Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji
Vlada Republike Slovenije je dne 15. 3. 2020 sprejela Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil objavljen v Uradnem listu RS št. 25/2020, v nadaljevanju je bil Odlok spremenjen in dopolnjen še dne 18. 3. 2020 in 20. 3. 2020.
Zaradi povečanega števila vprašanja v nadaljevanju objavljamo povzetek določb zgoraj navedenega odloka.
Vlada RS je z odlokom z namenom, da se omeji gibanje prebivalstva in zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 začasno prepovedala ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije, kot na primer nastanitvene storitve, gostinske storitve, velnes storitve, športno rekreacijske storitve, kinematografske storitve, kulturne storitve, frizerske storitve, kozmetične storitve, pedikerske storitve, storitve iger na srečo..
Prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom ne velja za:
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- program vrt in kmetijstvo v prodajalnah,
- kmetijske prodajalne,
- bencinske servise,
- banke,
- pošto,
- dostavne službe,
- trafike in kioske za prodajo časopisov in revij,
- druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja,
- prodajalne s hrano za živali.
Za prodajalne z živili iz prve alineje prvega odstavka prejšnjega odstavka se določi obratovalni čas od vsaj 8.00 ure (lahko tudi prej) in najmanj do 18.00 ure.
Ranljivim skupinam (npr. invalidom, upokojencem, nosečnicam) mora biti v času od 8.00 do 10.00 ure omogočena prednost pri nakupu (npr. pri vstopu v trgovino, pri blagajni).
Ob nedeljah in dela prostih dnevih po Zakonu o praznikih in dela prostih dnevih so zaprte vse prodajalne (navedene med izjemami), razen bencinskih servisov in lekarn, ki so lahko odprte.
Mikro in majhne družbe, samostojni podjetniki posamezniki in zadruge - prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji - lahko oblikujejo obratovalni čas v skladu s svojo poslovno odločitvijo.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je izdal priporočila glede omejitev števila potrošnikov, ki so lahko hkrati v poslovnem prostoru, v katerem se ponuja in prodaja blago in storitve glede na kvadraturo posameznega poslovnega prostora. Župan je dne 20. 3. 2020 sprejel Odredbo o izvajanju priporočil NIJZ v Občini Postojna, ki je objavljena na spletni povezavi: https://www.postojna.si/post/251761.
Spoštujmo prepovedi, saj bomo le tako lahko zajezili in obvladali epidemijo COVID – 19.