Naj prostovoljec Slovenije za leto 2016 prihaja iz Postojne
V starostni skupini do 19 let je prejel naziv Naj prostovoljec Gašper Leskovec iz Postojne na predlog Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Postojna Pivka, in sicer za aktivno pomoč mladim, predvsem iz socialno šibkejših družin. Gašper je izredno odgovorna in empatična oseba, kar se zrcali tudi pri njegovem prostovoljnem delu. Veliko svojega časa prostovoljec posveti prostovoljskemu delu v okviru Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Postojna-Pivka. Bil je aktiven v okviru programa »Skupaj smo«, kjer se je izkazal kot izvajalec programa učne pomoči za otroke iz socialno šibkih družin, ki se soočajo z učnimi težavami. Z veseljem pa Gašper vedno priskoči na pomoč tudi pri drugih aktivnostih in drugih organizacijah.
IZJAVA GAŠPERJA
Sem Gašper Leskovec, star sem 18 let. V letošnjem letu zaključujem gimnazijo v Postojni. S prostovoljstvom sem se začel ukvarjati pred dvema letoma, ko sem se na šoli seznanil z možnostmi sodelovanja v prostovoljstvu. Postal sem prostovoljec Rdečega križa. Delujem na RKS-OZ Postojna-Pivka, kjer z osnovnošolci in otroki s posebnimi potrebami delim svoje znanje, nudim učno pomoč tistim pri določenih predmetih. Sodelujem pri raznih delavnicah namenjenih otrokom, ki so se znašli v stiski ali težavah. Sodeloval sem pri številnih projektih in dogodkih, kot so: Drobtinica(zamenjava sponzorske hrane za prostovoljni prispevek, ki je namenjen pokrivanju prehrane otrok iz socialno ogroženih družin), mednarodna reševalna vaja ekip prve pomoči FACE v Ljubljani v letu 2016, kjer sem nastopal vlogo statista; vseslovenska vaja Potres v Postojni … Pred kratkim sem bil izbran tudi za naj prostovoljca občine Postojna.
Prostovoljstvo mi pomeni to, da z nekom nekaj delim in v zameno ne pričakujem ničesar, pričakujem le srečo, zadovoljstvo, veselje in nasmeh na obrazu tistega, ki sem mu pomagal. To so pozitivne in pristne lastnosti, ki so del prostovoljstva, so del tebe, z njimi živiš in rasteš.
Sprva sem si želel postati prostovoljec, zato da bi si pridobil delavne izkušnje in pa seveda, ker me je prostovoljstvo že od nekdaj zanimalo. Čez čas in mnogo opravljenih ur na RK spoznavam, da prostovoljstvo ni samo to, da nekomu pomagaš, ampak tudi to, da veliko pridobiš. Spoznaš veliko ljudi, skleneš nova prijateljstva in si pridobiš nova znanja in spretnosti iz komunikacije, ter tudi kompetence …
Na svet smo postavljeni zato, da si med seboj pomagamo in soustvarjamo kvalitetno družbo v kateri bi morala vladati harmonija, sreča in ljubezen. Ljudem, ki se znajdejo v stiski pomagam tako, da jim vlivam novo upanje, jih motiviram in spodbujam naj vztrajajo in ne obupajo nad položajem, saj ni konec sveta in da za dežjem vedno posije sonce. Skušam jih postaviti spet nazaj pokonci in jim omogočiti lepše in mirno življenje. Ker revščina ni greh in vsaka oseba se lahko hitro znajde v podobni stiski.
Če si zagret prostovoljec, ti prostovoljstvo postane način življenja in ti zavzame večino prostega časa. Za šolanje pa mi ostane kar precej časa, saj mi prostovoljstvo ne pomeni ovire, to opravljam, zato da bi zadostil klicu dobrote, da nekomu priskočiš na pomoč.
Naziv Naj prostovoljec Slovenije za leto 2016 v kategoriji prostovoljcev do 19 let, mi seveda pomeni ogromno. Uvrstiti se tako visoko med številnimi prostovoljci v Sloveniji, ni enostavno. Za to je potrebno kar precej truda in energije, pa tudi veselja do opravljanja prostovoljnih dejanj. Brez tega seveda ne gre. Vendar se vložen trud izplača, ko vidiš, da te mnogi spodbujajo pri tvojem delu, veš da si na pravi poti, čutiš neko osebno zadovoljstvo in pri tem uživaš, se počutiš srečnega, saj veš, da si nekomu polepšal dan.
Več o natečaju: http://mss.si/podeljena-priznanja-v-natecaju-prostovoljec-leta-2016/