Nahajate se:
Občina Postojna si prizadeva za kakovostno bivanje družin z mlajšimi otroci
Občina Postojna si prizadeva za kakovostno bivanje družin z mlajšimi otroci
20. 4. 2022
DORIS K. H.
908
Občina Postojna je ena izmed osmih slovenskih občin, ki je v okviru programa PRIMOKIZ, s pismom o nameri, izrazila namen in obvezo za pripravo strategije razvoja družinam z mlajšimi otroki prijazna občina. Občina Postojna, ki si tudi sicer precej prizadeva za mlade in sodeluje v projektih ter dialogu z mladimi, s tem strmi k izboljšanju kakovosti bivanja družin z mlajšimi otroki in na splošno višanju standarda bivanja v občini Postojna.
PRIMOKIZ je namreč program organizacije Jacobs Fundation, zasnovan za oblikovanje celostnega podpornega sistema za družine z otroki do sedmega leta starosti. Program lokalnim skupnostim pomaga pri vzpostavljanju mreže strokovnjakov, ki preko participativnega sodelovanja horizontalno in vertikalno povežejo različna področja (šolstvo, zdravstvo, sociala), in sicer z namenom razvoja strategije za celostno podporo družinam z otroki do sedmega leta starosti.
Za potrebe izvedbe aktivnosti v okviru programa imamo v občini Postojna izoblikovano lokalno akcijsko skupino, ki se je včeraj srečala na okrogli mizi in jo sestavljajo predstavniki Občine Postojna, Vrtca Postojna, ZD Postojna, Združenja upokojenih pedagoških delavcev občin Postojna in Pivka, CSD Postojna, OŠ Prestranek, Knjižnice Bena Zupančiča Postojna in Porodnišnice Postojna.
Izbrani lokalni predstavniki so pomembna podpora Občini Postojna pri pripravi strategije »družinam z mlajšimi otroki prijazna občina«, namen katere bo promovirati in uveljaviti kakovosten celostni razvoj otrok do sedmega leta starosti. Posledično bo Občina Postojna na podlagi strategije izboljšala kvaliteto bivanja za družine z mlajšimi otroki in na splošno višala standard bivanja v občini Postojna. Strategija strmi k povezovanju sektorjev in storitev, namenjenih za celosten in kvaliteten razvoj otrok in podporo njihovim družinam.
Na včerajšnjem srečanju, ki ga je vodila lokalna koordinatorka Alenka Hladnik Suša, višja svetovalka za družbene dejavnosti na Občini Postojna, zbrane udeležence pa sta pozdravila in podporo za vsa prizadevanja izrekla tudi župan Igor Marentič ter direktorica občinske uprave Marina Rebec, je bila predstavljena Situacijska analiza storitev na področju zgodnjega otroštva v občini Postojna, ki jo je izvedel lokalni akcijski tim. Otroci do sedmega leta starosti in njihove družine, so pomemben in hkrati ranljiv del prebivalstva v lokalni skupnosti. Preko raziskovanja, v katerem so sodelovali starši otrok do sedmega leta starosti je bilo ugotovljeno, da so starši otrok do sedmega leta starosti v povprečju sicer zadovoljni s storitvami izobraževalnega in zdravstvenega sistema ter socialnega varstva v občini Postojna, vendarle pa družine potrebujejo celostno, povezano in strukturirano podporo.
Izpostavljamo nekatere ugotovitve oziroma predloge, ki bodo pomembna izhodišča za nadaljnje aktivnosti in prizadevanja k uresničevanju skupnih ciljev prihajajoče Strategije dela na področju otrok do 7. leta starosti in njihovimi družinami v občini Postojna:
- Zaradi raznolikosti področij je pri vseh aktivnostih pomembno tesno sodelovanje lokalnega akcijskega tima.
- Na ravni občine Postojna se pripravi publikacija ponujenega izvedbenega programa namenjenega otrokom do 7. leta starosti in njihovim družinam. Namen publikacije je predvsem širjenje informaciji o ponujenih programih, ter s tem informirat širšo javnost in potencialne uporabnike o ponudbi programov.
- Ponovna vzpostavitev organizacije razvojnega oddelka za otroke s posebnimi potrebami, ne bo le doprinos za občino Postojna, pač pa za celotno Primorsko-notranjsko regijo, saj na tem področju ne deluje noben razvojni oddelek. Namreč z vzpostavitvijo razvojnega oddelka v občini Postojna, bi se lahko omogočilo vključitev tudi otrok s posebnimi potrebami sosednjih občin.
- Priporočilo za dodatna izobraževanja strokovnih delavcev ter pomoč prevajalca pri podajanju zahtevnejših informaciji ob sodelovanju s starši. Sledne za vzgojno izobraževalne ustanove predstavlja dodaten finančni strošek, Občina lahko pri tem omogoči dodatno financiranje predlagane aktivnosti.
- Za starše otrok priseljencev, naj se na nivoju občine Postojna pripravi publikacijo z osnovnimi podatki o možnostih vključitve otrok do sedmega leta starosti, v vzgojno izobraževalne, zdravstvene in socialne programe. Publikacija naj bo prevedena v več različnih jezikih.
- Predlog, da Vrtec Postojna v sodelovanju z Občino Postojna vsakoletno pristopi k poizvedovanju o možnosti organizacije krajših programov za otroke, ki niso vključeni v vrtec. Vrtec Postojna, v kolikor izpolnjuje prostorske normative, naj letno v jesenskem času pripravi javni razpis s povabilom za vpis v krajše programe.
- Predlog Občini Postojna, da v sodelovanju s strokovnjaki iz posameznih ustanov pripravi nabor izobraževanj, ob tem naj Občina Postojna po svojih zmožnostih poskrbi tudi za financiranje izobraževanja.
- Pobuda in potreba po ponovni vzpostavitvi zobne preventive v okviru vzgojno izobraževalnih ustanov.
- Dodatna alternativna pomoč za matere in dojenčke do prvega leta starosti (baby handling, vadba po porodu za mame, dodatna oskrba in varstvo porodnic po prehodu iz bolnišnice na dom…).
- Predlog za posodobitev in ureditev gozdne igralnice - Pot pastirčka Jakoba na Soviču. S tem bi zagotovili dodatno igralno površino v mestu, pa vendar odmaknejo v neposredno naravo. Strokovnjaki namreč ugotavljajo, da so otroci bolj sproščeni in se v gozdu razživijo, glavni prednosti sta gibanje na prostem in ustvarjalnost otrok, ki jo ponuja narava.