MORS predstavil okoljsko raziskavo na Počku
Danes so v vojašnici Barona Andreja Čehovina v Postojni podrobneje predstavili izsledke okoljskega monitoringa, ki ga je v sodelovanju z več institucijami izvajalo podjetje ERICo. Analize okolja v okviru tega projekta se izvajajo od leta 2016, trajale pa bodo še dve leti. Namen je spremljanje vpliva vojaških dejavnosti na onesnaženost oziroma obremenjevanje okolja (tla, vodni viri, zrak, hrup) in na biotsko pestrost flore in favne na osrednjem vadbišču Slovenske vojske. Generalne ugotovitve so, da je na nekaterih delih Počka presežena kritična vrednost svinca in bakra, voda pa ni onesnažena. Prilagamo celotno predstavitev z vsemi podatki.
Analize tal so izvajali z vzorci s 25 lokacij in ene referenčne, na kateri ni vplivov dejavnosti, in ugotovili povečane vsebnosti svinca, kadmija, bakra, kroma in niklja, mineralnih olj in mestoma cinka, pri čemer povečanje kroma in niklja povezujejo z naravnimi lastnostmi tal. Povečane vsebnosti svinca in bakra so bile zaznane na pehotnem strelišču Bile, kjer so izmerjene koncentracije presegale kritično imisijsko vrednost (svinec) oziroma jo dosegale (baker v zgornji plasti). Izvajalci ugotavljajo, da so v primerjavi izsledkov iz leta 2005 koncentracije svinca in bakra sicer nižje, vendar statistično le za baker.
Na področju monitoringa voda so raziskovalci ugotovili, da vsebnost kovin na meritvenih mestih v sedimentih (ne v vodi) ne presega mejnih vrednosti, ki bi kazale na onesnaženje, vsebnosti analiziranih parametrov v vodi pa so zelo nizke oziroma pod mejo zaznavnosti analizne metode. Poleg analiz tal in voda pa so izvedli še monitoring prašne usedline, divajdi ter kartiranje suhih travnikov, kjer niso zaznali kakšnih odstopanj.
Osnovno vodilo pri upravljanju odnosov med Občino Postojna in Ministrstvom za obrambo Republike Slovenije ter Slovensko vojsko je volja 69,64 odstotkov občanov, ki so leta 2000 zahtevali, da vojska na Počku preneha z aktivnostmi. Od konca leta 2015, po zamenjavi občinske administracije, zato vse dogovore z ministrstvom vodimo v smeri glavnega cilja – to je zaprtja poligona. Vendar se hkrati zavedamo, da je to dolgoročen proces, v katerem morajo Občina in občani prejeti nadomestilo za materialno škodo, omejevanje uporabe lastnine in zmanjšano kakovost življenja. Kot drugi aspekt vojaških aktivnosti pa je zagotovo varstvo okolja, kjer zahtevamo striktno spoštovanje zakonodaje in ničelno toleranco, ko gre za zdravje naših občank in občanov.