Zaključna konferenca projekta Arrival regions na Poljskem
Z 31. marcem 2022 se zaključi triletni projekt Arrival Regions (Arrival Regions – Exploring social innovation approaches for the social and economic integration of non-EU nationals). Projekt se je izvajal v sklopu programa Interreg Centralna Evropa, v njem pa je poleg Občine Postojna, sodelovalo še 12 partnerjev iz šestih različnih držav.
Glavni cilj projekta je bilo izvesti in analizirati devet pilotnih ukrepov, ki temeljijo na različnih pristopih socialnih inovacij in podpirajo vključevanje državljanov držav nečlanic EU, ki živijo na podeželju Srednje Evrope. Vsi pilotni ukrepi so bili izvedeni v podeželskih regijah Hrvaške, Češke, Nemčije, Italije, Poljske in Slovenije, ki so zainteresirane za spodbujanje dolgoročnega vključevanja državljanov držav, ki niso članice EU, kot odziv na trenutne demografske in gospodarske spremembe. Projekt je temeljil na idejah sodelovanja in soustvarjanja: Projekt Arrival Regions je združil predstavnike lokalnih uprav, znanstvenih organizacij, nevladnih organizacij in drugih deležnikov. Vse pilotne aktivnosti so preizkušale različne pristope, katerih cilj je bil podpreti vključevanje mladih migrantov, ekonomsko aktivnih migrantov ali oblikovanje sprejemajoče lokalne kulture. Za dosego teh ciljev je projekt Arrival Regions uporabil družbeno inovativne pristope, ki podpirajo vključevanje migrantov, kot so dejavnosti kulturnega posredovanja, izobraževalna orodja, informacijske storitve, jezikovni tečaji, pravna svetovanja, svetovanja o samozaposlitvi in tematski aktivacijski dogodki. V dejavnostih, organiziranih v okviru projekta, je sodelovalo več kot 900 državljanov tretjih držav.
Ob zaključku projekta smo se partnerji zbrali v mestu Łodz na zaključni konferenci z naslovom: The International Policy Conference – Migration policy facing global current challenges. Glavni partner na projektu, Leibniz Inštitut za regionalno geografijo iz Nemčije, je na konferenci predstavil skupni izdelek projekta - Priročnik z devetimi orodji za pomoč pri integraciji migrantov. Priročnik je nastal na podlagi izkušenj, pridobljenih na devetih pilotnih aktivnostih v šestih različnih državah, poudarek pa je na dvosmernem procesu integracije. Partnerji so sodelovali tudi na okrogli mizi s predstavniki univerz, lokalne ter regionalne oblasti, in sicer na temo migracij in ekonomskega razvoja regije ter pomena izobraževalnega sistema pri integraciji migrantov. Partnerji iz Slovenije, Nemčije, Češke in Poljske so predstavili svoje pilotne aktivnosti, za Občino Postojna je pilotno aktivnost v sklopu Starting point Postojna, izvrstno predstavila Tina Zorman, doktorica biotehniških znanosti. Zaključne konference se je kot predstavnik Občine Postojna udeležil tudi župan Igor Marentič ter koordinatorici projekta Maja Piškur in Tina Krvina.
Projekt Arrival Regions se zaključuje ravno v času ruske vojaške ofenzive nad Ukrajino, ki je v beg pregnala že milijone prebivalcev. Tudi Občina Postojna se pripravlja na sprejem ukrajinskih beguncev, tako da nam bodo pridobljena znanja, izkušnje in dobro sodelovanje z deležniki v okviru projekta Arrival Regions dragoceno pomagala pri pomoči in integraciji.