Grad Haasberg, arhitekturni izziv in osrednji lik razstave ter nove publikacije
V čudovitem ambientu grajske štale pri gradu Haasberg v Planini je včeraj potekala otvoritev razstave »Potovanje po ambientih ruševinskega posestva gradu Haasberg«.
Dogodek sta organizirali Fakulteta za arhitekturo in Občina Postojna, goste sta zato pozdravila njuna predstavnika, prof. Maruša Zorec in župan Igor Marentič.
V okviru razstave so študentje arhitekture, pod okriljem mentorja Uroša Rustje, na ogled postavili šest idejnih zasnov revitalizacije dvorca Haasberg, ki zaobjemajo naslednje vsebinske sklope:
1. Oživljanje dvorca Haasberg
2. Stalna prenova
3. Odmik
4. Iluzija prisotnosti
5. Povezovalna točka
6. Novo življenje
Predstavitvi razstave, ki bo v Planini, v neposredni bližini grada Haasberg, na ogled 1 mesec, je sledila okrogla miza, ki jo je moderiral Andraž Keršič, vsebinsko pa so jo sooblikovali Igor Marentič, župan Občine Postojna, Jernej Hudolin, generalni direktor ZVKDS, dr. Alenka Di Battista, odg. konservatorka kompleksa, ZVKDS OE Nova Gorica, prof. dr. Matej Klemenčič, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani, prof. Maruša Zorec, Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani.
Beseda je tekla o vključevanje strokovne javnosti in ožje lokalne skupnosti v procese prenove tako pomembnih dediščinskih kompleksov, kot je dvorec Haasberg, zavarovanju in vzdrževanju tovrstnih grajskih arhitektur, tudi o pristojnostih in finančnih spodbudah države pri tem, smernicah varovanja in programskih izhodiščih za prenovo našega močno poškodovanega spomenika, o možnosti povezovanja prepoznavnih značilnih delov notranjosti kompleksa in zunanjih ureditev v celovito usklajeno zasnovo…
Ob tej priložnosti je bila izdana tudi publikacija »Haasberg« - razmislek o ohranjanju in prenovi ostalin baročnega dvorca Hošperk v Planini pri Postojni. Za vse zainteresirane je publikacija na voljo v TIC Galeriji in na Občini Postojna.