Zaživel je večgeneracijski center v Notranjsko-primorski regiji
3. januarja so skladno z razpisom v Postojni odprli Večgeneracijski center in ga danes predstavili novinarjem. Center, ki v projektu povezuje šest občin, bo skrbel za medgeneracijsko dogajanje in predstavlja osrednji prostor zbiranja v lokalnem okolju, njegov namen pa je druženje, ohranjanje oziroma širjenje socialne mreže in zadovoljevanje potreb različnih oblik družin, posameznih družinskih članov v vseh življenjskih obdobjih, starejših in drugih ranljivih skupin. Večgeneracijski center bo naslednjih pet v občini Postojna deloval pod okriljem Zavoda Znanje Postojna oziroma organizacijske enote Ljudska univerza Postojna, aktivnosti pa bodo potekale v Zeleni dvorani.
Za uspešno kandidaturo na razpisu se je Vladka Krese, direktorica Zavoda Znanje Postojna, zahvalila Igorju Marentiču, županu občine Postojna, in pa tudi celotni ekipi, ki jo je povezovala in vodila Tina Bazjako, predstojnica Ljudske univerze Postojna. »Zasluge za realizacijo tega pomembnega regijskega projekta gredo predvsem uspešnemu povezovanju med občinami, kar pomeni, da so vrata odprta za nove vsebine,« je še dodala. »Vesel sem, da smo Zeleni dvorani, ki je tradicionalno center dejavnosti za starejše generacije, dali nove dimenzije, ki bodo predvsem povezovalne,« pa je uvodoma na novinarskem srečanju povedal postojnski župan in dodal, da je potrebno vse znanje in izkušnje deliti s tistimi, ki jih še nimajo. »To pa lahko deluje v obeh smereh.«
Sicer pa bo projekt, ki ga financirata Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (15 odstotkov) in Evropski strukturni in investicijski sklad (85 odstotkov) trajal pet let. »Namen projekta je narediti korake pri medgeneracijskem povezovanju ter postaviti trdne temelje za trajno delovanje centra. Kar pomeni urediti prostor, pripraviti nabor aktivnosti medgeneracijskega sodelovanja, motivirati udeležence ter pričeti z medgeneracijskim sodelovanjem in urediti financiranje centra po zaključku projekta,« je napovedala Tina Bazjako. Razložila je še, da so na razpisu uspeli pridobiti 575.000 evrov sredstev za celotno obdobje, kar pomeni 120.000 evrov na leto, sofinancirajo pa ga tudi občine ustanoviteljice, torej Postojna, Cerknica, Loška dolina, Bloke, Pivka in Ilirska Bistrica.
O vsebinah, željah in ciljih, je podrobneje spregovorila dr. Vanita Nina Hočevar, ki bo postojnski center vodila, in ki je že v pripravah na razpis oblikovala širok nabor aktivnosti po posameznih ciljnih skupinah. »Z delom smo začeli nemudoma, saj je potreb ogromno, ravno tako pa tudi želja,« je izpostavila. V naslednjih petih letih bo tako Večgeneracijski center izvajal dejavnosti na področju informiranosti, socialne vključenosti, znanja in aktivacije. Projekt bo zajemal večgeneracijske centre v občinah Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Cerknica, Loška dolina in Bloke, v njem pa so prijavitelji upravičeni do 3,5 zaposlitev, ki so si jih določili glede na obseg aktivnosti in potrebe.