Nahajate se:
Izgradnja ekoloških otokov s podzemnimi zabojniki v občini Postojna
Izgradnja ekoloških otokov s podzemnimi zabojniki v občini Postojna
1. 9. 2022
DORIS K. H.
596
V okviru projekta Waste design, katerega vodilni partner je Občina Postojna, je bil izdelan dokument identifikacije investicijskega projekta, ki izpostavlja ključna dejstva, analizo stanja, opredelitev razvojnih možnosti in ciljev ter rešitev na področju izgradnje ekoloških otokov s podzemnimi zabojniki v Občini Postojna
Dokument je v celoti dostopen v priponki, sicer pa izpostavljamo povzetek navedb…
- V letu 2020 je v Občini Postojna nastalo povprečno 497 kg komunalnih odpadkov na prebivalca, zbranih je bilo 424 kg komunalnih odpadkov na prebivalca in odloženih 62 kg. V občini je tako nastalo za 9 kg več komunalnih odpadkov kot je povprečje v Sloveniji, zbranih jih je bilo za 69 kg več kot v celotni Sloveniji in odloženih za 31 kg več kot je povprečje v državi
- Na vsakem ekološkem otoku se nahajajo zabojniki za ločeno zbiranje. Zaradi želje, da bi uporabnikom omogočili ustrezno oddajo kar se da široke palete odpadkov, ki nastajajo v posameznem gospodinjstvu, so določene ekološke otoke nadgradili v tako imenovane super ekološke otoke, kjer lahko uporabniki poleg zgoraj naštetih skupin odpadkov oddajo še ODPADNA OBLAČILA in TEKSTIL, DROBNO ODPADNO ELEKTRIČNO in ELEKTRONSKO OPREMO, ODPADNA JEDILNA OLJA.
- Splošni cilj v okviru projekta Waste design (namestitev podzemnih ekoloških otokov) je racionalizacija zbiranja komunalnih odpadkov in znižanje deleža nesortiranih in kosovnih odpadkov ter povečanje osveščenosti ciljnih skupin projekta (podjetij/panožnih delavcev ter prebivalstva) glede spodbujanja krožnega gospodarstva.
- Na območjih so že sedaj locirani ekološki otoki, ki pa bodo z izvedbo projekta manj moteči za okolico, saj se bodo zaradi njihove oblike odlično vkomponirani v okolje. Zaradi zasnove podzemnih zabojnikov bo preprečen smrad v okolici, k pozitivnem vplivu na okolje pa bo največ doprinesla oprema zabojnikov, ki bo omogočala nadziranje napolnjenosti zabojnikov, s tem učinkovito, stroškovno učinkovito in okolju prijazno zbiranje odpadkov.
- S pomočjo vgradnje senzorjev polnosti (merjenje dejanske polnosti vsakega zabojnika in pošiljanje podatkov sprotnega stanja na strežnik komunale) ima komunalno podjetje možnost praznjenja zabojnikov glede na dejansko polnost (dinamično zbiranje odpadkov) in ni več potrebe po vnaprej določenem časovno intervalnem praznjenju (statično zbiranje odpadkov). Sistem omogoča velike prihranke pri sistemu odvoza, saj se zabojnik s pomočjo te tehnologije prazni samo v primeru ko je dejansko poln.
- Investicija postavitve treh podzemnih ekoloških otokov v Postojni je ovrednotena na 232.716,00 EUR z DDV. Občina je kot vodilni partner s projektom kandidirala na ciljnem razpisu za standardne projekte št. 7, programa Interreg ITALIA-SLOVENIJA V-A 2014-2020 – Akronim projekta WASTE DESIGN in za svoj del projekta prejela 197.808,60 EUR nepovratnih sredstev. Davek na dodano vrednost, glede na razpisne pogoje, predstavlja upravičen strošek.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog