Skrb za prostoživeče živali
Občina Postojna ima za zagotavljanje oskrbe in zaščite zapuščenih živali sklenjeno pogodbo z zavetiščem Oskar Vitovlje pri Šempasu. Za vse prijave najdenih oz. zapuščenih živali se obrnite neposredno na zavetišče, na telefon 05/307-85-70 oziroma dežurno telefonsko številko 040/417-761, kjer bodo za žival ustrezno poskrbeli, saj imajo le oni ustrezno opremo in so za odlov strokovno usposobljeni. Enako velja tudi v primeru najdbe poškodovane živali. Delavci iz zavetišča bodo tako žival v čim krajšem možnem času odpeljali na veterinarsko postajo. Če boste žival na veterinarsko postajo pripeljali sami, se bo storitve oskrbe zaračunalo vam – Občina Postojna v tem primeru ne bo krila stroškov.
Na podlagi prijave najdenih oziroma prostoživečih živali bo občinsko redarstvo preverilo dejansko stanje na terenu in se bo šele po njihovi potrditvi resničnosti prijavljenih podatkov zavetišču naročilo odlov teh živali, saj pogosto prihaja do zlorab. Večkrat se namreč izkaže, da prijavitelji (najditelji) živali – najpogosteje mačk – že nekaj časa skrbijo za mačke tako, da jih hranijo, s čimer jim zagotavljajo ugodne pogoje za življenje in razmnoževanje, poleg tega pa na to lokacijo prihajajo tudi mačke iz drugih lokacij. Zavedati se je potrebno, da se s tem težave le še stopnjujejo, saj lahko mačke, ki živijo v takih pogojih, kotijo mladiče 2 do 3 krat v enem letu in se tako kolonije mačk nenadzorovano širijo. Puščanje hrane za mačke na prostem zagotavlja ugodne pogoje tudi za razmnoževanje glodavcev, ki so prenašalci nalezljivih bolezni.
Z nenadzorovanim razmnoževanjem mačk se poleg nezaželenih mladičev širijo tudi bolezni, ki se prenašajo kapljično, z dotikom, z ugrizi in s spolnim kontaktom.
Med njimi so:
-mikrosporija – glivično obolenje, ki se prenaša tudi na ljudi, okužena je cela kolonija, ki živi na skupnem prostoru,
-mačke obolijo za virusnimi boleznimi kot je mačji aids, mačja levkoza, mačja kuga, za obolenjem zgornjih dihal,
-s stikom si prenašajo tudi zunanje in notranje parazite kot so garje, bolhe, uši, črvi in trakulje ter so vir okužbe za domače mačke in pse, ki živijo v okolici
-v sezoni parjenja se mačke med seboj tudi grizejo, kar je za poškodovano mačko boleče, infekcija je dolgotrajna in brez ustrezne oskrbe tudi velikokrat usodna za prizadeto žival,
-zaradi nagona so v sezoni parjenja mačke nepazljive in pogosto žrtve prometnih nesreč.
Zakon o zaščiti živali določa, da je skrbnik živali oseba, ki odgovarja za žival, ne glede na to, ali je njen lastnik, ali pa zanjo le skrbi. Zato je dolžan tisti, ki živalim zagotavlja hrano, poskrbeti tudi za preprečevanje razmnoževanja.
Ker pogosto prihaja do prijav legel mladičev, odvrženih na različnih lokacijah, opozarjamo, da se bo v vsakem primeru takega dejanja, poskušalo ugotoviti, kdo je storilec, in bo tako dejanje kazensko preganjano.
Če prijavitelj oziroma najditelj živali ne bo ravnal v skladu z navedenimi postopki, Občina Postojna ne bo krila stroškov oskrbe, ampak jih bo najditelj dolžan poravnati sam.
Po odlovu se bo živali najprej veterinarsko pregledalo in oskrbelo (sterilizacija oziroma kastracija), nato se jih bo vrnilo v okolje (če gre za prostoživeče mačke), oziroma se jih bo namestilo v zavetišču, kjer se jih bo skušalo oddati novim lastnikom (če so socializirane in primerne za oddajo).