Konec tedna bo v nov namestitveni center preseljenih deset mladostnikov brez spremstva
Predvidoma v petek, po četrtkovem sprejemu sklepa Vlade RS o ustanovitvi sprejemnega in namestitvenega centra za mladoletnike brez spremstva v Postojni, bo v nove prostore na Volaričevi ulici v Postojni nameščenih prvih deset mladostnikov, ki so do sedaj bivali v dijaškem domu SGLZŠ, pridružili pa se jim bodo še trije mladostniki, ki so trenutno nastanjeni v Logatcu in so prosilci za mednarodno zaščito. Običajno gre pretežno za fante, stare od 14 do 18 let, v zadnjem obdobju pa so med prišleki tudi mlajši otroci.
Urad vlade za oskrbo in integracijo migrantov, po vzoru Nizozemske, v Postojni namreč vzpostavlja prvo tovrstno namestitev v Sloveniji, ki bo celovito nudila sistemsko rešitev za mladoletnike brez spremstva. Pritličje in prvo nadstropje stavbe bosta namenjena sprejemnemu centru, ki je odslej deloval v Logatcu, nudil bo varovano 24-urno oskrbo in zdravniško podporo, v njem pa bodo mladoletniki zadržani v trajanju glede na status in individualni načrt, največ v dolžini treh mesecev. Drugo in tretje nadstropje bosta namenjeni nastanitvenemu centru, v njem bodo nastanjene osebe, ki imajo namen ostati v Sloveniji in bodo zato vključene v proces integracije v okolje. Celoten objekt lahko sprejme 70 mladoletnih oseb. Za njih bo skrbelo 16 strokovnih sodelavcev, gospodinja ter hišnik.
Po besedah direktorice Urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, mag. Katarine Štrukelj, bo v proces in delovanje Centra vključenih več institucij in sicer Center za socialno delo, ki bo prevzel tudi določene naloge drugih centrov, saj bo vsakemu izmed otrok določen zakoniti zastopnik oziroma skrbnik, šole oziroma Ljudska univerza, glavnina mladostnikov namreč obiskuje tečaje opismenjevanja in Osnovno šolo za odrasle, Zdravstveni dom, policija, nevladne organizacije in Slovenska filantropija, ki je bila izbrana za izvajalko prostočasnih dejavnosti. »V Postojni bo sprejemni in namestitveni center, kar pomeni, da bo mladoletnika, torej otroka, ki pride v našo državo brez staršev, najprej obravnavala policija. Le-ta bo zdravstveno pregledan in ustrezno oskrbljen. V centru se bodo opravili temeljiti pogovori in pripravil načrt dela z vsakim izmed njih glede na ugotovitve, kakšen je njegov namen in kakšne so njegove potrebe. Vemo namreč, da veliko otrok ciljno nadaljuje pot v druge države in gre torej le za začasno namestitev. V primeru, ko pa otrok ostane v Sloveniji, bo le-ta premeščen v namestitveni center, kjer se bo začela integracija v lokalno okolje.« pojasnjuje sistem sprejema in nastanitve direktorica Urada.
Želja Urada je ustvariti prijazen center, ki bo mladostnikom ustvarjal občutek doma, pri čemer je prioriteta načelo otrokove največje koristi. Zaradi osebnih okoliščin so to namreč ranljiva skupina mladostnikov, katerim je potrebno zagotavljati varno okolje ter nuditi zaščito.
»Nastanitveni center za mladostnike brez spremstva bo deloval v okviru hišnega reda in pravil, izhodi bodo omogočeni in nadzorovani med 6. in 21. uro. Vsak otrok bo imel svojega matičnega strokovnega delavca, ki ga bo spremljal skozi njegov celoten proces nastanitve, individualen načrt izobraževanja in integracije, kar bo doprineslo k njegovemu opolnomočenju in samostojnosti.« je pojasnila vodja nastanitvenega centra za mladoletnike brez spremstva v Postojni Lea Pignar.
Župan Občine Postojna, Igor Marentič ob odločitvi države za vzpostavitvi novega sprejemnega in nastanitvenega centra za mladostnike brez spremstva v Postojni, poudarja odprtost lokalnega okolja do tujcev, saj smo v preteklosti že sprejeli begunce, tuje delavce, migrante brez spremstva in sirote. Župan izreka tudi zahvalo in ponos občanom za razumevanje in korektno vedenje, kar izkazuje toleranco in empatijo občanov do pomoči potrebnih. »V preteklosti smo ob podobnih situacijah, ob prihodih tujcev, kljub strpnosti in razumevanju razmer, že večkrat imeli dvome oziroma strahove, vendar je čas pokazal, da so bili ti neupravičeni. Verjamem in želim si, da bo tudi tokrat tako.« Župan pa ob tem vendarle odločno in jasno poudarja, da resno pričakuje vso podporo in sodelovanje vladnih služb, ki morajo poskrbeti za ustrezno podporno okolje tako na področju zdravstva, šolstva kot tudi socialnega varstva. Gre namreč za odločitev in potezo države, ki ji sicer lokalno okolje ne oporeka, v ta namen pa si seveda želi in zahteva, da breme te dejavnosti nikakor ne bo nosila lokalna skupnost ali njeni občani.