično, so pokazali, kaj vse je mogoče, in tako dali nov zagon projektnim partnerjem in okrepili njihovo odločenost za reševanje aktualnih problemov. Projektni partnerji so srečanje nadaljevali na Centru za trajnostno mobilnost, kjer so oprijemljiva prizadevanja za trajnostni promet, kot je razpoložljivost mestnih koles v Postojni, poudarila našo zavezanost k dejanskim spremembam.
Drugi dan so se razprave nadaljevale v obliki delavnice, kjer so se projektni partnerji poglobili v podrobnosti svojih prometnih izzivov. Občina Postojna se je osredotočila predvsem na reševanje izzivov podeželske mladine in njihovih staršev, ki se zaradi obšolskih dejavnosti v Postojno vozijo po večkrat na dan.