Moja ideja – nova igrača
V četrtek, 8. junija, je v Kulturnem domu Postojna potekala slavnostna podelitev ob zaključku tretjega natečaja Moja ideja – nova igrača. “Natečaj je bil tudi letos uspešno izpeljan, saj je v ocenjevanje prispelo kar 71 didaktičnih igrač. Številne med njimi so ponovno potrdile, da inovativnost vzgojitelja olajša in približa otroku pridobivanje novih spoznanj,” je izpostavila mag. Tonja Ferjančič, ravnateljica vrtca.
Letos je natečaj Moja ideja – nova igrača potekal tretjič in vsi vemo, da je število tri pravljično število, in da so dobre stvari vedno tri. Vrtcu Postojna je tako letos že tretje leto uspelo izpeljati čudovit večer, na katerem je strokovna žirija razglasila najboljše didaktične igrače. Z veseljem in ponosom vam predstavljamo letošnje zmagovalce natečaja. Prvo mesto je prejela igrača KO GOZD OŽIVI avtoric Lidije Šinkovec in Ester Pečarič iz Vrtca Radovednež Škocjan. Drugo mesto je prejela igrača MALI PRSTKI, avtorice Teje Filipič iz Vrtca Postojna in tretje mesto igrača HIŠICA TO ZMOREM, avtoric Nataše Frank in Barbare Frank iz Vrtca Postojna. Igrače z najvišjim številom točk po mnenju strokovne komisije bomo v aprilu naslednje leto razstavili na Pedagoški fakulteti univerze na Primorskem.
Strokovna komisija je igro Gozd oživi ocenila kot najboljšo, saj »igrača z didaktičnimi nalogami spodbuja otrokov razvoj na vseh šestih področjih kurikula. Igra lahko poteka skupinsko ali individualno ob pomoči odraslega, kasneje tudi brez obeh. Igrača je mehka, v celoti narejena iz oblačil, ki so jih otroci prinesli od doma, oziroma iz manjših odpadnih kosov. Obenem pa so bili v proces nastajanja vključeni otroci oddelka. Igrača nudi veliko možnosti za nadgradnjo uporabe.«
V ocenjevanje je prispelo kar 71 igrač, sodelovalo je 91 strokovnih delavcev iz 38 slovenskih vrtcev, ki so namenjene uresničevanju različnih vzgojno-izobraževalnih ciljev z različnih področij predšolske vzgoje, največ s področja matematike. Njihovo inovativnost, kakovost izdelave, pedagoško vrednost, varnost in estetskost je vrednotila strokovna komisija za ocenjevanje igrač, ki jo oblikuje Vrtec Postojna in vabi k sodelovanju. Tudi letos je vrtec sodeloval z Biotehnično fakulteto iz Ljubljane in Univerzo na Primorskem, Pedagoško fakulteto. Sodelovanje z Univerzo na Primorskem je potekalo že med vrtčevskim letom v namen razvijanja didaktičnih pripomočkov v okviru delavnic za študente Pedagoške fakultete. Namen sodelovanja med vrtcem in fakulteto je prebujanje in vzgajanje vzgojiteljeve inovativnosti, saj je razvijanje in ustvarjanje didaktičnih pripomočkov dragocen proces. Vzgojitelj tako stopa po poti profesionalnega razvoja in prispeva h kvalitetnejšemu in pestrejšemu izvedbenemu kurikulu vrtca.
V Vrtcu Postojna je inovativnost doma. Kljub časom, ko smo javni zavodi finančno handikepirani, gremo korajžno naprej. V novembru 2016 smo v Izposojevalnico igrač povabili k sodelovanju starše. Z izposojo didaktičnih igrač v izposojevalnici starši otrok, vključenih v Vrtec Postojna, tako sodelujejo pri naših razvojnih idejah in nas podpirajo pri razvojnih ciljih vrtca. Vizija vrtca, da smo vsi tako odrasli kot otroci povezani v krogu prijateljstva in povezovanja, ne pomeni samo gradnje komunikacijskega mostu in partnerskega odnosa med soudeleženimi, temveč tudi nadaljevanje vzgojno izobraževalnega vidika v domačem okolju.
Ravnateljica Vrtca Postojna, Tonja Ferjančič, mag. prof. inkluz. ped., je ob zaključku natečaja dejala: »Tretji natečaj me je zaznamovan tudi osebnostno. Ovir je na poti dobrih idej vedno več. V našem vrtcu verjamemo, da je ustvarjalnost tista, ki človeka oživlja in mu daje smisel. Le-tej se človek ne more upreti. Če bi lahko zavrtela Arabelin čarobni prstan, bi imel naš zavod svojo proizvodnjo igrač, ki bi otrokom omogočala najkvalitetnejšo predšolsko igro. Žal v javnem zavodu to ni mogoče. Zagotavljam pa vam, da imamo napredne razmišljujoče praktike, ki prepoznavajo, ustvarjajo in zagotavljajo najkvalitetnejšo igro predšolskega otroka. V prihodnje si želimo še veliko več, pa se prepuščamo pravim idejam. Mi jim znamo prisluhniti. Ponosna sem na 91 somišljenikov, kar pomeni, da imamo v Sloveniji perspektivne ljudi, ki znajo razsvetljevati in odpirati nova pedagoška obzorja.«
Več o natečaju: http://vrtec-postojna.si/natecaj/