Aktualno: Iz dijaškega doma na Volaričevo
Rubrika: aktualno
Iz dijaškega doma na Volaričevo
Besedilo in fotografija: Jaka Zalar
Na Volaričevi ulici v Postojni je vzpostavljen nov nastanitveni center za mladoletnike brez spremstva, tja pa je vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov preselil tudi sprejemni center. Direktorica urada Katarina Štrukelj in vodja nastanitvenega centra Lea Pignar sta predstavili nove prostore že konec marca, tik preden so se vanj vselili mladostniki, ki so do sedaj bivali v dijaškem domu.
»Sigurno je Postojna primer dobre prakse,« je konec marca ob obisku kraja dejala direktorica Urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj in dodala, da je Občina vedno prisluhnila potrebam otrok in Urada. Deset mladoletnikov brez spremstva, ki so bivali v postojnskem dijaškem domu, je 29. marca dobilo nov dom v nastanitvenem centru na Volaričevi ulici. Tja je Urad preselil tudi tri otroke iz logaškega centra. Po besedah Štrukljeve je v Postojni omogočena sistemska oblika nastanitve, Urad se je pri tem zgledoval po nizozemskih modelih. »Postojna je vedno sprejemala pomoči potrebne,« je pred selitvijo otrok povedal župan Igor Marentič. Nadaljeval je v prepričanju, »da ne bo nobenih težav, kot jih ni bilo v preteklosti«. Pa vendar je poudaril željo, da bodo vladne službe projekt izpeljale tako, kot je bil predstavljen, z vso možno podporo – »da ne bi breme padlo na pleča Občine«. Na Uradu pravijo, da sodelujejo s Centrom za socialno delo, z izobraževalnimi ustanovami, zdravstvenim domom in nevladnimi organizacijami.
Stavbo nekdanjega Primorja je Urad najel za obdobje petih let. V njej lahko biva 70 ljudi, a to ne pomeni, da bodo kapacitete zagotovo zapolnili, saj je Slovenija le redko ciljna država migrantov. »V letošnjem letu je vložilo prošnje 48 otrok, ostalo jih je deset,« je orisala Štrukljeva. V spodnjih prostorih je sprejemni center, ki so ga preselili iz Logatca. Tam mladoletnika ob prihodu zdravstveno pregledajo in oskrbijo, pripravijo zanj individualni načrt in skušajo ugotoviti njegov namen. Predstavijo mu integracijske možnosti in ga posvarijo pred trgovino z ljudmi. Mladostnik lahko v sprejemnem centru ostane največ tri mesece. V zgornjih prostorih stavbe je nastanitveni center; vodi ga Lea Pignar. »Vedno sledimo načelu otrokove največje koristi,« poudarja vodja in dodaja, da vsakega otroka spremlja strokovni delavec. »Cilj je opolnomočiti in integrirati otroka, da bo lahko uspešno bival v slovenski družbi.« Z njimi skušajo graditi vzajemno zaupanje in jim ustvariti varno okolje za bivanje.