Minister Brežan se je v Postojni srečal z župani Pivke, Postojne in Ilirske Bistrice
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan se je v spremstvu državnega sekretarja, pristojnega za naravo in vode mag. Mateja Skočirja in vodje kabineta Maje Kostanjšek, v Postojni danes sestal z župani občin Ilirska Bistrica, Pivka in Postojna. Osrednja tema pogovora je bila vzpostavitev skupnega vodovodnega sistema za vodooskrbo slovenske Istre in kraškega zaledja.
Kot je izpostavil minister je povezovanje vodovodnega sistema, glede na potrebe in interventne ukrepe v minulem poletju, ena od prioritet ministrstva v tem mandatu. Nekaj korakov pri teh prizadevanjih se je v zadnjem obdobju že naredilo, zastavljeni so kratkoročni, srednjeročni in dolgoročni ukrepi, skupen vsem pa je sistematičen in celovit pristop vseh deležnikov (ministrstvo, občine, upravljalci vodovodnih sistemov, lokalna skupnost) k zagotavljanju stabilnih in kakovostnih vodnih virov.
Kratkoročni ukrepi sicer zagotavljajo potrebne količine vode za problematični območji iz obstoječega sistema, vendar je to zgolj začasna rešitev vodooskrbe v izogib interventnega pristopa. V okviru srednjeročnih ukrepov je kohezijska politika, za reševanje vodooskrbe slovenske Istre in kraškega zaledja, zagotovila 92 milijonov evrov. Do konca leta se bo pripravilo projekt, ki bo zaobjemal dva večja sklopa, v okviru dveh kohezijskih vlog se bo vzpostavilo povezovalni vodovodni sistem za slovensko Istro in območje Krasa. Predvideva se, da bo vsak izmed sistemov zagotavljal 50 litrov vode na sekundo, kar pomeni, da se s tem ukrepom dodatno okrepi vodooskrbo oziroma pridobi skupaj 100 litrov na sekundo. Dolgoročna rešitev pa je usmerjena v raziskovanje možnosti, tudi že pripravo strokovnih podlag, za vzpostavitev novega obalnega zajetja.
Pomemben deležnik v celotni zgodbi, ki bo z zagotovljenimi sredstvi poskrbela za vodne vire v Slovenije, regionalno povezovanje vodovodnih sistemov in zagotovitev rezervnih vodnih virov, so tudi postojnska, pivška in ilirskobistriška občina, zato je minister na današnjem srečanju prisotne župane prosil in pozval k sodelovanju pri pripravi kohezijske vloge. Pripravljene so že ustrezne podlage v strateških aktih, prioritetni cilj pa je s sodelovanjem zagotavljati vode za potrebe znotraj naše države. V ta namen se pripravlja operativne ekipe, ki bodo s tesnim sodelovanjem zagotovile vse potrebne informacije, dogovore, vsebinske ter tehnične smernice, ki bodo podlaga za pripravo kohezijske vloge. Naloga občin v tem obdobju je priprava tehničnih podlag, nabora projektov in idej, ki bi jih bilo za zmanjšanje vodnih izgub v lokalnem prostoru smiselno še izvesti. S tem bi se še izboljšalo obstoječi lokalni sistem vodooskrbe, ki bo pomemben del povezovalnega vodovodnega sistema. Predloge bo preučilo ministrstvo in jih smiselno umestilo v kohezijski projekt.
Postojnski župan Igor Marentič je poudaril dobro sodelovanje in visoko stopnjo operativnosti v okviru obstoječih aktivnosti za zagotavljanje vodooskrbe slovenske Istre in kraškega zaledja. Občini Postojna je v interesu združitev vodovodnega sistema. Četudi so Malni dolgoročno strateški vodni vir, je le-ta obenem tudi precej izpostavljen in prostorsko odvisen od sosednjega območja, zato si na Postojnskem in Pivškem prizadevajo za dodatni, rezervni vodni in še večjo stabilnost obstoječega vodovodnega sistema. Tudi župan Občine Pivka Robert Smrdelj je potrdil, da združevanje vodovodov v primeru težav z vodo pomeni dodaten vodni vir za občane. Ker so občine lastnice na obstoječi infrastrukturi in vodovodnem sistemu, občine bodo v lokalnem prostoru tudi nosilke načrtovanih aktivnosti, je pivški župan izpostavil, da je pomembno celovito pristopiti k vsem vidikom, ki jih prinaša novo povezovalni omrežje, sploh metodologijo za določanje cen vode bo v prihodnje potrebno dobro usklajevati. Naklonjenost sodelovanju in skupnemu vodovodnemu sistemu je izkazal tudi župan Občine Ilirska Bistrica Gregor Kovačič, ki pa je pri tem izpostavil smiselnost celovitosti in s tem povezave pivškega in postojnskega vodovoda z ilirskobistriškem (povezava od Knežaka do Ilirske Bistrice) v navezavi z nadomestnim vodnim virom. Trenutno se namreč že izvaja dograditev brkinskega vodovoda (Ilirska Bistrica – Rodik) in obojestranska povezava obstoječega sistema s kraškim vodovodom preko Razdrtega bi po njegovem mnenju zagotovila kakovostno vodooskrbo tega dela države za naslednjih 50 let.