Prepihova tema meseca: Po(po)lne počitnice
Rubrika: Tema meseca
Po(po)lne počitnice
Besedilo: Mateja Jordan
Za to, da sicer težko pričakovane šolske počitnice ne bi v popolnem brezdelju postale preveč dolgočasne, so tudi letos poskrbeli prireditelji številnih in pestrih dejavnosti v postojnski občini. Športne, kulturne in zabavne ter obarvane z raznolikimi tematikami se bodo v različnih terminih vrstile čez celo poletje. Vseh deset počitniških tednov bo organizirano tudi varstvo za otroke, za kar tudi letos že zmanjkuje prostih mest. Večina počitniških dejavnosti je ob finančni podpori Občine Postojna brezplačna, za nekatere pa bodo morali starši vseeno primakniti nekaj evrov. Tudi letos bodo na voljo že tradicionalni skavtski, taborniški in planinski tabori ter (nesubvencionirana) ponudba nekaterih drugih organizatorjev. Več informacij o terminih in cenah je zbranih na povezavi pocitnice.boreo.si ter na spletnih straneh Občine in ostalih organizatorjev.
Nekaj počitniških tednov je varstvo za otroke ob podpori Občine Postojna v letih 2021 in 2022 že izvajal SGLZŠ. Varstvo v celotnem času počitnic pa so na Občini prvič organizirali v lanskem letu, in vmes so se kot običajno vrstile tudi različne dejavnosti drugih organizatorjev, je povedala Martina Ivanovič z Občine Postojna. Tako kot lani bo tudi tokrat vsak od desetih počitniških tednov obarvan tematsko. Glede na lanskoletne izkušnje in željo staršev so čas varstva še podaljšali, pravi Ivanovičeva. Opaža namreč, da je v Postojni veliko priseljenih mladih družin, ki ne morejo računati na pomoč starih staršev, zato z veseljem izkoristijo to možnost.
Občina je za varstvo otrok zagotovila 15 tisoč evrov, izvajalca pa so letos izbrali preko javnega razpisa; tako kot lani bodo dopoldanski čas z otroki preživljale članice Mladinskega sveta občine Postojna (MSOP). Na razpis za program počitniške aktivnosti, za katere je bilo na voljo 8.800 evrov, se lahko že več let prijavljajo različne organizacije; letos jih bo sodelovalo šest. »Te aktivnosti lahko otroci kombinirajo z varstvom, saj organizatorji poskrbijo, da otroci varno prehajajo od ene dejavnosti k drugi,« še pravi Martina Ivanovič. Za skupno prijavnico in celoten postopek elektronske prijave je poskrbel Mladinski center Postojna.
Skupno prijavnico in celoten postopek elektronske prijave k počitniškim aktivnostim in varstvu zagotavlja Mladinski center Postojna na povezavi https://pocitnice.boreo.si/. Prijavnica je sestavljena iz dveh delov: v prvem delu lahko otroka prijavite k počitniškim aktivnostim različnih organizatorjev, v drugem delu pa na počitniško varstvo. |
Ne le varstvo, pač pa tudi kakovosten program
»Otroci so zelo uživali, saj smo jim ponudili zelo pester program z različnimi tedenskimi tematikami. Trudili smo se, da tudi tistim otrokom, ki so bili z nami več tednov, ni bilo dolgčas,« se lanskih počitniških izkušenj spominja Nina Kapelj Lukman iz Mladinskega sveta. K sodelovanju so povabili več kot 25 različnih društev, podjetij in posameznikov, ki so dogajanje še obogatili, in tega recepta se držijo tudi letos. Prihajajoče počitnice bodo napolnili z zanimivimi vsebinami, kot so: Raziskujemo Postojno, Kuharjada, Potovanje s časovnim strojem, A NI MALS, Za gledališko zaveso, Potep okrog sveta in druge.
Kot opaža sogovornica, je povpraševanja po varstvu v občini zelo veliko, saj so počitnice (tako kot lani) tudi letos (skoraj) razprodane, čeprav so povečali število mest na 25 otrok. »Sem pa tja je kakšen termin še prost,« pravi Lukmanova in upa, da bodo situacijo s počitniškim varstvom lahko olajšali še komu od staršev. Kot dodaja, se pri izvedbi varstva sicer izmenjuje sedem deklet, članic MSOP. »Otrok v varstvu je veliko in so zelo aktivni, mi pa jim želimo ponuditi tudi kvaliteten program. Nekateri otroci so z nami tudi več tednov in v tem času pridejo na plano tudi nekatere stiske, zato je pomembno, da so izvajalci za delo z njimi zelo dobro usposobljeni,« še poudarja Nina Kapelj Lukman.
Letos bodo mladim od 8. razreda OŠ do 4. letnika srednje šole omogočili tudi pedagoško-mentorsko prakso, primerno za vse, ki si želijo znanj in kompetenc s tega področja ali potrebujejo potrdilo o opravljeni izbirni vsebini.
Varstvo bo na voljo vsak dan šolskih poletnih počitnic od 6.45 do 16.15 v prostorih MSOP na Vilharjevi 12. Za varstvo bodo starši odšteli 50 evrov na teden za prvega otroka, za drugega in naslednje otroke iz družine pa 30 evrov. V ceno varstva sta vključena tudi toplo kosilo in sadna malica.
Šport in še kaj
Športna zveza (ŠZ) Postojna je bila pred več kot dvema desetletjema najverjetneje prva organizacija v občini s ponudbo (športnih) počitniških dejavnosti. Ob podpori Občine, Fundacije za šport in Zavoda za šport Planica je tako tudi letos pripravila tri tedne (26. 6.–5. 7. in 28. 8.–30. 8.) brezplačnih dopoldanskih športno obarvanih uric za osnovnošolce od zaključenega 1. razreda dalje. Program pripravljajo v sodelovanju z društvi in vključuje raznolike športe – od nogometa, košarke, kegljanja in lokostrelstva do streljanja, balinanja, tenisa in karateja. Otrokom tudi tokrat zagotovo ne bo dolgčas, saj bo poskrbljeno še za različne (športne) igre in razgibavanje možganov s šahom.
Tajniku ŠZ Tomu Tiringerju se zdi bistveno, da vsi njihovi programi vsa leta ostajajo brezplačni. »Zato smo se že pred tremi leti odločili, da opustimo sicer zelo priljubljeno kopanje na morju, saj bi ga zaradi previsokih stroškov morali staršem začeti zaračunavati,« pojasnjuje Tiringer. Med razlogi navaja še pomanjkanje ustreznega kadra. Po njegovih besedah so skupine sicer vedno zapolnjene, saj se vsako počitniško dopoldne zbere v Športnem parku okoli 40 otrok. Ob slabem vremenu bo tudi letos večina aktivnosti odpovedana, otroci oziroma njihovi skrbniki pa bodo o tem obveščeni.
Športno bodo obarvane tudi Orlove počitnice v organizaciji Košarkarskega kluba Orli, namenjene otrokom od 6. do 9. leta starosti. Dneve med 15. in 19. junijem ter 22. in 26. julijem jim bodo zapolnjevali košarka in druge športne spretnosti ter zabava ob nadzorovanih igrah. Ob tem bodo spoznavali znamenitosti v okolici Postojne, obiskali Adrenalinski park in Notranjski muzej Postojna, se učili kuhanja, spoznavali različne poklice in likovno ustvarjali.
Narava, najboljša učilnica na svetu
Kratke gozdne počitnice z Mladinskim svetom med 26. in 28. junijem so namenjene manjši skupini otrok (8) od 8. do 12. leta starosti, ki si želijo preživeti čas v naravi, spoznavati gozdno okolje in se zabavati z raznolikimi aktivnostmi na prostem. Priložnosti za raziskovanje, učenje in razvijanje novih spretnosti v varnem in spodbudnem okolju ne bo manjkalo, pravi Nina Kapelj Lukman.
Zavod za izobraževanje in raziskovanje O(s)misli že četrto leto zapored organizira poletno počitniško varstvo v Rakovem Škocjanu. Od 1. do 5. julija bodo otroci, stari od 4 do 12 let, raziskovali, se igrali, krepili ekipnega duha ter spoznavali naravo, sebe in drug drugega v naravi, najboljši učilnici na svetu. Poskrbljeno bo za zajtrk, malico, kosilo in vse materiale za delavnice.
Na aktivne počitnice na kmetiji pa letos v več terminih, ob torkih in četrtkih, vabi tudi Kmetija Jernejevi v Slavinjah pri Hruševju v sodelovanju s Kmetijo Tomaževi. Raziskovanje gozda, travnika in bližnjega potoka, druženje z domačimi živalmi in različne igre v naravi so namenjeni otrokom od 1. do 4. razreda osnovne šole. Otroci se lahko prijavijo na posamezno srečanje ali na sklop vseh osmih.
V naravi se s poletnimi tabori zaključi tudi vsako skavtsko leto. »Za najmlajše bobre tabor traja pet dni, za malo starejše volčiče sedem dni, za izvidnike in vodnice deset dni, popotniki in popotnice pa imajo potovalni tabor, ko v enem tednu prehodijo določen del Slovenije ali tujine,« je povedala Teja Čeč. Poletnih taborov se udeleži večina članov postojnskega stega Skavtaktiti, povprečno okrog 60 do 70 otrok in mladih. »Na taborih otroci ob določeni zgodbi spoznavajo različne vrednote, se učijo skavtskih veščin in preživljajo čas v naravi. Tabore pripravljamo že od same ustanovitve stega, saj so del skavtske metode,« še pravi Čečeva.
Člani Društva tabornikov, Rodu kraški viharniki, hodijo skupaj na taborjenja že 73 let. Vsako leto se na njem zbere približno 20 vodnikov in 70 članov, starih od 6 do 15 let. »Ker je med taborjenjem naš dom narava, temu prilagodimo tudi aktivnosti. Pogosto kurimo ogenj, streljamo z loki, izdelujemo prebivališča v gozdu, opazujemo zvezde, pojemo ob ognju, spoznavamo rastline in živali … Veliko se tudi kopamo v reki in vozimo s kanuji,« opisujejo skupni čas taborniki. Ob tem se jim zdi pomembno, da v času odraščanja s tehnologijo otroke spodbujajo k preživljanju prostega časa v naravi brez digitalnih naprav, v krogu vrstnikov in prijateljev.
Člani Planinskega društva Postojna že skoraj 50 let preživijo zadnji teden julija skupaj v gorah. »Tabor je medgeneracijski, ture pa so prilagojene starostnim skupinam. Odrasli se preizkusijo tudi med »zajlami« na zavarovanih planinskih poteh,« je povedala Nika Čuk, licencirana planinska vodnica. Skupaj z ostalimi usposobljenimi člani vodi planinske ture. Udeleženci – običajno jih je okoli 75 – spijo v šotorih, prepevajo ob tabornem ognju, se učijo različnih planinskih veščin ter organizirajo taborjade, likovne delavnice in dejavnosti z različnimi športnimi vsebinami. »Ker vsako leto taborimo v drugem kraju, spoznavamo tudi njegovo zgodovino in okolico,« pravi Čukova in izpostavlja namen tabora. »Otroke želimo naučiti pravilne in varne hoje v hribe, predvsem pa tudi spoštovanja do narave in sočloveka. V gorah se pletejo pristna prijateljstva, ki lahko trajajo celo življenje.« Letos se planinci odpravljajo na Jezersko.
Počitniški program se bo letos nekoliko raztegnil tudi v september, saj postojnsko-bistriška Zveza lovskih družin vabi osnovnošolce od 3. do 9. razreda 7. septembra na enodnevni lovski tabor. Mladi se bodo ob druženju spoznavali z naravo in lovstvom.
Vsega po malem
Otroci od 6. do 11. leta starosti že dobro poznajo počitnice, ki so jih v Mladinskem centru Postojna naslovili Šport, jezik in špas z MCP-jem in jih izvajajo že 13 let. Tudi letos se bodo z otroki družili v dveh terminih – od 5. do 9. in od 12. do 16. avgusta, ko bodo aktivne dopoldneve zapolnili z ustvarjanjem, obiskom muzeja, športom in ekologijo ter s spoznavanjem tujih jezikov ob igri. Udeležba je tudi letos brezplačna.
Kot je povedala Tatjana Rant, so pred leti prav na Boreu dali pobudo za pripravo skupnega koledarja počitniških aktivnosti pod okriljem Občine Postojna. »To je pripomoglo tudi k temu, da so aktivnosti razporejene čez celo poletje,« pravi Rantova. Poleg skupnega koledarja izpostavlja tudi skupno elektronsko prijavnico, ki na enem mestu združuje tako brezplačne kot plačljive aktivnosti in varstvo ter omogoča enostavnejšo prijavo.
Pri oblikovanju programa so pozorni na to, da so vsebine dovolj raznolike in vsak otrok najde kaj, kar ga pritegne. Včasih že med letom opazijo kakšno vsebino, ki se jim zdi zanimiva in koristna, sicer pa v začetku leta pričnejo vihariti možgane in zbirati ideje za čim bolj zanimive in tudi poučne vsebine, je povedala Rantova. Vedno pripravijo nekaj športnih, nekaj ustvarjalnih in nekaj bolj naravoslovnih vsebin. Vsak dan pa udeleženci spoznavajo kakšen tuj jezik – letos bo to tudi gruzijščina, in imajo možnost za prosto igro. Letos se bodo naučili še različnih cirkuških veščin, spoznavali bodo eksotične živali in nastajanje filma, ustvarjali iz odpadnega tekstila in dišeča mila. K izvajanju dejavnosti, pri katerih sodelujejo tako zaposleni v MCP kot prostovoljci, povabijo tudi zunanje izvajalce, večinoma različna društva. »Glede na to, da imamo aktivnosti po navadi kar polno zasedene, sprejmemo pa do 50 otrok, lahko rečemo, da so zadovoljni tako otroci kot starši,« ugotavlja Tatjana Rant.
Aktivno poletno varstvo za otroke med 6. in 12. letom pod nazivom Kultur – ŠVIC! med 19. in 23. avgustom pripravljata skupaj Notranjski muzej Postojna in Kineziološki center Corpus. Program kulturnih in športnih vsebin se povezuje tudi tematsko: tako čakajo udeležence viteški dan, predstavitev reševalnih psov, iskanje zaklada, spoznavanje gozda in izdelovanje herbarija ter spoznavanje prve pomoči.
Ustvarjanje z Delavn'co Postojna je namenjeno otrokom od 12. do 14. leta starosti, ki bodo spoznavali les in iz njega ustvarjali izdelke. Mladi mojstri bodo pod budnim očesom mentorja Uroša izdelali stensko uro iz lesa in ipoxi smole ter hiške za netopirje in se ob tem naučili osnovne uporabe orodja. Program se bo odvijal med 26. in 30. avgustom, pripravila sta ga Ljudska univerza Postojna in MSOP.
Tudi na letošnjem oratoriju v organizaciji Župnije Postojna bodo otroci uživali ob petju, igrah, delavnicah in molitvi. Trajal bo od 25. do 29. junija in se bo zaključil v nedeljo s sveto mašo, po maši bo sledil še farni dan. Oratorija se lahko udeležijo otroci, stari od 5 do 11 let. Projekt sofinancira Občina Postojna.
Baletno društvo Postojna pripravlja v zadnjih dveh tednih avgusta tudi letos poletne plesne delavnice. Poleg klasičnega baleta za otroke, starejše od šest let, ponujajo letos prvič tudi delavnico sodobnega plesa, namenjeno otrokom, starejšim od 10 let.