Trajnostna mobilnost Občine Postojna
Občina Postojna pripravlja Celostno prometno strategijo (CPS), strateški dokument, ki predstavlja temelj za vzpostavitev in krepitev trajnostnega prometnega sistema. Namen Celostne prometne strategije Občine Postojna je zastaviti realne ukrepe za ureditev prometa in tako sedanjim, kot prihodnjim generacijam izboljšati bivalne in delovne pogoje. Cilj je zagotoviti čim bolj enakopravni in kakovostni dostop prebivalcev do svojih domov, delovnih mest in storitev, kakor tudi enakopravne možnosti gibanja. Pri doseganju teh ciljev bomo delovali na način, s katerim bomo hkrati razbremenili okolje in pozitivno vplivali na zdravje ljudi.
Projekt CPS prispeva k izboljšanju privlačnosti in kakovosti mestnega okolja in poveča možnosti naše občine za dostop do sredstev Evropske Unije, povezanih s področjem prometa. Pripravljen je bil v skladu z metodologijo, ki upošteva smernice EU na tem področju in dobre prakse tako evropskih kot domačih mest. Upošteva vse prebivalce in njihove potrebe, vse prevozne načine in obvladovanje prometa.
CPS se osredotoča na omejevanje motoriziranega prometa s pomočjo mehkih ukrepov. Ne pomeni zgolj novih cest, mostov, železniških prog. S tovrstno rastjo prometne infrastrukture se kolone in potreba po parkiriščih le še povečujejo. Celostna prometna strategija pa na prvo mesto postavlja pešce, kolesarje, spodbuja uporabo javnega potniškega prometa ali vsaj skupno vožnjo z osebnim avtomobilom. V okviru mehkih ukrepov bomo pripravljali predvsem promocijske vsebine za ozaveščanje vseh skupin prebivalcev o vplivu prometa na okolje in zdravje, o uporabi okolju prijaznih vozil in o varnosti v prometu. S tem želimo spreminjati potovalne navade občank in občanov ter spodbujati k trajnostni mobilnosti.
CPS je celovit, inovativen in participativen pristop za reševanje izzivov v prometu. Širšo javnost vključuje v vseh svojih fazah načrtovanja. Pri izvedbi tako sodelujejo predstavniki občine in krajevnih skupnosti, strokovna projektna skupina, zdravstvene ustanove, policija, gasilci, vzgojno – izobraževalne ustanove, različne organizacije, podjetja in društva. Ob koncu se z upoštevanjem interesov širokega kroga ljudi zastavijo merljivi ukrepi, ki jih je po izvedbi projekta možno spremljati in ocenjevati. Posebno pozornost pri načrtovanju prometa se posveča prilagoditvi prostora za senzorično in gibalno ovirane.
Projekt CPS ozavešča o pozitivnem vplivu ukrepov na področju trajnostne mobilnosti tudi na gospodarsko. Gre za razmislek o potencialih občine, ki bi jih razvili z novimi trajnostno mobilnimi odločitvami. Pogostejša uporaba koles ali stopnja pešačenja pomeni seveda ugoden vpliv na zdravje, boljše učne rezultate šolarjev, dijakov in študentov. Mesta, ki imajo urejene peš cone, veliko zelenih površin, razvejano kolesarsko infrastrukturo in umirjeno mestno jedro, imajo tudi večjo vrednost nepremičnin. Povezovanje mesta z njegovim zelenim zaledjem, na primer s širjenjem kolesarskih poti za rekreacijo sočasno pomeni tudi privlačnejše okolje za turiste. Z omejevanjem motoriziranega prometa pridobimo umirjeno območje za preživljanje prostega časa, varno gibanje otrok in dihanje čistejšega zraka.
Komuniciranje s prebivalci je ključni del izdelave Celostne prometne strategije Občine Postojna. Prebivalcem bomo z organiziranimi javnimi razpravami, delavnicami, izdelanimi anketnimi vprašalniki in intervjuji ter ostalimi aktivnostmi omogočili, da podajo svoj pogled na sedanje stanje v prometu, svoje ideje in pričakovanja za boljšo prihodnost.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada.