V Postojni gostimo regijski posvet o prostovoljstvu
Danes in jutri Slovenska filantropija gostuje na regijskem obisku v Postojni, kjer je bilo danes že izvedeno srečanje z županom ter tudi posvet na temo razvija prostovoljstva v lokalni skupnosti in regiji.
Slovenska filantropija izvaja regijske obiske, da se neposredno in na terenu seznani z izzivi, s katerimi se srečujejo lokalne prostovoljske organizacije. Na ta način želijo spodbuditi in okrepiti sodelovanje s prostovoljskimi organizacijami, jih informirati o novostih na področju prostovoljstva in prispevati k razvoju prostovoljstva na regionalni in lokalni ravni.
Namen regijskih obiskov je promocija kakovostnega prostovoljstva, izobraževanje ter krepitev in povezovanje prostovoljskih organizacij v regionalnem okolju z organizacijami s prostovoljskim programom in drugimi nevladnimi organizacijami v regiji, s predstavniki lokalnih skupnosti in regionalnih stičišč, poleg tega pa svetovanje in mentorstvo organizacijam na področju prostovoljstva.
Tokratni obisk regije je Slovenska filantropija organizirala v sodelovanju z Občino Postojna, k sodelovanju so bile povabljene prostovoljske organizacije iz regionalnega okolja, organizacije s prostovoljskim programom in druge nevladne organizacije, lokalni mediji ter predstavniki občin iz regije.
Današnji posvet je združil predstavnike Slovenske filantropije, Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, Občine Postojna in lokalnih prostovoljskih organizacij, da bi predstavili trenutno stanje prostovoljstva v Sloveniji, izpostavili dosežke na regionalni in lokalni ravni, se osredotočili na izboljšanje medijske pokritosti prostovoljstva ter skupaj razpravljali o priložnostih za nadaljnji razvoj prostovoljstva v lokalnih skupnostih in regiji. Središče pozornosti je bila predstavitev skupnega letnega poročila o prostovoljstvu za leto 2023 ter nastajanje Strategije razvoja prostovoljstva 2024-2029. Dodatna aktualna tema, ki jo so predlagale lokalne organizacije, je dopolnila diskusijo o izzivih in možnostih na tem področju.
Prostovoljstvo v naši občini
Postojna že več let uspešno dokazuje, da je prostovoljstvu prijazno mesto. Zavdamo se pomena prostovoljcev in njihovega dela, zato se trudimo zagotavljati finančno pomoč za delovanje in infrastrukturne pogoje za izvajanje aktivnosti prostovoljskih organizacij. Pripravljenost ljudi, posameznikov pomagati sočloveku je nepredstavljivo visoka in neprecenljiva. Predvsem v koronskem času, se je prav prostovoljstvo izkazalo za nepogrešljivo v kriznih situacijah. Odziv ljudi, občanov je bil izjemen. Brez podpore prostovoljcev marsikatera aktivnost, program,…ne bi mogla biti izvedena v takem obsegu, kot je z njihovo pomočjo. Neprecenljivo je tudi prostovoljsko delo mladih, ki je v občini Postojna zelo prisotno. Da njihovo nesebično delo ne ostane neopaženo, so v okviru letnega proračuna Občine zagotovljena sredstva za izvedbo javnih natečajev oz. nagrad Naj mladim prostovoljcem oz. prostovoljskim razredom/skupinam, kar nameravamo obdržati tudi v bodoče.
Občina, v okviru razpoložljivih proračunskih sredstev, financira/sofinancira dejavnosti prostovoljskih organizacij (sofinanciranje gasilske javne službe v občini – prostovoljna gasilska društva,…) in zagotavlja infrastrukturne pogoje za izvajanje aktivnosti prostovoljskih organizacij. Pomaga tako pri logistiki pri organizaciji večjih dogodkov kot tudi pri promociji prostovoljskih organizacij Prostovoljskim organizacijam omogoča objave na občinski spletni strani, jih povabi k sodelovanju v večjih projektih občine, sprejema predloge in pobude prostovoljskih organizacij in jih umešča v svoje načrte ter nudi brezplačni najem/uporabo prostorov občine za delovanje ali organiziranje dogodkov.
-
- Izvaja se cilje Lokalnega programa za mladino in kulturo, ki je bil pripravljen s pomočjo prostovoljcev in NVO.
- Podpira se projekt brezplačnih prevozov za starejše.
- Zagotavlja sredstva za zaposlitve mladinskega delavca in Mladinskega sveta Občine Postojna.
- Objavlja JR za sofinanciranje zaposlitev v NVO s področja mladine, sociale, zdravstva in humanitarnosti.
- Občina Postojna že več let sodeluje v akciji Evropski teden mobilnosti (ETM), ki prebivalce spodbujal k fizični aktivnosti in zmanjševanju onesnaževanja, pod različnimi slogani.
- Otvoritev Centra trajnostne mobilnosti v Postojni se bo nudilo podporno okolje za razvoj, koordinacijo in promocijo kolesarjenja, hoje, uporabe javnega potniškega prevoza in drugih okolju prijaznih načinov gibanja. Center tako nagovarja lokalno prebivalstvo k spremembi njihovih prometnih navad.
- Poleg navedenega se organizira tržnico NVO, kjer sodelujejo šole, org. NVO in JZ-vrtci
- Projekt »Naše vrednote«.
- Prostovoljci so organizirali celodnevno počitniško varstvo otrok (sof. iz občinskega proračuna). Izveden je bil izlet v okviru Dneva za spremembe.
- Vsako leto obeležimo Nacionalni dan prostovoljstva. Pomoč prostovoljcev pri Projektnem učenju mladih odraslih.
Občina Postojna prostovoljski projekt brezplačnih prevozov za starejše – Zavod Sopotniki izdatno podpira. S pomočjo sopotnikov, prostovoljcev se tako starejšim občanom iz okoliških vasi omogoča brezplačen prevoz po opravkih v mesto (Postojno). Pri tem pa gre tudi za medgeneracijsko sodelovanje. Število uporabnikov se iz leta v leto povečuje, zato bo Občina Postojna tudi v prihodnje nadaljevala s tem uspešnim projektom, razmišlja pa se tudi o povečanju obsega storitve.
Tako župan Igor Marentič kot tudi direktorica občinske uprave Marina Rebec se v sklopu projekta Evropski teden mobilnosti in akcije Župani za volani, usedeta za krmilo vozila Zavoda Sopotniki in starejše občane odpeljeta po opravkih. Zelo rada pa tudi z njimi pokramljata in jim s svojo spontanostjo in pripravljenostjo pomagati polepšata dan.
Preko javnih razpisov za sofinanciranje programov in projektov s področja družbenih dejavnosti ter kulturnih projektov spodbujamo prostovoljstvo na način, da prijavitelji, ki v svoje aktivnosti vključujejo tudi prostovoljsko delo, prejmejo na razpisih dodatne točke in s tem dodatna sredstva (v kolikor so vpisani v razvid prostovoljskih organizacij oz. organizacij s prostovoljskim delom).
S projektom PO-stoj-na živi ulici z mladimi, na katerem se udejstvujejo številni prostovoljci, izvajamo pa ga skupaj z Društvom prijateljev mladine občin Postojna in Pivka PO-PI in regijskim stičiščem za NVO Primorsko-notranjske regije Boreom, Občina vzdržuje odnose z najmlajšimi prebivalci občine. Povod zanj je bila pred leti pridružitev Postojne mreži otrokom prijaznih Unicefovih mest. Gre za dogovor, ki občini nalaga odgovornost za konkretna dejanja za izboljšanje razmer in razvoj vsebin za otroke in mlade. V tem času so se razmere na tem področju začele odvijati v želeno smer.
Sprejet je bil Odlok o mladini, aktiviran je Mladinski svet v občini, zelo aktivno je Društvo prijateljev mladine, posebna delovna skupina – Komisija za mladinska vprašanja, ki občini redno predlaga konkretne ukrepe, s katerimi Postojna postaja zgled in primer dobre prakse. V občini Postojna deluje tudi Otroški občinski svet, ki se redno sestaja na svojih sejah. Na teh sejah delujeta tudi otroški župan/županja in dva otroška podžupana/podžupanji, na njih pa se sprejema tudi konkretne sklepe in pobude.
Občina prav tako že leta spodbuja prostovoljstvo med mladimi, v ta namen tudi objavlja javne natečaje za izbor naj mladega prostovoljca/prostovoljke in skupine mladih prostovoljcev. Izbranim prostovoljcem nato javno podelimo priznanja in nagrade, vsem sodelujočim pa priznanje oz. zahvalo za prostovoljsko udejstvovanje.