Tragična sobota v Postojni
Na današnji novinarski konferenci so predstavniki DARS-a in policije ter vse službe, ki so pripomogle k reševanju ponesrečenih v največji prometni nesreči v Sloveniji, predstavili preliminarno statistiko ter izpostavili učinkovito sodelovanje med vsemi vpletenimi v reševanje.
Tako so se Slovenska policija, DARS, gasilci iz Sežane in Postojne, Občinski štab civilne zaščite Občine Postojna, ter postojnski župan in županja Divače, vsi najprej zahvalili sodelovanju tako profesionalnih ekip kot tudi prostovoljcev, ki so kljub prostemu dnevu nesebično priskočili na pomoč sočloveku v nesreči.
Po podatkih policije gre za največjo množino nesrečo v Sloveniji, v kateri je bilo udeleženih 56 vozil oziroma 128 oseb, od katerih so štiri podlegle poškodbam, sedem jih je hudo ranjenih, 18 lažje, 99 pa je bilo nepoškodovanih.
Cveto Kravanja, poveljnik Štaba civilne zaščite Občine Postojna, je povedal, da so bile službe zaščite in reševanja (112) o nesreči obveščene ob 14.03, reševalna vozila pa so krenila na pot v roku 3 do 5 minut. V odpravljanju posledic nesreče in pri reševanju je tako sodelovalo 118 gasilcev in 21 vozil, ki so, tako Kravanja, »z izredno usklajenostjo delovala učinkovito in hitro«.
Poleg samega reševanja ponesrečenih, kar pet ljudi je bilo ukleščenih v vozilih, je bilo potrebno poskrbeti tud za vse tiste, ki so bili k sreči nepoškodovani, vendar prezebli in prestrašeni. Po izkušnjah izpred dobrega leta dni, ko smo morali v Postojni poskrbeti za udeležence podobne prometne nesreče na avtocesti decembra 2014, je občinski štab v gasilskem domu v Razdrtem v soboto odprl sprejemni center. Vanj so prepeljali 89 nepoškodovanih udeležencev verižnega trčenja na Golem vrhu, ki so jih do gasilskega doma vozili gasilci v svojih vozilih.
Tam so jim ob pomoči domačinov, Rdečega križa in gasilcev najprej ponudili tople napitke in zvečer tudi hrano. Po odprtju sprejemnega centra je udeleženim v nesreči z nasveti pomagala tudi socialna delavka Centra za socialno delo Postojna, kasneje pa so se jim pridružili še psiholog in prevajalci, saj je bilo v nesreči udeleženih več tujcev, ki niso znali slovensko.
Cveto Kravanja se je skupaj z županom in podžupanom, ki sta bila nenehno prisotna tako na nesreči sami kot tudi v sprejemnem centru, iskreno zahvalil vsem reševalcem, voznikom na avtocesti, ki so odmaknili svoja vozila in omogočili dostop do kraja nesreče, ter krajanom Razdrtega za pomoč v sprejemnem centru. »To je samo še en signal, da živimo na tveganem območju, in da potrebujemo večja vlaganja v varnostno infrastrukturo, saj danes, kljub temu da imamo vrhunsko usposobljene, predvsem pa nesebične gasilce in reševalce, delujemo na meji zmogljivosti. Gasilsko-reševalni center in pa posodobljena Nujna medicinska pomoč sta tako prioriteta, kjer bo morala sodelovati tudi država,« je izpostavil župan, temu pa je pritrdila tudi Irena Vatovec, direktorica Zdravstvenega doma Franca Ambrožiča, ki je povedala, da bi lahko v boljših prostorih in z boljšo opremo več poškodovanih oskrbeli kar v Postojni.
Župan se je za napore ob reševanju zahvalil tudi prisebnim udeležencem v sami nesreči, ki so opozarjali prihajajoča vozila in vsem, ki so pomagali. »Med ponesrečenimi in poškodovanimi je bila tudi zdravnica, ki je vztrajala in pomagala v sprejemnem centru in bila na koncu tudi sama potrebna zdravniške oskrbe,« je še izpostavil.
Občinski štab civilne zaščite se je tako še enkrat izkazal kot vrhunsko pripravljena in predvsem celostna ekipa. Zdaj pričakujemo podrobnejšo analizo sodelovanja različnih struktur ter predvsem izmenjavo izkušenj med vsemi inštitucijami, da bi tovrstne dogodke lažje preprečevali in še učinkoviteje obravnavali.