Nova družinska zdravnica bo sredi meseca začela sprejemati paciente
V Zdravstvenem domu Franca Ambrožiča Postojna so ob koncu lanskega leta prenovili nekdanjo ginekološko ambulanto in vanjo preselili Center za krepitev zdravja (CKZ). Nekdanje prostore centra pa so preuredili v družinsko ambulanto, kjer bo nova družinska zdravnica začela sprejemati paciente že sredi februarja.
Po besedah direktorice Irene Vatovec je bila selitev CKZ nujna, saj se je število zaposlenih na tem področju povečalo, vedno več pa je tudi želja po individualnih posvetih. »Ugotavljamo, da si občani po obdobju koronavirusa iz previdnosti vedno bolj želijo obravnavo »ena na ena«, namesto v skupinah,« ugotavlja sogovornica. Tak način dela seveda terja ustrezne pogoje, ki jih zaradi pomanjkanja prostora v CKZ doslej niso imeli.
»Zdaj ima vsaka zaposlena svoj prostor, največja pridobitev pa je manjši prostor za fizioterapijo. Fizioterapevtki omogoča individualno svetovanje takoj, ko se začnejo težave z gibali oziroma ko pri pacientu nastopi bolečina v križu, rami ali vratu,« razlaga Vatovčeva. Splošni zdravnik tako lahko pacienta takoj napoti v CKZ. Tam sicer ne dobi fizioterapevtske obravnave, pač pa zelo natančna navodila za vaje ob jemanju zdravil proti bolečinam. Prostor je dovolj velik, da fizioterapevtka lahko dela z eno osebo ali dvema, kar doslej ni bilo mogoče.
Ko so pred leti v ZD z evropskimi sredstvi urejali prostore CKZ, so razmišljali dolgoročno in so jih razporedili tako, da bi bili v primeru preselitve centra primerni za ambulanto družinske medicine (ADM). »Arhitekturna zasnova je enaka kot v dveh sosednjih ambulantah, v njej pa je prostor dobila tudi referenčna diplomirana medicinska sestra,« pojasnjuje direktorica. Na to lokacijo se je že preselila družinska ambulanta zdravnice Petre Hojsak Debevec. Za gradbena dela pri ureditvi CKZ so odšteli 97 tisočakov, za pohištveno opremo centra in nove ADM pa skupaj 38 tisoč evrov.
V nekoliko manjših, izpraznjenih prostorih bo sredi februarja začela delati Metka Čepar, nova specialistka družinske medicine. »To bo velika pridobitev za občane Pivke in Postojne, pa tudi širše, saj je zelo veliko interesa po opredelitvi pri družinskih zdravnikih,« še pravi Irena Vatovec. Čeparjeva bo nove paciente sprejemala v okviru urnika. Za opredelitev potrebujejo le zdravstveno izkaznico in v ambulanti podpisan obrazec. Tako v ZD ne bodo potrebovali ambulante za neopredeljene, še dodaja direktorica. Priložnost za zamenjavo osebnega zdravnika pa bodo dobili tudi tisti, ki so nezadovoljni s svojim osebnim zdravnikom. Teh je, kot ugotavljajo, okoli 10 odstotkov.