20 let Društva Drobnovratnik
Članice in člani Društva Drobnovratnik se, od ustanovitve leta 2003 dalje, posvečamo varovanju narave in ozaveščanju o pomembnosti skrbnega odnosa do okolja v občinah Postojna, Pivka, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Bloke in Cerknica. V ponos nam je, da smo v tem času pomembno pripomogli k temu, da je postalo ohranjeno naravno okolje v naši regiji bolj cenjeno. Predvsem pa nas veseli, da ljudje spremljajo naše delo, vidijo naše navdušenje nad naravo, slišijo naš glas in nas spoštujejo.
20-letnico obstoja, bomo obeležili na poseben način. V petek, 27. oktobra 2023 ob 17h bomo imeli v postojnskem mestnem parku (pri pošti) krajšo slovesnost. Po pozdravnem nagovoru župana Igorja Marentiča bo aktualna predsednica Špela Koblar Habič na kratko orisala društveno pot. Dogodek bo popestrila glasbena spremljava učenk Glasbene šole Postojna. Nato bomo pod strokovnim vodstvom arboristke dr. Lene Marion izvedli prikaz pravilne zasaditve okrasnega drevesa. To drevo, izglasovali smo tulipanovec, kot spominsko drevo podarjamo Postojni, v sodelovanju z Drevesnico Štivan. S tem želimo ustvariti trajen simbol našega prizadevanja za ohranjanje narave ter v luči vse hujših podnebnih skrajnosti učinkovito prispevati k bolj zelenim, drevesom in ljudem prijaznejšim mestom.
V letih pred ustanovitvijo je na območju notranjskih in primorskih občin pod vodstvom Ministrstva za okolje in prostor tekel proces ustanavljanja Regijskega parka Snežnik. Domačini, ki smo se zavedali vrednot narave in podpirali ustanovitev parka, takrat še nismo bili povezani in zato praktično brez glasu v javnosti. Ob ustanovitvi Društva Drobnovratnik smo si za skupni cilj naših prizadevanj postavili postati glasniki narave in zagovorniki njenega ohranjanja, skupaj z ohranjanjem lokalne kulturne in etnološke dediščine.
Vsako leto odslej organiziramo vrsto različnih dogodkov za člane in široko javnost, kot so naravoslovni izleti in ekskurzije, predavanja, izobraževalne aktivnosti, delavnice, vodenja skupin v naravi. Postavili smo več odmevnih naravoslovnih razstav, npr. Rajski vrtovi pod Snežnikom, ob mednarodnem letu biotske pestrost. Kolikor nam dopušča čas, namenjen prostovoljnemu delu, se vedno odzivamo na aktualne naravovarstvene in okoljske izzive tako v regiji Zeleni kras kot širše. Organizirali smo več okroglih miz o perečih temah, npr. o problematiki ohranjanja čiste pitne vode, o (ne)sprejemljivosti vojaškega vadišča Poček ter o problematiki umeščanja obnovljivih virov energije v izredno ohranjeno in biotsko pestro naravno okolje. Bili smo zelo aktivni v času priprav na ustanovitev Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera (2012-2014), v spodbudo komaj ustanovljenemu parku pa smo izvedli večplasten naravovarstveni projekt na območju Pivških jezer. V zadnjih letih se intenzivno posvečamo problematiki vzdrževanja mestne drevnine in spodbujanja ozelenjevanja mest. Veliko sodelujemo s sorodnimi organizacijami, društvi in posamezniki iz vse Slovenije in širše. Medse vedno radi povabimo strokovnjake z različnimi specialnimi znanji, saj se radi učimo, obenem pa se zavedamo dejstva, da to, kar poznaš, tudi ceniš in varuješ.