Nahajate se:
Iz Prepiha: Knjiga ob 75-letnici Inštituta za raziskovanje krasa
Iz Prepiha: Knjiga ob 75-letnici Inštituta za raziskovanje krasa
13. 1. 2024
Kultura P.
273
Prepihova rubrika: Jubilej
Knjiga ob 75-letnici Inštituta za raziskovanje krasa
Besedilo: Polona Škodič
fotografija: arhiv ZRC SAZU
Inštitut za raziskovanje krasa Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (IZRK ZRC SAZU) v Postojni je gotovo ena najuglednejših in priznanih institucij tako na občinski, državni kot tudi na mednarodni ravni. Svoj visoki jubilej, 75-letnico, so počastili z izidom knjige, vsebinsko zajetne monografije, v katero so strnili več poglavij in sklopov o zgodovinskih dejstvih in o stanju krasoslovja danes, zazrtega v prihodnost.
Krasoslovje je v Sloveniji dobilo svojo domovinsko pravico zaradi pionirskih raziskav izjemnih kraških pojavov, ki jih ponuja ta vrsta pokrajine. Beseda kras je dala ime kamniti in prevotljeni pokrajini, tako da so se številni slovenski izrazi za kraške pojave uveljavili v mednarodni znanstveni krasoslovni terminologiji. Pri nas so se rodile tudi številne znanstvene discipline, povezane s krasom, kot so speleologija, krasoslovje in speleobiologija.
Znanje je vodilo do potrebe po ustanovitvi osrednje ustanove, ki bi sistematično zbirala, usmerjala, nadgrajevala, združevala in arhivirala krasoslovne izsledke. Uresničitev ideje iz leta 1910, da bi ustanovili krasoslovno ustanovo v Postojni, je prekinila prva svetovna vojna. Med obema svetovnima vojnama je v Postojni deloval Italijanski speleološki inštitut, a je krasoslovje doživelo pravi razcvet šele ob ustanovitvi akademijskega Zavoda za raziskovanje Krasa leta 1947. Od leta 1981 deluje Inštitut za raziskovanje krasa v okviru Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Od leta 1995 je njegov predstojnik prof. dr. Tadej Slabe, sicer zaposlen na inštitutu že od leta 1986.
Sodelavci inštituta že od njegove ustanovitve iščejo znanstvene odgovore zunaj slovenskega, pa tudi nekdanjega jugoslovanskega krasa, zato sta mednarodno sodelovanje in vpetost v svetovne znanstvene tokove njegovi veliki prednosti. Odlično sodelujejo s številnimi tujimi krasoslovci. Ker je moč v povezovanju, je inštitut nacionalni koordinator več pomembnih evropskih raziskovalnih infrastruktur. Izr. prof. dr. Janez Mulec, izvršni urednik knjige, je ob tem uvodoma poudaril: «Inštitut smo sodelavci, zato je osrednja pozornost s poimenskim seznamom namenjena vsem, ki so v preteklih desetletjih in letih soustvarjali uspešno zgodbo. Prav zaradi številnih sodelavcev je IZRK v slovenskem in mednarodnem prostoru danes uveljavljen kot vodilno raziskovalno in študijsko krasoslovno središče. Prehojeno pot so krasili številni manjši in večji dosežki, priznanja in nagrade, vendar so v publikaciji prikazani le nekateri, najbolj izstopajoči.«
Prikazano je tudi posredovanje in razširjanje lastnega krasoslovnega znanja, vse od poučevanja na različnih univerzitetnih ravneh in tradicionalne vsakoletne Mednarodne krasoslovne šole do izdajanja osrednje znanstvene krasoslovne revije Acta Carsologica. Vse to dopolnjujejo: izdatno terensko delo inštitutskih sodelavcev, tudi Kataster slovenskih jam, ki nastaja v sodelovanju z Jamarsko zvezo Slovenije in ostalimi jamarskimi društvi, ter knjižnica in laboratorij. Na IZRK ZRC SAZU se obrača po izsledke in usmeritve vse več zunanjih uporabnikov, ki so spoznali moč celostnega razumevanja krasa.
Elegantno zasnovana knjiga je zanimiva in bogata po svoji zgodovinsko dokumentarni in slikovni vsebini in je plod predanega dela vseh sodelujočih strokovnih avtorjev. Predstavlja dragocen doprinos k razumevanju in prepoznavanju našega krasoslovnega sveta in znanja o njem, kar je pomembno tako za sedanjost kot za prihodnost.
Več o knjigi in možnosti njenega nakupa najdete na spletni strani Založbe ZRC: https://zalozba.zrc-sazu.si/sl/publikacije/75-let-instituta-za-raziskovanje-krasa-zrc-sazu.