Praznovanje v Črni jami
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je na dan zmage, 9. maja, v dogovoru s predsednikom Republike Poljske Andrzejem Dudo udeležil svečanosti ob odkritju spominskega obeležja poljskemu vojaku Tadeuszu Sadowskemu – Tomu v Črni jami. Tom Sadowski je bil udeleženec NOV, ki je vodil diverzantsko operacijo v Postojnski jami 23. aprila 1944.
Postavitev spominske plošče je bila pobuda Poljskega veleposlaništva v Sloveniji, za katero je častno pokroviteljstvo sprejel predsednik republike, pobudo pa smo pozitivno sprejeli tudi v občini Postojna. »Evropa je bila pred dobrimi sedemdesetimi leti skupaj s celim svetom ujeta v temno in grozečo vojno vihro. Človeštvo se je uprlo temnim silam in z visokim krvnim davkom premagalo nacizem ter fašizem. Zato lahko danes dvakrat praznujemo. Dan zmage in tudi dan Evrope,« je kot gostitelj uvodoma poudaril župan Igor Marentič in poudaril, je bil drzni požig bencina v Postojnski jami tako slovenski kot tudi internacionalni prispevek pri ustvarjanju nove Evrope, v kateri lahko narodi govorimo svoj jezik, gojimo svojo kulturo in ustvarjamo svojo lastno identiteto.
Slovesnosti sta se udeležila tudi Srečko Tušar, zadnji še živeči diverzant iz akcije, ter Zofija Kovač, takrat kurirka, ki je partizane pričakala ob vrnitvi v svoji vasi. Zofija Kovač, ki se dni okoli 23. aprila leta 1944 še dobro spominja, se je spomnila tudi Toma. »Še danes bi prepoznala njegov obraz,« je povedala kurirka Zofka. V imenu krajevne organizacije Zveze borcev Postojna je prisotne nagovorila njihova predsednica Bruna Olenik, zbrane pa je nagovoril tudi veleposlanik Republike Poljske v Republiki Sloveniji Pawel Czerwinski.
V nagovoru ob odkritju spominskega obeležja je predsednik spomnil, da je konec aprila uradno obiskal Republiko Poljsko, kjer je bil deležen velike prijaznosti in gostoljubja poljskega predsednika Andrzeja Dude. Povedal je, da sta s poljskim predsednikom ob tej priložnosti izmenjala stališča »o vseh aktualnih vprašanjih dvostranskih odnosov, prihodnosti Evropske unije in našega skupnega zavezništva v Zvezi NATO. Pogovarjala sva se večinoma o prihodnosti, a okoliščine so take, da so naju navdihovale dobre, slavne in slabe izkušnje, ki sta jih slovenski in poljski narod bila deležna v preteklosti,« je pogovore s poljskim predsednikom povzel slovenski predsednik in dodal, da ga je poljski predsednik prosil in pooblastil, da ob priložnosti današnje slovesnosti v njunem skupnem imenu, »skupaj, kot predsednika Poljske in Slovenije povabiva vse ljudi miru, prijateljstva, tako slovensko-poljskega kot siceršnjega, k temu, da bi bilo to mesto, mesto tega slavnega spomina v prihodnje kraj, kjer bi vsaj enkrat letno poudarili slovensko-poljsko prijateljstvo.«