Regijski dogodek Kluba slovenskih podjetnikov v Postojni
V Postojni je včeraj potekal regijski dogodek Kluba slovenskih podjetnikov, katerega namen je povezovanje z lokalno skupnostjo, izmenjava izkušenj in skupna prizadevanja za nadaljnji razvoj in blaginjo družbe, s poudarkom na razvoju gospodarstva v regiji in nasploh v celotni državi.
Enajsto regijsko srečanje Kluba slovenskih podjetnikov, ki poudarja politično nevtralnost, transparentnost, nadpovprečnost in poštenost, je potekalo v Podjetniškem inkubatorju Perspektiva. Zbrane je zato uvodoma nagovorila vodja Mrežnega podjetniškega inkubatorja Perspektiva dr. Jana Nadoh Bergoč, ki je poudarila pomen vloge in prizadevanj inkubatorja pri razvoju in krepitvi podjetništva v regiji in širše. Dogodek je spretno moderiral Boštjan Romih.
Osrednji del dogodka je bila okrogla miza »Skupno nastopanje članov SBC in občin za razvoj boljšega podjetniškega okolja«. O izzivih lokalnega okolja, sistemske ureditve in odgovornosti, ki jo nosi vsak izmed nas, so se za omizjem pogovarjali Andrej Poljšak, podžupan Občine Postojna, Robert Smrdelj, župan Občine Pivka, Joc Pečečnik, predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, Sandra Turnšek, direktorica Mlekarne Krepko in članica SBC ter Bogdan Oblak, lastnik podjetja Oblak Group in član SBC.
Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik je poudaril, da si SBC želi najti skupni jezik, kako uveljaviti spremembe v pokrajinah. Pri tem je ključno predvsem najti skupni dogovor z državo, pri čemer si želi SBC prevzeti vlogo povezovanja in nudenja konkretnih rešitev. Klub želi s tovrstnimi srečanji z občinami vzpostaviti skupni imenovalec, saj so po mnenju njegovega predsednika lokalne skupnosti dobro organizirane, njihovo vlogo je potrebno okrepiti. Po njegovem mnenju se da z načrtovanim povezovanjem v pokrajine sistemsko uskladiti izpostavljene izzive, ki zadevajo decentralizacijo, izboljšanje nacionalne zakonodaje, privabljanje mladih v lokalna podjetja, prostorske omejitve… »Ali bomo Slovenci, ne glede na politiko, stopili skupaj in utrdili našo državo, ali pa se prepustili sistemu, ki ne vzdrži. Brez bogatih podjetnikov in brez bogate države ne bo namreč nikoli razvojne in socialno naravnane države. Že leta nimamo v naši državi gospodarja, krivda je tudi na vseh nas. Mi smo zato lahko sprememba in skupaj pokažemo, da smo sposobni ter prisilimo našo državo, da dela prav. « je bil jasen Joc Pečečnik.
Kot je na okrogli mizi izpostavil postojnski podžupan, predsednik Odbora za gospodarstvo na Občini Postojna, Andrej Poljšak, Občini Postojna največ težav povzročajo dolgotrajni postopki in prostorski akti, od katerih je odvisen tudi razvoj gospodarstva. Za Postojno je značilna razpršenost industrijskih con in podjetij. Vzpostavitev industrijske cone je aktualna na območju Prestranka, kjer sta v fazi zaključevanja dva Občinska podrobna prostorska načrta. Pomembno podporo podjetništvu v lokalni skupnosti pa se je zadnja leta vzpostavilo tudi z vsebinami in aktivnostmi Podjetniškega inkubatorja Perspektiva.
Župan Igor Marentič je ob tem dodal, da morata gospodarstvo in javna uprava sodelovati, pri tem izpostavlja vlogo, podporo in pomoč države za razvoj podjetništva v lokalni skupnosti. Pri čemer od podjetnikov pričakuje družbeno odgovornost na način, da se le ta aktivno vključuje v lokalno okolje, ga podpira in kreira skupaj z ostalimi deležniki. Okolje mora zaznati pripadnost podjetnika, kar je pravzaprav prava vzajemnost in idealen pogoj za uspešne podjetniške zgodbe.
Župan Občine Pivka Robert Smrdelj je predvsem podprl miselnost, da so pokrajine zaznane kot pomemben inštrument v gospodarstvu. Sistem občin je po njegovem sicer dobro postavljen, ampak je bil načrtovan ob predpostavki, da imamo pokrajine. S pokrajinami bi se vzpostavilo decentralizacijo, to pa bi pomenilo večjo stabilnost države, njeno neodvisnost od političnih dogajanj. Pokrajine bi s svojimi pristojnostmi državo opolnomočile in utrdile. Sicer so vse podlage in argumenti za vzpostavitev pokrajin v naši državi strokovno utemeljene, večji izziv pa vidi Smrdelj v tem, kako javnosti, občanom osvetliti pomen, ki ga ima ob tem gospodarstvo za vse nas, tudi tiste, ki delujemo v javnem sistemu.
Župani vseh občin Primorsko-notranjske regije so ob tej priložnosti podpisali tudi Pismo o nameri o partnerstvu na področju gospodarstva med občinami in SBC – Klubom slovenskih podjetnikov, listino protokolarne narave, ki nakazuje na željo po skupnem nastopu in prizadevanjih za spremembe, ki bodo premostile skupne izzive ter prispevale k rešitvam in priložnostim za razvoj gospodarstva.