Iskrene čestitke vsem letošnjim občinskim nagrajencem!
Fotografski mojster Jakob Zirmann se je v Postojno priselil po prvi svetovni vojni in leta 1923 na Jamski cesti odprl svoj prvi Atelje Fotografia Moderna. Že tedaj je fotografiral poroke, birme in družabne prireditve ter razvijal filme ljubiteljskim fotografom. Na Dunaju je spoznal bodočo ženo Ljudmilo, ki jo je prav tako uvedel v svet fotografije.
Od leta 1923 do 1943 je skozi objektiv spremljal tudi vizualno podobo in razvoj Postojne kot pomembnega obmejnega mesta pod italijansko okupacijo. Glede na število ohranjenih razglednic lahko upravičeno zapišemo, da je bil Zirmann med leti 1920 in 1945 eden vidnejših fotografov, založnikov in izdajateljev razglednic.
Kot mojster fotografije se je zelo rad ukvarjal tudi z ateljejskim portretom. V družinskem arhivu so se ohranile zelo lepe portretne fotografije, ki jih je z mojstrsko retušo koloriral in jim dal privlačno barvno podobo. Fotografski mojster Zirmann je imel vse lastnosti kvalitetnega, inovativnega in podjetnega fotografa, ki je za sabo zapustil dragoceno fotografsko dediščino. Po smrti žene Ljudmile je Jakob Zirmann za pomočnico zaposlil snaho Emico Zirmann, ki je leta 1955 prevzela obrt. Fotoatelje je vodila do leta 1987, ko sta ga prevzela Liljana Zirman – Murovec in njen mož Milan Murovec, nato pa sta ga leta 2010 predala otrokoma Ireni in Marku Murovec. Njuno podjetje sedaj poznamo pod imenom Foto atelje Postojna. Irena in Marko Murovec uspešno nadaljujeta družinsko fotografsko obrt, ob tem pa jima še vedno pomagata starša.
Foto atelje Postojna še danes uspešno nadgrajuje Zirmannove fotografske temelje in sicer na novih digitalnih osnovah. Je eden redkih slovenskih fotoateljejev, ki mu je uspelo z znanjem, iznajdljivostjo in pogumom uspelo obdržati in ohraniti fotografsko dejavnost in to več kot 100 let.
Postojnčan Žan Kafol je svojo fotografsko pot začel kot samouk pred skoraj dvajsetimi leti. V fotografsko umetnost aktivno vpleta tako poklicno-strokovna kot ljubiteljska področja in aktivnosti, kot sta jadralno padalstvo in jamarstvo. Predanost letenju se odraža v njegovem fotografskem stilu, pa tudi v osebnostni širini, ki se preslikuje skozi lečo objektiva. Vodilo njegovega fotografskega ustvarjanja je iskanje drugačnih perspektiv, ki odstirajo zgodbe in lepoto na videz vsakdanjih motivov.
Kot mlad uspešen fotograf je kar dvakrat zaporedoma postal glavni zmagovalec foto natečaja National Geographic. Leta 2022 je nagrado v kategoriji Pokrajina prejel za fotografijo Cerkniškega jezera iz zraka, lani pa za nočni prikaz Rakovega Škocjana z naslovom Razsvetljenje. Pred tem so bile njegove fotografije zmagovalne tudi na foto natečajih Notranjskega regijskega Parka in Visit Postojna. Fotografije je razstavljal v centru za obiskovalce Cerkniško jezero, videli smo jih lahko na razglednicah Visit Postojna, na panojih na Titovem trgu in v Mladinskem centru Postojna, od 23. aprila dalje pa tudi v novi Mali dvorani Kulturnega doma Postojna.
Po izobrazbi je magister računalništva in informatike, poklicno pa zunanji sodelavec na Inštitutu za raziskovanje krasa ZRC SAZU v Postojni. Z veseljem se podaja v globine jamskega podzemlja, kjer združuje svoja znanja in veščine. Z izostrenim pogledom in naravovarstvenim čutom nam prikazuje poglede na našo edinstveno in čudovito naravno dediščino in približuje skrivne lepote kraškega sveta. V svojem naravnem studiu ustvarja foto zgodbe iz ptičje in proteusove perspektive. V zadnjem času več pozornosti posveča tehniki nočnih in panoramskih fotografij, a njegovi motivi in zgodbe za njimi ostajajo raznovrstni. Na izbiro objavljenih fotografij vpliva predvsem sporočilnost in drugačnost, “izvenzemeljskost” fotografije.
Fotografije Žana Kafola predstavljajo veliko več kot le avtorsko izbrušeno naravoslovno, dokumentarno ali topografsko vsebino. Opazovalcu dajo priložnost, da spozna in občuduje našo čarno pokrajino iz različnih pogledov in jo doživi kot del vizualne umetnosti.