Postojna kot zgled uspešnega vključevanja tujcev v lokalno okolje
Kot nosilka projekta Moja pot je Občina Postojna gostila srečanje predstavnikov in predstavnic občin z različnih delov Slovenije, ki tudi v svojih okoljih naslavljajo izzive raznolikosti in vključevanja tujcev v lokalno okolje in na trg dela. Srečanje je bilo namenjeno predstavitvi dobrih praks, razmisleku o skupnih izzivih in iskanju konkretnih rešitev za bolj povezane lokalne skupnosti.
Tematika preseljevanja – eno ključnih vprašanj sodobne družbe
Pri vseslovenskem projektu Moja pot gre predvsem za ozaveščanje in izobraževanje širše javnosti o tematikah preseljevanja. Cilj projekta je povečati razumevanje o migracijah, spodbuditi medkulturno povezovanje in okrepiti socialno kohezijo.
V naši občini že vrsto let sobivamo z begunci in migranti. Skozi leta smo v sodelovanju z lokalnimi društvi, zavodi, prostovoljci in strokovnjaki v občini razvili vrsto podpornih programov, ki tujcem omogočajo lažjo vključitev v lokalno okolje in na trg dela. Med njimi so jezikovni tečaji, opismenjevanje, osnovna šola za odrasle, mentorstva, kulturne aktivnosti, ipd. Te projekte smo zdaj kot primere dobrih praks predstavili drugim občinam, ki se prav tako srečujejo s temami vključevanja tujcev v lokalno okolje.
Programi vključevanja tujcev v Postojni navdih za druge občine
Udeleženci dogodka so obiskali nastanitvena centra za otroke brez spremstva staršev in ukrajinske begunce. Prav tako so se seznanili z delovanjem podpornih programov, ki jih izvajajo na Ljudski univerzi Postojna. Med predstavljenimi praksami je bil tudi program PUM-O (Projektno učenje za mlajše odrasle), ki nudi pomembno podporno okolje za mlade begunce brez spremstva staršev.
Da Postojna lahko z drugimi deli Slovenije deli izkušnje na področju integracije, ni naključje – gre za rezultat dolgoletnega sodelovanja različnih akterjev ter odprtosti občank in občanov. Srečanje je pokazalo, da je pri iskanju uspešnih rešitev ključnega pomena sodelovanje – med občinami, med strokovnjaki, znotraj skupnosti. Veseli nas, da lahko s svojimi izkušnjami prispevamo k bolj razumevajoči in povezani družbi.
Projekt je financiran iz evropskega Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) ter sredstev proračuna Republike Slovenije. Naročnik projekta je Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov.


