Porodničar in ginekolog Aleksander Merlo je častni občan Postojne
Na slavnostni prireditvi ob prazniku občine Postojna, 23. aprilu, so v kulturnem domu podelili najvišja občinska priznanja. Župan Igor Marentič je naziv častni občan podelil Aleksandru Merlu, in sicer za pomembne dosežke na področju porodničarstva in ginekologije ter za uspešno delo v lokalnem okolju in tudi tujini, ki pušča poseben pečat za celotno občino Postojna in njeno promocijo. Marentič je podelil tud druga občinska priznanja, med drugim je priznanje 23. april pripadlo Aeroklubu Postojna.
Župan Igor Marentič je zbrane spomnil na dejstvo, da se Postojna pospešeno razvija. »Zavedamo pa se, da bomo razmere premaknili še na boljše le z odprtostjo in pozornim poslušanjem. Dajmo torej pomen življenju. Prepričan sem, da to znamo. Z dejanji bivanju dodajmo bistvo,« je dejal in čestital vsem prejemnikom občinskih priznanj. »Z vašimi dejanji, rezultati in nesebičnostjo ste prispevali k razvoju občine. Tudi zaradi vas je naša Postojna povsem prijazna, usmerjena v prihodnost in svetla.«
Aleksandra Merla v Sloveniji in tudi tujini poznajo kot predanega porodničarja in ginekologa, nekateri se ga spomnijo tudi kot poslanca v državnem zboru, kjer je bil dva mandata. »Kot Postojnčanu mi naziv častni občan pomeni veliko,« je pravi Merlo. »Tu sem bil rojen v hudi zimi leta 1952, zaradi česar sem očitno dovolj žilav, da sem v Postojni ostal celo življenje.«
Kot porodničar in ginekolog je v 35 letih na svet pomagal 15.000 otrokom. Pravi, da je v tem času doživel nekaj slabih trenutkov, še več pa svetlih. »…rojevanje nekega novega bitja, ko izpelješ težke primere, ko se skupaj z žensko trudiš in ji pomagaš devet mesecev, nato pa na svet pride novo bitje …,« se je spominjal Merlo. »Je pa to delo tudi izjemno stresno, zato se žal vse manj mladih odloča, da bi dlje časa delali kot porodničarji.«
Merlo ima veliko zaslug za to, da je postojnska porodnišnica med pričakujočimi ženskami zelo priljubljena. Na področju porodništva in ginekologije je uvedel nekatere naravne načine poroda. Porod v vodi so v Postojni uvedli pred 20 let, ledino so orali tudi na področju epiduralne analgezije. Merlo veliko časa posveča tudi parom, ki imajo težave z neplodnostjo. Njegovo delo in sposobnost so prepoznali tudi v tujini, lani so ga odlikovali s francoskim redom viteza nacionalnega reda za posebne zasluge.
»Kljub visoki strokovnosti in prizadevnosti kot zdravnik specialist pa sam ostaja skromen, preprost in topel človek, vedno pripravljen pomagati bližnjemu. Takega ga poznamo Postojnčani in tudi zaradi teh vrlin ga cenimo in spoštujemo,« so v obrazložitvi zapisali predlagatelji.
Aeroklub Postojna je za napredek letalstva in tehnične kulture ter neprekinjeno 70-letno delovanje prejel priznanje 23. april. Letalstvo, letalski šport in tehnična kultura imajo v Postojni bogato tradicijo. Leta 1946 so ustanovili Športno-letalsko društvo Ivan Turšič- Iztok Postojna. Zametke današnjega aerokluba so sicer postavili modelarji, a so člani društva takoj po ustanovitvi društva razmišljali o letenju in usposobitvi letališča v Rakitniku. Prve jadralne polete v Postojni so opravili leta 1947, nato pa se je začela pisati petra in bogata zgodovina letalstva. Danes je v aeroklubu veliko ljubiteljev letalstva iz Postojne in tudi iz sosednjih občin. Z odprtjem meja v Evropi pa se postojnsko letališče in aeroklub uveljavljata tudi v turistično-športnem pomenu.
Andreja Mihelčič, predsednica Društva invalidov Postojna, si je zlato občinsko priznanje zaslužila s požrtvovalnim prostovoljnim delom na humanitarnem in kulturnem področju ter delom v lokalni samoupravi. V postojnski občini Mihelčičevo dobro poznajo, saj je bila in je še vedno aktivna na številnih drugih področjih. V domačem Bukovju je kot članica kulturne skupine s sokrajani bogatila kulturno in drugo dogajanje, aktivna pa je ostala tudi po upokojitvi.
Zlato priznanje je prejela tudi Gasilska zveza Postojna, in sicer za visoke organizacijske usposobljenosti, doseganje visokih strokovnih standardov, neprestano skrb za pomladek, združevanje in povezovanje interesov vseh gasilskih enot ter nesebično in požrtvovalno nudenje pomoči občanom. Zveza, ki združuje 13 prostovoljnih gasilskih društev, od tega v občini Postojna devet, letos praznuje 60-letnico delovanja. Kot so zapisali v obrazložitvi zveza predstavlja vsakega gasilca v občini, zato je to priznanje slehernemu gasilcu na Postojnskem.
Marjan Hebar je srebrno priznanje občine Postojna za vidno delo na področju strelskega športa, s katerim se ukvarja že več kot 30 let. Kot predsednik Strelskega društva Postojna je vidno zaznamoval ne le strelski šport v Postojni, ampak tudi šport v celoti. 90-letni Zofiji Kovač so srebrno priznanje podelili za požrtvovalno delo na področju ohranjanju vrednot in spominov narodnoosvobodilnega boja. Za svoj prispevek pri sodelovanju v NOB je med vojno prejela medaljo za požrtvovalnost, po vojni pa še medaljo za narod.
Priznanje Miroslava Vilharja pa so prejele članice projektne skupine Glasbene šole Postojna Brigita Tornič Milharčič, Karmen Širca Costantini in Mojca Širca Pavčič, in sicer za nadpovprečno uspešno delo na področju glasbene vzgoje in izobraževanja. Ustvarile so literaturo za glasbeno izobraževanje, ki jo je prej primanjkovalo. V več kot 20 letih so osnovnemu glasbenemu šolstvu edine ponudile zaokroženo celoto kakovostnih didaktičnih pripomočkov. Njihovo delo zaokrožujejo tudi dejavnosti na drugih področjih.
Petra Trček, Notranjsko primorske novice