Ministrica obiskala VGC
V torek, 21. februarja, se je na povabilo dr. Nine Vanite Hočevar, vodje Večgeneracijskega centra Postojna (VGC), Ženskega zajtrka udeležila tudi Anja Mrak Kopač, ministrica za delo, družino in socialne zadeve. »Namen zajtrka je povezovanje različnih deležnikov v lokalnem okolju s ciljem ustvarjanja sinergij in skupnih akcij, ki bi z žensko noto oziroma skozi naše oči in aktivnosti pripeljala do dviga kakovosti življenja v Postojni,« je uvodoma na zajtrku poudarila dr. Hočevar. Zbrane je pred začetkom delovnega sestanka pozdravil tudi postojnski župan in vse pozval k sproščenemu pogovoru ter iskanju skupnih odgovorov.
Na dogodek so bile vabljene direktorice javnih ustanov ter predstavnice drugih institucij (društev), ki tvorno prispevajo k življenju v Postojni, tema pogovora pa je bila predvsem iskanje možnosti za bolj kakovostno življenje vseh ljudi. »Česa si vsak od nas želi? Biti srečen. Vizija Evrope 2020 govori o pametni, trajnostni in vključujoči rasti. V strategiji razvoja Slovenije 2014-2020 je zapisano, da bo posebna pozornost namenjena blaginji prebivalstva kot najvišjemu razvojnemu cilju. Elementi, omenjeni v viziji EU in Slovenije, so obenem zajeti tudi v tako imenovani indeks sreče, ki ga OECD meri v različnih državah. Projekt Happy planet, kjer v različnih državah primerjajo življenjsko dobo, blaginjo ljudi ter ekologijo, dobiva vedno večjo veljavo. Da je pomembno biti srečen, se zaveda vedno več ljudi, organizacij in držav. Rezultati raziskave, ki so jo izvajali po vsem svetu so razkrili. Srečo prinašajo osebna rast, podpora skupnosti in možnost, da lahko pomagaš drugim. Raziskava, ki so jo opravili na Harvardu pa zaključuje, da osamljenost ubija. Po zadnjih kazalcih OECD je Slovenija (5,7) pod povprečjem (6,5%), ko se sprašujemo po zadovoljstvu z življenjem,« je izpostavila dr. Hočevar.
Aktivnosti projektov večgeneracijskih centrov (VGC) delujejo ravno na teh vsebinah. VGC predstavlja osrednji prostor zbiranja v lokalnem okolju, njegov namen pa je druzˇenje, ohranjanje, oziroma sˇirjenje socialne mrezˇe in zadovoljevanje potreb razlicˇnih oblik druzˇin, posameznih druzˇinskih cˇlanov v vseh zˇivljenjskih obdobjih, starejsˇih in drugih ranljivih skupin. Dejavnosti VGC so preventivne narave in so namenjene socialnemu vkljucˇevanju ranljivih druzˇbenih skupin, oziroma preprecˇevanju zdrsa v socialno izkljucˇenost. V okviru VGC se izvajajo sˇtevilne dejavnosti s poudarkom na socialnem vkljucˇevanju, izobrazˇevanju ter medkulturnem in medgeneracijskem povezovanju. Vkljucˇitev uporabnikov je prostovoljna in brezplacˇna.