V Prepihu beremo: Na postojnski Upravni enoti bodo testirali sistem eGraditev
Na postojnski Upravni enoti (UE) bodo prvi v državi uvedli sistem eGraditev, ki bo omogočal elektronsko izdajo gradbenega dovoljenja. Na vseh slovenskih UE bi moral sicer zaživeti že s 1. januarjem letos, zaradi njegove kompleksnosti pa so se na Ministrstvu za javno upravo odločili za postopno uvajanje. Po vsej državi naj bi tako začel delovati januarja 2026.
Vse poslovanje in komunikacija, povezana z gradnjo oziroma izdajo gradbenega dovoljenja, bosta odtlej potekala elektronsko. Preko aplikacije bodo lahko projektanti oz. investitorji vlagali vso projektno dokumentacijo – izjave, zahteve, prijave, sklepe in odločbe. Na UE Postojna, kjer že imajo dobre izkušnje s pilotskim projektom sistema za evidentiranje pravnih aktov, bodo sistem začeli testirati v marcu.
»Projektant se bo takrat lahko sam odločil, ali bo uporabil sistem ali pa projekt in vlogo oddal po starem,« je pojasnil načelnik Marko Baša, pripravljen tudi na morebitne težave v delovanju sistema. Vsekakor pa upa, da se bo za nov način odločilo čim več projektantov, saj je ta po njegovem mnenju prijaznejši, preglednejši in veliko hitrejši. Pomembna sta tudi ekološki vidik in prihranek prostora, ki bi ga sicer potrebovali za hrambo dokumentacije.
»Ko bo projektant pripravil projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj, bo s seznama izbral mnenje dajalcev in jim poslal vloge za izdajo mnenj. Vsa komunikacija bo odslej potekala na enem mestu. Boljša bo tudi preglednost, saj bodo tako lahko vsi deležniki sledili, v kateri fazi je izdelava mnenja pa tudi katera verzija projekta je,« našteva Baša prednosti. Tudi gradbeno dovoljenje bo izdano v obliki elektronskega dokumenta.
Kot je še povedal načelnik, so lokalne projektante in nekatere druge deležnike že seznanili z novostjo, na stanovskih zbornicah pa zanje pripravljajo tudi usposabljanja. Sistem bodo kasneje uporabljali tudi drugi pooblaščeni strokovnjaki in inženirji z različnih področij, pa tudi uradniki na občinah in upravnih enotah, mnenjedajalci in inšpektorati. Kot pravi Baša, so lokalni projektanti novost sprejeli z zadovoljstvom in napovedali, da bodo sistem uporabljali, saj je to pogoj, da zaživi.
Sistem bodo uvajali postopoma po posameznih UE, na področju celotne države bo zaživel v januarju 2026. Za postopno uvajanje so se na ministrstvu odločili zaradi njegove obsežnosti in kompleksnosti, saj podpira vnos številnih podatkov, pri čemer se prek grafičnih pregledovalnikov vnašajo tudi prostorski podatki oz. številna gradiva, ki so količinsko lahko izjemno zajetna.