Gradnja vodovoda v Postojni
Projekt rekonstrukcije in gradnje primarnega vodovodnega omrežja v občinah Postojna in Pivka je vreden 32.638.447 evrov (brez DDV) in zajema tri investicijske podprojekte: cevovode in objekte v občini Postojna, cevovode in objekte v občini Pivka in zajetji ter vodarni Malni in Korotan. Tako bomo v največjem projektu v občinah Postojna in Pivka, ki si delita vodovodno omrežje, rekonstruirali se bo 53,558 kilometrov obstoječega vodovodnega sistema in dogradili 8,73 kilometrov novih cevovodov, rekonstruirali, zgradili ali obnovili štiri črpališča oziroma prečrpališča, šest vodohranov, dve zajetji, dve vodarni, eno pretočno celico in en regulacijski objekt. O terminskem načrtu, dinamiki izvajanja projekta in vseh drugih pomembnejših dejavnikih gradnje smo obveščali vsa gospodinjstva z zloženko ob začetku projekta, uvedli dežurno številko, ki je dosegljiva 24 ur na dan, sprotno pa obveščamo občane tudi preko občinskih spletnih strani, strani javnega podjetja Kovod (upravljavec vodovoda) in občinskih glasil. Izvajanje projekta smo začeli 1. februarja 2016, za izvedbo celotnega projekta pa imajo izvajalci na voljo 1.065 dni, od tega 690 dni za gradnjo, torej do marca leta 2018.
Del tega projekta je umeščen na glavno prometnico skozi mesto Postojna – Ljubljansko cesto. Gre za izredno kompleksen odsek v dolžini 620 metrov od hotela Kras na Titovi cesti do križišča Ljubljanske in Notranjske ulice s priključki na občinske ceste. Z deli smo začeli 14. novembra lani, na novo pa je zgrajeno primarno vodovodno omrežje s priključki na obstoječe sekundarno vodovodno omrežje, ločeno komunalno kanalizacijsko omrežje, kabelska kanalizacija za potrebe elektrodistribucije, dopolnitve javne razsvetljave in talne svetlobne prometne signalizacije, ustrezno je urejeno odvodnjavanje asfaltnih površin cest in pločnikov, kakor tudi priključek iz Vojkove na Ljubljansko cesto z ureditvijo Vojkove ulice s pločniki in parkirišči, izvedeni so ukrepi za umirjanje prometa z ločilnimi prometnimi otoki in nadvišanim prehodom za pešce pri Titovem trgu, prav tako so urejeni pločniki ob Ljubljanski cesti v asfaltni in delno tlakovani izvedbi. V okviru projekta je izvedeno plinovodno povezovalno omrežje na območju urejanja Titove in Ljubljanske ceste. Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo je potrdila, da je za varno izvajanje del potrebna popolna pomična zapora, saj bi lahko v nasprotnem primeru zaradi tovornega prometa prišlo do zasutja delavcev. Zato smo dobili dovoljenje za popolno zaporo, ki je veljala do 23. maja letos. Zaradi dejavnikov, na katere ne izvajalci ne naročnik nismo imeli vpliva (neurejen kataster podzemnih vodov), nam je direkcija dovoljenje podaljšala do 15. junija, ko bodo dela na tem odseku zaključena.
Seveda razumemo, da je zaradi nujnih posegov v infrastrukturo, ta je stara tudi več kot 70 let, dostop do nekaterih stavb oviran, vendar sta javni interes po zagotavljanju čiste in neoporečne pitne vode ter varnost prioriteti projekta, vse občanke in občane pa prosimo za razumevanje in strpnost, saj se bo izvajanje projekta nadaljevalo tudi v naslednjem letu, seveda pa smo za vsa pojasnila ali dodatne informacije vedno na voljo.
Aktualne zapore cest
- popolna zapora Ljubljanske ceste pri Zgornjem Burgerju do 15. junija 2017, obvoz urejen izmenično s semaforji po Notranjski ulici
- začasno spremenjen prometni režim od 18. novembra 2016 do 15. junija 2017 na cesti čez Čukovico (cesta, ki vodi okrog Soviča) - dovoljen promet (po spremenjeni signalizaciji) za motorna vozila, razen za tovorna vozila in avtobuse)
- premična popolna zapora v naselju Grobišče do 30. junija 2017
- popolna zapora v naselju Zalog do 20. junija 2017