Napovedane padavine bodo koncentracijo onesnaženja zmanjšale
Regijski štab civilne zaščite za Notranjsko je glede na nedeljsko okoljsko nesrečo, razlitje gnojevke na Studencu pri Postojni in onesnaženje vodotokov, česar posledica je bil tudi pogin živeža v vodi, danes v Postojni sklical sestanek vseh deležnikov, predstavnikov institucij in strokovnih služb, z namenom ocene posledic izlitja fekalnih voda v naravni prostor na področju občine Postojna in posledic onesnaženja voda reke Nanoščice, Pivke in potoka Korotan. Srečanja se je udeležila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.
Kot je po sestanku v izjavi za javnost povedal poveljnik regijskega štaba CZ Sandi Curk je »1800 kubičnih metrov izpusta fekalnih voda v nedeljo zvečer v nekaj minutah preplavilo potok Korotan. Glede na višje stanje vodostaja, je fekalni madež trenutno nekaj več kot deset kilometrov oddaljen pred sotočjem z reko Pivko, nato pa še približno dva kilometra od Postojnske jame. Pričakujemo padavine, ki bodo prispevale k razredčenju koncentracije onesnaženja. V dobrobit narave in življenja ljudi se je zaključilo z deli in vzpostavilo zemeljsko prepreko, da napovedane padavine preostanek gnojevke ne bi dodatno naplavile v naše vodotoke.«
V stik z lokalno skupnostjo je takoj po nesreči stopilo tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter predsednik vlade, ki so nudili vso strokovno podporo in pomoč javne uprave, za kar se jim je poveljnik ob tem iskreno zahvalil.
Po ocenah Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU, ki nenehno spremlja stanje na terenu in ga je na današnjem srečanju zastopal dr. Janez Mulec, je po več kot polovici poti prišlo do redčenja fekalnega madeža. Madež potuje dolvodno proti Postojnski jami, strmec je relativno nizek, zato gre za počasno premikanje. Madež, ki je anoksičen, vpliva na biološke procese v vodotoku, kar pomeni, da življenje na teh delih odmira, ribe poginjajo. V nadaljevanju se kot že omenjeno zaradi padavin pričakuje še dodatno redčenje onesnaženja, tudi meritve kažejo na večjo nasičenost s kisikom, kar je dobrodošlo za ekosistem oziroma biološke procese v vodi, za katere vsi upamo, da si bodo počasi opomogli. Po ocenah strokovnjakov bo madež Postojnsko jamo dosegel čez tri do štiri dni, njegova koncentracija onesnaženja bo relativno majhna, vendarle pa bi to lahko imelo določene posledice na jamsko življenje, ki jih je težko opredeliti ali napovedati.
Po končanem sestanku v Postojni je ministrska ekipa, ob spremstvu regijskega poveljnika, aktivnosti nadaljevala tudi pri lastniku ekološke kmetije Žgajnar.