Vili Marinšek s svojim harmonikarskim orkestrom
V nedeljo, 9. oktobra, se je v zamejstvu, natančneje v Šempolaju, Italija, v organizaciji SKD Vigred odvil že 21. Kraški muzikfešt – srečanje muzikantov in pevcev. Nastopalo je 21 različnih glasbenih skupin iz Slovenije in zamejstva, razvrščenih v dve kategoriji mlajši (do 15 let) in starejši (nad 15 let). Žirija, ki jo vsako leto sestavljajo uredniki slovenskih zamejskih radijskih postaj, je letos odločala pod taktirko zborovodkinje Tržaškega pevskega zbora Pinka Tomažič – Pie Cah.
SKD Vigred je društvo zamejskih Slovencev, ki vsako leto v začetku oktobra organizira tridnevni praznik, namenjen pohodnikom, umetnikom, glasbenikom, predvsem pa druženju, kar je bila tudi primarna zamisel ustanoviteljev, ki aktivno delujejo že od leta 1906. Dandanes društvo organizira razne tečaje, razstave, knjižni sejem, glasbene in kulturne prireditve, predavanja in predstavitve knjig. So organizatorji največjega tekmovanja zabavne in narodno-zabavne glasbe v tem delu Italije.
Z namenom druženja z zamejci ter z željo po čim boljši uvrstitvi v tekmovalnem delu, so se na pot v Šempolaj – Praprot podali mladi Ansambel Strel iz Prestranka, ter ansambel Amaterji iz Hruševja, vsi učenci šole Vilija Marinška. Amaterji, ki jih sestavljajo Nejc, Nik, Teja in Maruša, stari 13 in 14 let, so kljub številnim sotekmovalcem ubranili 1. mesto strokovne žirije iz leta poprej. Žirijo so prepričali z izvedbo za kategorijo do 15 let dokaj zahtevnih skladb Franca Miheliča – valček Zadnja planika in polko Ob koncu tedna. Prejeli so še posebno nagrado Galerije Avsenik, Zbornik Zlati zvoki, Dvojezičen popis življenjskega dela bratov Slavka in Vilka Avsenika. Posebno presenečenje za mlade Amaterje pa je bila tudi razglasitev za zmagovalce po izboru občinstva.
V odrasli kategoriji se je zvrstilo veliko različnih skupin in posameznikov tako iz Slovenije kot iz tujine. Med njimi tudi Harmonikarski orkester Vilija Marinška iz Postojne, ki je žirijo in obiskovalce zapeljal najprej z dalmatinsko Ne diraj moju ljubav nato pa dokončno prepričal s Slakovim venčkom. Dosegli so 1. mesto po oceni strokovne komisije, saj so bili najboljši v vseh ocenjevalnih kriterijih, tako v tehnični izvedbi, ritmiki, dinamiki in usklajenosti. Najboljši pa so bili tudi po izboru občinstva. Orkester Vilija Marinška se je tokrat prvič udeležil tekmovalnega srečanja, zato so bili člani z dvojno zmago na festivalu še toliko bolj zadovoljni. Doseženi rezultati, so nedvomno dokaz, da Glasbena šola Vilija Marinška iz Postojne dela v pravo smer.
Besedilo in foto: Mojca Perenič