Javni prostor naj bo enakopravno dostopen vsem
Sredi novembra so v kulturnem domu Postojna izvedli drugo javno razpravo v okviru priprave celostne prometne strategije za občino Postojna, katere cilj je med drugim tudi zagotoviti čim bolj enakopraven in kakovosten dostop prebivalcev do svojih domov, delovnih mest in storitev, kakor tudi enakopravne možnosti gibanja. Javni prostor naj bi bil dostopen vsem, zato se med ukrepi predvideva tudi načrt varnih poti, ki omogočajo vsem uporabnikom, tudi gibalno oviranim in ljudem z okvaro vida, dostop do javnih programov in ustanov. »Veliko bo potrebno postoriti, da bomo vsaj delno olajšali gibanje tistim, ki imajo pravico biti enakovredni občani, pa temu zaradi naše neosveščenosti na žalost ni tako,« je po sprehodu z belico palico ugotovil postojnski župan Igor Marentič.
Posebna pozornost je pri načrtovanju prometa posvečena prilagoditvi prostora za senzorično in gibalno ovirane, zato so udeležence javne razprave povabili, da se postavijo v kožo ranljivejših skupin. Z zavezanimi očmi, belo palico in invalidskimi vozički se je peščica udeležencev sprehodila do Titovega trga, po Tržaški ulici, mimo sodišča ter nazaj po Ljubljanski ulici in ugotavljala, koliko je Postojna prijazno mesto do ranljivih skupin. Prestrma klančina, nepravilno postavljeni cestni znaki in druge arhitektonske ovire na pločnikih gibalno in senzorno ovirani ne zmorejo premagati brez pomoči.
Župan Igor Marentič se je na sprehod podal z zavezanimi očmi ob pomoči bele palice in spremljevalca. ”Ker je v osrednjem delu mesta gradbišče, je gibanje slepim in slabovidnim še bolj oteženo. Tudi osebno sem se prepričal, da nanje preži precej nevarnih točk, kot so prometni znaki, oglasne table, korita za rože ter ostale ovire na pločnikih. Še posebej, če so le-te postavljene na sredini ali zunanjem robu pločnika, kjer naj bi s palico otipali rob pločnika.«
Safet Baltič, predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Koper, ki pokriva enajst občin, med njimi tudi postojnsko, je na razpravi poudaril, da bi morali pločnike opremiti s talnimi vodilnimi taktilnimi sistemi, ki bi slabovidne usmerili na prehod za pešce, še posebej pred križišči in krožišči. Občina se pri urejanju lahko nasloni na izkušnje članov društev slepih in slabovidnih, Lions klubov ter primere dobrih praks Zavoda za spodbujanje dostopnosti Dostop.
Podžupan pozval občinske svetniku k udeležbi na javnih razpravah
V preteklih letih so na pobudo občinskih strokovnih služb v krajevni skupnosti Postojna že uredili preko 50 pločnikov z znižanimi robniki, obdobje prenove vodovodnega in kanalizacijskega sistema pa bi lahko izkoristili tudi za določene ukrepe v smeri mesta, bolj prijaznega ranljivim skupinam.
Podžupan Andrej Berginc je opozoril, da je odzivnost občinskih svetnikov na javne razprave »katastrofalna«: »Tistih, ki o tem odločajo, ni.«
Pripravljavci CPS so še enkrat pozvali k čim večji udeležbi na javnih razpravah, zadovoljni so tudi z odzivom na anketne vprašalnike. Konec meseca se zaključuje prva faza projekta. Do zaključka projekta bodo izvedli še dve javni razpravi. Prva bo že januarja na temo vizije prometne strategije občine, mesec kasneje pa bodo vizijo predstavili na razstavi. Strategija naj bi bila pripravljena do sredine prihodnjega leta. Informacije o javnih dogodkih, povezanih s pripravo celostne prometne strategije, so objavljene na spletni strani in strani Občine na socialnem omrežju Facebook, občanke in občane pa vabijo k interaktivnem sodelovanju. Javno razpravo sta vodili arhitektki Tjaša Podgornik in Polona Filipič iz podjetja B22, ki sta prejeli številne argumentirane odzive udeležencev, ki bodo v pomoč pri pripravi naslednjih faz v pripravi celostne prometne strategije.