Lokalnim deležnikom je Slovenska vojska predstavila prizadevanja za varovanje okolja na območju vojaškega vadišča Poček
Ministrstvo za obrambo RS in Slovenska vojska sta na Bilah, v osrčju osrednjega vojaškega vadišča Poček, za predstavnike medijev in lokalne deležnike pripravila predstavitev aktivnosti za varovanje okolja, ki se vršijo v okviru rednih aktivnostih, ter prizadevanja in ukrepe, s katerimi se Slovenska vojska loteva saniranja in zaščite le-tega.
Kot je zbrane predstavnike lokalne skupnosti (občine, občinske svetnike, predsednike krajevnih skupnosti, javnih zavodov, civilnih iniciativ) uvodoma nagovorila podpolkovnica Nina Raduha, načelnica oddelka za odnose z javnostmi, v Slovenski vojski, ki sicer vrši obrambo domovine in vseh njenih prebivalcev ter pomaga v naravnih in drugih nesrečah, se zavedajo pomena ohranjanja okolja in naravnih bogastev za obstoj ter kakovost življenja prihodnjih generacij. »Ravnamo skrajno odgovorno, ne moremo pa se izogniti vsem negativnim vplivom na okolje. Z ustreznimi ukrepi jih zmanjšujemo, popolnoma odpravljamo in ustrezno saniramo.«
Major Matjaž Slak, poveljnik enote vojaških vadišč, strelišč in poligonov je poudaril vlogo enote, ki si med drugim prizadeva za varovanje okolja na vadišču in seznanitev vseh pripadnikov s postopki in ukrepi, katerih izvajanje tudi strogo nadzorujejo. »Rokujemo z vso zaščitno opremo, ki preprečuje onesnaževanje okolja, smo dobro usposobljeni in pripravljeni na morebitne nepredvidljive situacije. Še kako nam je mar, kaj se tukaj dogaja in kako ravnamo z okoljem, saj je Poček praktično naš dom, blizu pa tudi mnogi stanujemo.«
Zbranim so bili predstavljeni izsledki raziskave podjetja Envit d.o.o., namen katere je bil ugotoviti izvedljivost in trajnost postopka remediacije za odstranjevanje strupenih kovin, polkovin in organskih onesnažil iz tal na izbranem vojaškem strelišču.
Anela Kaurin, vodja projekta iz podjetja Envit d.o.o. je povedala: »Dejstvo je, da so vojaška strelišča zaradi strelnega orožja onesnažena s težkimi kovinami (svinec, baker, arzen, kadmij). Stopnja onesnaženosti je odvisna od številnih dejavnikov. Slovenska zakonodaja enovito določa varne meje pojavnosti težkih kovin, ki veljajo tudi za vojaška območja. Ker pa so vendarle vojaška območja specifična, je podjetje Envit d.o.o. prilagodilo tehnologijo odstranjevanja težkih kovin primerni granulaciji elementov. Na območju vojaškega vadišča Poček smo v okviru projekta vzorčili približno 350 kilogramov zemljine. Odvzet vzorec je bil onesnažen s težkimi kovinami, predvsem svincem, ki je presegal dovoljene kritične vrednosti, določene po zakonodaji, tudi za desetkrat. Pri tem je potrebno poudariti, da to onesnaženje ni nekaj, kar se je zgodilo v zadnjih letih, ampak je to nekaj, kar se že skozi zgodovino v bistvu nabira in odlaga. Največja onesnaženost se je namreč zgodila v času Jugoslavije, ko so tukaj potekale intenzivne strelske vaje. Pozitivno je to, da obstajajo rešitve, ki lahko sanirajo onesnažena območja. Naša tehnologija, ki je edinstvena na svetu, omogoča odstranjevanje nevarnih kovin, z njo je mogoče odstraniti tudi do 90% svinca kot glavnega onesnaževalca. Gre za točkovno onesnažena območja, ki bi jih bilo možno očistiti in sanirati, za kar bi bilo potrebnih več mesecev. Dosedanje analize so bile izvedene v okviru državnega projekta, pogodba ali dogovor za obširnejše čiščenje ni bil še predmet pogovorov.«
V želji transparentnega delovanja in predvsem sodelovanja in sobivanja z lokalnim okolje, za kar si prizadeva Slovenska vojska, je bil del dogodka tudi posvet na temo »Slovenska vojska in varovanja okolja«, na katerem so sodelovali državni sekretar na MORS Rudi Medved, namestnik poveljnika sil SV polkovnik Igor Šepec, tiskovna predstavnica SV podpolkovnica Nina Raduha, župan Občine Postojna Igor Marentič, doc. dr. Samar Al Sayeht Petkovšek s Fakultete za varstvo okolja in prof. dr. Domen Leštan iz podjetja Envit d.o.o..
»Slovenska vojska je sprejela vrsto ukrepov, s katerimi zmanjšujemo negativne vplive na okolje zaradi izvajanja bojnih in drugih streljanj na OSVAD Postojna, in sicer streljanje v natančno določene in prej pripravljene rajone ciljev, dosledno odstranjevanje ter varno in ekološko uničenje vseh elementov streliva in ostankov bojnega streljanja, čim večja uporaba manevrskega, šolskega in vadbenega streliva in sodobnih trenažnih ter simulacijskih sistemov, tudi za orožja večjih, postavitev sodobnih strelišč, čim večja uporaba sobnih strelišč za streljanje s pehotnim orožjem, gradnja parkirišč in sodobnih perišč za terenska in oklepna vozila, vzdrževanje voznega parka in mehanizacije prepoved pretakanja goriva, nameščanje nepropustnih lovilnih posod pod vozila, sodelovanje z Zavodom za varstvo okolja, vlaganje v ustrezno infrastrukturo (vgradnja čistilnih naprav), na novo pa uvajamo tudi stalni monitoring podzemnih voda.« je povzela prizadevanja podpolkovnica Nina Raduha, načelnica oddelka za odnose z javnostmi.
Dodatni dvoletni projekt, ki bo predvidel, kako zmanjšati in obvladovati tveganje na naravne in okoljske nesreče na območjih delovanja SV po vsej Sloveniji, je predstavila tudi doc. dr. Samar Al Sayeht Petkovšek s Fakultete za varstvo okolja, ki pri tem sodeluje z ZRC SAZU in Univerzo v Mariboru – Fakulteto za varnostne vede. OSVAD Poček je izpostavljen požarni ogroženosti, zmerni potresni ogroženosti in predvsem možnostim razlitja nevarnih snovi, čemur bo v okviru analiz posvečena prioritetna pozornost.
Direktor podjetja Envit dr. Domen Leštan pa je s sodelavci izvedel prikaz postopka remediacije zemljin oziroma odstranjevanja različnih onesnažin, ki so ga razvili v okviru ciljnega raziskovalnega programa Ministrstva za obrambo in pridobili mednarodno veljavo. Poleg navedenih projektov je aktiven Alenus za oskrbo z alternativnimi viri energije, kot že deluje na vadišču Bač.
Udeleženci dogodka so v razpravi izrazili predvsem skrb zaradi onesnaževanja okolja ter moteče dejavnike, ki jih imajo vojaške aktivnosti.
Kot je zagotovil Rudi Medved, državni sekretar na Ministrstvu za obrambo, bo takih srečanj še več. »Predsodke razbijamo in zaupanje ustvarjamo skozi pogovore in stik. V zadnjih mesecih smo se skrajno resno lotili problematike in izraženih potreb s strani lokalnih prebivalcev. Sledimo dogovorom in obljubam h katerim smo se zavezali v želji, da bi domačini razumeli naša prizadevanja, saj nam je res mar, da bi vzajemno sprejemali vojaške aktivnosti, ki se jim na tem območju sicer ne moremo izogniti, lahko pa jih skupaj prilagajamo in zamejimo do te mere, da bomo za občane čim manj moteče. Tudi monitoring podzemnih voda ministrstvo izvaja že vrsto let in ga tudi nadgrajuje, v tem času pa je pokazal, da vojaška dejavnost nima kvarnih vplivov na pitno vodo in da je ta ustrezna.«
Da se je sodelovanje med ministrstvom in Občino Postojna v zadnjem obdobju okrepilo, predvsem pa da se je upoštevalo izražene potrebe občanov, v skrbi za okolje in tudi za normalen vsakdan medtem ko se izvajajo vojaške vaje, se je strinjal tudi župan Občine Postojna Igor Marentič.
Namestnik poveljnika sil SV polkovnik Igor Šepec je od aprila do junija na območju vadišča Poček napovedal minimalne obremenitve okolja, saj je bila večina vojaških aktivnosti v letošnjem letu že izvedena, tudi obseg le-teh se je izrazito zmanjšal. Kot je povedal, je v letošnjem letu od vseh 130-ih aktivnosti, ki so predvidene skladno z Načrtom vaj v obrambnem sistemu, na območju vadišča Poček predvidenih le 16 vojaških aktivnosti.