Vabljeni na Praznik jeseni - 50 let Okteta Bori
Oktet Bori vas v soboto, 18. novembra, ob 19. uri vabi v Glasbeno šolo Postojna na slavnostni koncert, s katerim bodo obeležili pol stoletja delovanja.
Skupaj z Družinskim kvartetom Volk, Matjažem Kobalom in Romanom Končarjem za vas prirejajo zanimiv koncertni večer, ki so mu nadeli naslov Praznik jeseni – 50 let okteta Bori.
Zgodba o Oktetu Bori je letom primerno zanimiva in seže v leto 1973, ko so v Pivki, v sklopu kulturnega društva oblikovali moški komorni sestav z imenom Oktet Pivka. Oktet, ki ga je vodila znana pivška učiteljica glasbe Mira Rebec je spomladi 1976 prvič pel na reviji Primorska poje v Dolini pri Trstu. V tem letu so se preimenovali v Oktet Bori in odtlej nastopa pod tem imenom. Do leta 1980 je bil njihov umetniški vodja Viktor Samuda.
Že naslednje leto so se stvari pomembno obrnile, saj se je oktet priključil Železničarskemu kulturnemu društvu Tine Rožanc iz Ljubljane in v tej organizacijski obliki deloval do leta 1982. Vmes je maja leta 1980 postal umetniški vodja Ivo Jelerčič, znani primorski dirigent in kot je zapisal Kernel, je oktet v dveh sezonah pod Jelerčičevim vodstvom dosegel svoj vrhunec “na temelju katerega je gradil pevsko izraznost, brez umetniškega vodje, tako rekoč še naslednji dve desetletji”
Ob koncu devetdesetih let 20. stoletja je oktet vodil Matej Penko, drugi znani postojnski dirigent. Pevski zbori in skupine so pač živi organizmi, ki doživljajo svoje vzpone in padce. To bi veljalo tudi za Bore, ki jih od leta 2003 vodi Janez Gostiša. Pod njegovim vodstvom je začel oktet leta 2010 ponovno nastopati na revijah Primorska poje in srečanj primorskih oktetov.
Bogato kroniko so strnili v barvni publikaciji z naslovom Med žlahtnino pojočih Borov s podnaslovom Ob 40-letnici vokalnega okteta Bori Postojna. Gradivo zanjo je zbral in uredil zgodovinar Davor Kernel, knjiga, ki je izšla v nakladi 500 izvodov, obsega izčrpno napisano kronologijo delovanja. Predstavljeni so vsi sedanji in dosedanji člani okteta v sliki in besedi, publikacija pa je bogato opremljena s fotografijami številnih nastopov in faksimili dokumentov. Ob jubileju pa so izdali tudi zgoščenko, že drugo po vrsti.
Mnogi člani so prejemniki Častnega Gallusove značke, oktet je prejel najvišje priznanje občine Postojna, njihovih 1600 nastopov doma in v tujini pa se enostavno ne da našteti.