Vlada je potrdila - MORS bo sofinanciral izgradnjo GRC
Na včerajšnjem srečanju ob predaji železniške kompozicije iz II. sv. vojne sta postojnski župan Igor Marentič in ministrica za obrambo Andreja Katič spregovorila tudi o državnem sofinanciranju izgradnje Gasilsko reševalnega centra Postojna. Vlada je namreč včeraj na seji potrdila tako dinamiko sofinanciranja kot tudi višino sredstev – 600.000 evrov.
Predviden obseg sofinanciranja je glede na sklenjen dogovor Občino Postojna do 260.000 evrov letno zmanjšan in znaša 630.000 evrov, so zapisali v vladnem sporočilu za javnost. Tako bo država vsoto plačala v dveh letnih prispevkih po 300.000 evrov, razliko v višini 30.000 evrov pa bo kompenzirala s stanovanjem z enako izklicno ceno. »Sicer smo želeli več, saj je bilo pred leti govor o milijonu evrov, vendar takrat občina pod prejšnjo administracijo še ni imela gradbenega dovoljenja, nato pa smo se dogovorili za omenjeno vsoto,« je razložil župan. Glede na gradbena dela bomo gasilsko reševalni center odprli naslednjo pomlad.
Sicer pa je bil povod za srečanje slavnostna predaja obnovljene železniške kompozicije iz druge svetovne vojne s parno lokomotivo 52 4936 na čelu. Kompozicijo, ki je dolga skoraj 28 metrov in težka skoraj 121 ton, in je tako največji ter najtežji muzejski eksponat. Sestavljajo jo nekdanja nemška vojna lokomotiva tipa DBR 52 ter dva tovorna vagona s protiletalskim topom. Železniška kompozicija ima za našo nacionalno zgodovino še posebej velik pomen, saj so ravno te lokomotive po koncu II. svetovne vojne v okviru vojnih reparacij pomagale pri odpravi vojne škode in uničenja ter s tem delovale v službi miru in napredka. Poleg tega pa je ravno »pivška« lokomotiva 11. aprila 1978 s posebno slavnostno vožnjo od Ljubljane do Postojne sklenila obdobje parne vleke na glavnih progah.
foto: V. Leban