Varna uporaba pirotehnike
Policija se vsako leto znova srečuje tudi s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov. Najbolj moteč dejavnik uporabe vseh vrst pirotehničnih izdelkov je seveda hrup, ki je povzročen z uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok (petarde). Medtem, ko je uporaba teh izdelkov posameznikom v zabavo, je mnogim državljanom takšno početje neprijetno, vzbuja strah, stres in predstavlja svojevrstno nasilje nad ljudmi.
Z Zakonom o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI) je prepovedane uporaba, posest in prodaja ognjemetnih izdelkov kategorij F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, torej je prepovedana večina »klasičnih« petard.
Najpomembnejša zakonska določila
• Pirotehničnih izdelkov kategorije F1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let. To so ognjemetni izdelki, ki pomenijo zelo majhno nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih, vključno z ognjemetnimi izdelki, ki so namenjeni uporabi v stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih. Tipični izdelki so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom in podobno.
• Izdelkov kategorije F2 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 16 let. To so ognjemetni izdelki, ki pomenijo majhno nevarnost, povzročajo nizko raven hrupa in so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem. Tipični izdelki so rimske svečke, majhna ognjemetna kolesa, bengalične bakle, baterije in kombinacije, rakete in podobno.
• Pirotehnične izdelke kategorije P1, T1, baterije in kombinacije iz kategorije F3 do 1000 g neto mase eksplozivnih snovi in fontane iz kategorije F3 do 750 g neto mase eksplozivnih snovi v posameznem izdelku, lahko kupujejo, posedujejo in uporabljajo le fizične osebe, stare najmanj 18 let, pod pogojem, da baterije ali kombinacije ne vsebujejo raket, ognjemetnih bomb, bomb v možnarju in izdelkov, katerih glavni učinek je pok.
Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije F1, ki so namenjeni takšni uporabi.
Lastna izdelava ali predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka je prepovedana! Prav tako sta prepovedani uporaba izdelkov v drugih predmetih in preprodaja. Prepovedana pa je tudi posest takšnih pirotehničnih izdelkov.
Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem se predmete tudi zaseže.
Kupci in uporabniki naj ognjemetne izdelke, če se jim ne morejo odreči, kupujejo le v trgovinah, ki imajo za prodajo teh izdelkov dovoljenje ministrstva za notranje zadeve. Pri nakupu naj bodo pozorni na oznako CE, dobro pa naj se seznanijo tudi z navodili za uporabo. Navodila za uporabo na izdelku morajo biti napisana v slovenskem jeziku.
Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali ter onesnažuje okolje.
Policisti Policijske postaje Postojna bodo, dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o posesti ali uporabi prepovedanih pirotehničnih izdelkov.
Če se tej skušnjavi pač ne morete upreti, pirotehnične izdelke uporabljajte tako, da to ne moti in ne ogroža ljudi in živali.
ZADOVOLJNI SMO, DA ŽIVIMO IN DELAMO Z LJUDMI, KI JIM NI VSEEENO, KAKO ŽIVIJO DRUGI.
POLICISTI PP POSTOJNA