S spodbujanjem slow food turizma do trajnostnega razvoja v Postojni in Podonavski regiji
Občina Postojna je gostila prvo srečanje projektnih partnerjev v okviru projekta SReST. Srečanja so se udeležili vsi projektni partnerji, ki so iz kar sedmih držav iz podonavske regije – Slovenije, Slovaške, Hrvaške, Madžarske, Bosne in Hercegovine, Srbije ter Črne Gore. Partnerji so tako začeli dinamično izmenjavo idej in strokovnega znanja na področju trajnostnega razvoja v turizmu, ki temelji na ohranjanju kmetijske biotske raznovrstnosti in spodbujanju slow food turizma.
S srečanjem se je med partnerji začela neprecenljiva izmenjava znanja in izkušenj. Projektni partnerji so delili primere dobrih praks in predstavili izzive, s katerimi se bodo spopadali v okviru projekta SReST. Nekateri izpostavljeni skupni izzivi so bili pomanjkanje delovne sile, zmanjšano zanimanje za lokalno kmetijstvo ter omejeno znanje in ozaveščenost o načelih slow food turizma. Dogajanje v naši regiji sta predstavila Dejan Iskra z Regionalne razvojne agencije Zeleni kras in Aleš Zidar, strokovni vodja LAS med Snežnikom in Nanosom.
Poleg partnerjev projekta se je srečanja udeležilo tudi več predstavnikov javnih inštitucij. Dubrovka Kalin, generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je poudarila pomen avtentičnosti turistične ponudbe in spodbudila pobude, ki podpirajo odmik od masovnega turizma v korist kulturno in gastronomsko bogatih doživetij. Župan Igor Marentič je partnerjem izrekel dobrodošlico v Postojni. Na kratko se je dotaknil izziva nagovarjanja tranzitnih turistov, da podaljšajo enodnevne obiske Postojne na več dni. Anton Pavlin z Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj je izrazil optimizem glede uspeha projekta ter ponudil podporo pri premagovanju morebitnih izzivov.
Obisk dobrih praks na Koroškem navdih za partnerje projekta SReST
Študijski obisk primerov odličnih praks na Koroškem je partnerjem projekta ponudil praktične izkušnje in vpogled v načela slow food turizma. Vodilni strokovnjaki s tega področja so partnerjem predstavili izvor, organizacijo in delovne metode slow food turizma v tej regiji.
Med obiskom so se partnerji spoznali s kulinaričnimi in trajnostnimi praksami koroške regije in pridobili nove ideje in navdih za razvoj rešitev znotraj projekta SReST. »Imeli smo privilegij se učiti od izkušenih ponudnikov hrane in turističnih ponudnikov, ki so znani po svoji zavezanosti načelom slow food turizma. Tako smo dobili izredno dober vpogled v poslovne vidike slow food turizma,« je izpostavila Saša Zrimšek, vodja projekta.
O projektu
Projekt SReST, ki se izvaja v okviru programa Interreg DANUBE 2021-2027 in je sofinanciran s strani Evropske unije, spodbuja razvoj trajnostnega turizma v celotni podonavski regiji. Cilj projekta je predvsem ohranjanje biotske raznovrstnosti in kulturne dediščine hrane. Ta pristop spodbuja turiste, naj nove kraje doživijo skozi lokalne gastronomske tradicije in s povezovanjem s skupnostmi, ki te tradicije varujejo. Glavni cilj je ustvariti nove zaposlitvene priložnosti, okrepiti ekonomsko odpornost in privlačnost podeželskih območij ter spodbuditi družbeni razvoj v smeri bolj trajnostne prihodnosti.