Predstavniki ministrstva za obrambo in Slovenske vojske o spremembah na področju izvajanja vojaških aktivnosti na Postojnskem
Predstavniki Ministrstva za obrambo in Slovenske vojske so se ob prisotnosti vodstva Občine Postojna danes srečali s predstavniki lokalnih izobraževalnih ustanov, z ravnatelji in ravnateljicami vrtcev in osnovnih šol, z namenom predstavitve prilagojenih vojaških aktivnosti ter nadaljnjih usklajevanj, ki bi omilila oziroma odpravila moteče dejavnike, ki jih imajo izvedbe vojaških vaj na izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju.
Današnje srečanje je bilo še eno v nizu, ko si MORS in Slovenska vojska prizadevata za aktivno sodelovanje in tako rekoč sobivanje z lokalno skupnostjo, v kateri se nahaja osrednje slovensko vojaško vadišče. V preteklem obdobju so bile že vzpostavljene nekatere komunikacijske aktivnosti, s strani ravnateljev so bile izpostavljene problematike in podane informacije ter usmeritve za delovanje Slovenske vojske. Glede na izražene potrebe se je po besedah predstavnikov ministrstva in vojske, že uvedlo številne spremembe, ki naslavljajo vse izpostavljene težave glede hrupa, časovnega obdobja in intenzitete vojaških aktivnosti na vadišču Poček.
Glede na dogovore, navodila in pravilnike, se ključne spremembe glede izvajanja vojaških vaj na območju vadišča Poček navezujejo na:-
- Vojaške aktivnosti se ne bodo izvajale v obdobju, ko potekajo zaključna ocenjevanja in izpiti. Vojaških aktivnosti v maju in juniju praktično ne bo, letos z izjemo tridnevnega dogodka, ki pa bo imel omejeno letalsko gibanje pod 1000 metri nadmorske višine izven urbanega območja.
- Nizkih preletov nadzvočnih letal nad urbanimi območji se ne bo več izvajalo.
- Zamejuje se streljanje s težkim orožjem.
- Nočna streljanja so omejena na zimske termine, ko prej pade mrak, in bodo potekala predvidoma od 16.30 do 20. ure.
- Številčno so se letošnje vojaške aktivnosti zmanjšale za približno 30 odstotkov. Številne aktivnosti bo Slovenska vojska izvajala na nadomestnih lokacijah v tujini.
- Načrtovanih je manj aktivnosti z udeležbo tujih vojsk v Sloveniji.
- Lokalne skupnosti bodo deležne rednih in transparentih informacij v okviru obdobnih, trimesečnih srečanjih, ki bodo namenjena tudi evalvaciji preteklega obdobja ter skupnim nadaljnjim uskladitvam in prilagoditvam.
- Pomemben poudarek bo še naprej namenjen okoljskemu vidiku, kar se spremlja oziroma zagotavlja z rednimi monitoringi, ki bodo v obdobju naslednjih dveh let, v okviru raziskovalnega projekta 'Razvoj opozorilnega sistema za zaznavanje vplivov vojaških dejavnosti na podzemne vode', stalni. Projekt izvaja Geološki zavod Slovenije s partnerji: Kemijskim inštitutom, Nacionalnim inštitutom za biologijo, Inštitutom za raziskovanje Krasa ZRC SAZU in podjetjem Mikrobium. V okviru opozorilnega sistema bo potekal monitoring relevantnih kemijskih, bakterioloških in izotopskih parametrov, ki bo omogočal sprotno ocenjevanje možnih vplivov vojaških vadbišč Poček in Bač na vodonosni sistem v zaledju virov pitne vode, v sklopu podrobnega monitoringa, ki bo potekal v obliki občasnih odvzemov vzorcev vod, pa bo nadzorovan širši spekter parametrov, ki bi lahko bili značilni za emisije iz vojaških aktivnosti oziroma objektov.
Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved so skušali slediti vsem priporočilom, ki jih je Slovenska vojska zaznala v pogovorih s šolami. »Upam, da smo vse izpostavljene pobude dobro upoštevali, seveda pa si želimo tudi nadaljnjih usklajevanj in novih zamejitev v dobrobit Občanov. Če želimo ohraniti vadišče, ki se nahaja v Postojni in druge alternative država zanj nima, je rešitev zgolj v spremenjenih razmerah Slovenske vojske, v smislu, da so vse vojaške aktivnosti čim manj moteče za vsakdan občanov. Tudi minister je že večkrat podal jasne usmeritve, da se gre naproti željam in potrebam lokalne skupnosti.«
S strani vodstev šol, ki so pred tem s predstavniki vojske že imeli predhodna usklajevanja, je bilo izraženo zadovoljstvo nad prilagoditvami, ko vojaške vaje ne bodo vplivale na izvedbo učnih aktivnosti, vendarle pa je bila poudarjena želja po bolj jasnem, rednem, neposrednem sodelovanju v smislu pravočasne komunikacije in obveščanja, predstavitvenih dejavnosti, konkretnih prilagoditvah datumov in iskanju skupnih rešitev, ki bi doprinesle k vključevanju otrok in razumevanju vloge, ki jo ima vojska, predvsem pa so izpostavili prizadevanja, da se omili vsakršna bojazen, strah, obremenjenost otrok, ki bi bili posledica nenavadnim, tudi glasnim, aktivnostim.
Občinsko vodstvo je sicer naklonjeno nameram po zamejitvi vojaških aktivnosti in izboljšanju komunikacije, pri čemer si želi, da se izrabi vse možne načine in oblike komunikacije, ki bi predstavnike ministrstva in vojske neposredno povezali z občani. Občani so namreč ključni deležniki v tej zgodbi, prizadevati si moramo za njihov miren vsakdan in kakovostno okolje, v katerem živijo.