Občina Postojna del projekta, ki si prizadeva za enakost spolov
Občina Postojna je ena izmed devetih občin, ki skupaj sodelujemo v projektu FEMACT-Cities, ki se izvaja s sklopu programa URBACT IV. Cilj projekta, izvedba katerega poteka od 1.6.2023 do 31.12.2025, je priprava in sprejetje Strategije za enakost spolov v Občini Postojna. Skozi projektne aktivnosti bomo skupaj z lokalnimi deležniki postopno izvajali aktivnosti ozaveščanja in opolnomočenja mladih žensk ter se dotaknili perečih tem kot je nasilje nad ženskami, samopodoba, počutje v družbi in vključevanje vanjo. Skozi projekt želimo ženskam ponuditi več svobode; da lahko odprto razmišljajo, spregovorijo, izrazijo svoja stališča, se svobodno gibljejo, imajo enake možnosti in so npr. za isto delo enako plačane.
Aktivnosti se bodo oblikovale skupaj s projektnimi partnerji. V prvi fazi bo Občina Postojna oblikovala lokalno delavno skupino, ki jo bo vodila mag. Anita Knez, sestavljena pa bo iz ključnih lokalnih deležnikov raznolikih sektorjev, izvedla analizo obstoječega stanja ter pripravila osnovno študijo, na podlagi katere se bodo oblikovale aktivnosti, ki se bodo izvajale v lokalnem okolju.
Konec avgusta se je na Švedskem odvijala prva izmed pomembnejših projektnih aktivnosti. Občinska svetnica, mag. Anita Knez je od 28. do 30. avgusta prisostvovala mednarodnemu motivacijskemu dogodku pod okriljem Urbact Universe. Deležna je bila tridnevnega intenzivnega izobraževanja, načrtovanja v skupini z mednarodnimi partnerji po principu participacije, postavljanja vprašanj, sodelovanja in povezovanja.
"Spoznali smo nekaj metod, pristopov, načinov dela, izvajanja aktivnosti na lokalni ravni. Imela sem priložnost delati v različnih delavnicah, okusiti različne perspektive, energije, kar je bila neprecenljiva izkušnja oz. inspiracija za delo. Enakopravnost žensk je tema, področje, s katerim se vsi soočamo, zato je na lokalni ravni potrebno pričeti z vključevanjem žensk (skozi proces izobraževanja, branja, različnih aktivnosti, dogodkov …) oz. ozaveščanja na to temo že med mladimi, v šolah, kjer je potrebno privzgojiti sistem nediskriminacije. Menim, da je šola prvi korekcijski mehanizem za samo družbo; vzpostaviti moramo učno okolje, ki bo odprto v lokalno skupnost, lastno družbo in tujino. Otroke v šolah učimo kaj je odgovornost, opolnomočenje, izpostavljamo ničelno tolerantnost do nasilja ter privzgajamo trajnost. Potrebujemo svež akcijski načrt, ki vključuje interdisciplinarni pristop, kako ozaveščati sebe, družbo in pripraviti Strategijo aktivnosti, ki bo temu sledila." povzame svojo udeležbo na dogodku ter ključne poudarke projekta lokalna koordinatorka Anita Knez.