Iz Prepiha: Posvet o Počku
Posvet o Počku: podlaga za pogovore je lahko le konkretna analiza stanja
Besedilo: Mateja Jordan; fotografija: Valter Leban.
Zastopniki Ministrstva za obrambo (Mors) in Slovenske vojske (SV) na razpravi o problematiki OSVAD Postojna in strelišča Bač niso prepričali s političnimi floskulami, saj so udeleženci iz vrst odločevalcev in strokovne javnosti od njih terjali jasne in konkretne odgovore. Kot je dejal državni sekretar na Mors Rudi Medved (v Postojno je prišel namesto ministra Marjana Šarca), so s posvetom, ki ga je 6. novembra v hotelu Center pripravil Lokalni odbor Gibanja Svoboda, dali civilni družbi možnost vpliva na dogajanje. Zagotovil je, da bodo vse zahtevane dokumente, ki sicer »niso nobena skrivnost«, posredovali Občini Postojna.
Na Mors se po Medvedovem zavedajo, da je kakovost življenja na vplivnem območju vadišča bistveno slabša kot marsikje drugje v Sloveniji. Priznavajo tudi, da so nekatere letošnje aktivnosti »v primerjavi s prejšnjimi leti eskalirale«, zato bo že v naslednjem letu teh manj, SV pa jih bo poskušala čim bolj prilagoditi lokalnemu dogajanju.
Občinskega svetnika Sama Vesela, ki ga je zanimalo iskanje alternative za vadišče, pa je Medved zavrnil z dejstvom, da te ni, zato zaprtje trenutno ni mogoče. »Želim si odločitve, da se Poček zapre za zmeraj, da se določi časovnice in vrsto sanacije; do takrat pa se, ker živimo v degradiranem območju, zagotovi odškodnine,« je pričakovanja strnil Vesel in spomnil na jasno voljo občanov.
Direktor RRA Zeleni kras in regionalne GZ Postojna Boštjan Požar je ponovno opozoril na tveganje kontaminacije edinega vira pitne vode za 22 600 ljudi. »Samo vprašanje časa je, kdaj bodo te škodljive zadevščine skozi kraška tla proniknile do vode,« je posvaril. Izpostavil je še razvojni vidik, saj kar 95 odstotkov površin v regiji predstavlja zavarovana območja, to pa predstavlja velike težave pri umeščanju v prostor. Varstveni režimi za nekatere veljajo, za druge pa očitno ne, je na dvojna merila namignil Požar in izpostavil še paradoks usmerjanja v trajnostni turizem, medtem ko je marsikdaj »kot na fronti«.
»Že 20 let opozarjamo, da so koledarji poklicne in splošne mature znani že veliko prej in vsako leto so v istem času intenzivne vojaške vaje,« je pristavila direktorica Šolskega centra Helena Posega Dolenc. »To se iz leta v leto stopnjuje, mi pa želimo, da naši dijaki pišejo eksterna preverjanja znanja v enakih pogojih kot ostali.«
Dolenčevo je podprla dr. Metoda Dodič Fikfak, predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Hrup je destruktiven, nižje število točk na maturi pa lahko pomeni tudi to, da postaneš ključavničar, in ne strojni inženir, je nakazala možne posledice.
»Ne morete se izvleči s političnimi odgovori,« je nadaljevala in zaprosila za zelo konkretne odgovore na vprašanja: katere analize se izvajajo, kdo jih izvaja in kakšni so rezultati. »Zadnje poročilo s Počka je kazalo na izjemno onesnaženost tal s težkimi kovinami, med katerimi izrazito izstopajo svinec, baker, arzen, kobalt, antimon, … pa tudi policiklični aromatski ogljikovodiki, v zemljini pa nafta,« je zdravnica postregla s podatki in namesto odgovorov dobila obljubo, da ji bodo pristojni z Morsa odgovorili pisno.
Medved pa je spomnil, da v okviru sprejemanja državnega prostorskega načrta pripravljajo tudi celovito presojo vplivov na okolje. »Če Občina dvomi o verodostojnosti rezultatov, lahko izbere kateregakoli izvajalca, strošek pa bo pokrilo ministrstvo za obrambo,« je pozval. Čeprav sanacije kontaminirane zemljine, ki bi lahko negativno vplivala na pitno vodo, na Počku ne izvajajo, Medved meni, da bi za kolikor toliko znosno sožitje morali urediti tudi to. »Skrb je upravičena,« je priznal.
Razočaranje je izrazila tudi predsednica društva Drobnovratnik Špela Koblar Habič, saj so organizatorji posveta izpustili napovedane točke – analizo trenutnega stanja, negativne vplive na okolje in predloge za reševanje izzivov. Zanimalo jo je, ali bo naslednjič možno videti konkretne številke o obremenitvah na Počku, vključno s kemijsko sestavo streliv in emisijami v preteklih desetih, 30 letih in predloge zmanjšanja. »To bi bila konkretna analiza stanja, ob kateri bi se lahko začeli pogovarjati, ne pa da imamo vtis, da ste prišli v Postojno samo naredit kljukico,« je izzvala govorce. Poleg Medveda sta vlado in SV zastopala še predsednik odbora za obrambo DZ Martin Premk in brigadir Uroš Paternus.
Dr. Metoda Dodič Fikfak, predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa, je vprašala, katere analize se izvajajo, kdo jih izvaja in kakšni so rezultati.