Naša občina uspešno pridobila tudi projekt Waste design 2.0
Občina Postojna je bila skupaj s partnerji, Javnim podjetjem komunala Izola d.o.o., Mestno občino Nova Gorica, Univerzo IUAV iz Benetk in Občino Devin Nabrežina, uspešna na razpisu za projekt Waste design 2.0. Projekt se bo izvajal 24 mesecev, njegova vrednost pa je 738,982.80 eur, pri čemer ESRR sofinancira 591,186.24 eur. Delež Občine Postojna je 239,887 eur
Projekt kapitalizira rezultate in učinke projekta WASTE DESIGN, ki so ga izvajali Občina Postojna, komunala Izola, Univerza IUAV in Isontina Ambiente. V projektu WASTE DESIGN 2.0 želimo te učinke in rezultate okrepiti in nadgraditi, jih prenesti na nove partnerje in okolja in povečati njihovo vidnost na programskem območju. Občina Postojna (vodilni partner) in Komunala Izola smo v prvem projektu izvedli pilotne investicije v podzemne ekološke otoke za ločeno zbiranje odpadkov, na katerih smo preizkusila inovativno digitalno tehnologijo za spremljanje polnosti zabojnikov. Te dosežke bomo v kapitalizacijskem projektu okrepili s postavitvijo novih plotnih ekoloških otokov z digitalnim sistemom in s tem nadgradili rezultate projekta WASTE DESIGN. Univerza IUAV pa je izvedla študijo o metodologijah in materialih za predelavo gradbenih odpadkov in izdelala prototipe urbane opreme iz recikliranega materiala. V novem projektu bo študijo razširila na druge vrste materialov, preizkusila različne metodologije in izdelala nove prototipe urbane opreme in drugih uporabnih izdelkov. Z izvajanjem pilotnih aktivnosti bomo partnerji imeli možnost analizirati učinkovitost uporabljene tehnologije ter trajnost in uporabnost recikliranih izdelkov.
Aktivnosti Občine Postojna:
Občina Postojna bo v okviru projekta izvedla pilotno aktivnost, v kateri se bo testirala napredna in inovativna tehnologija pobiranja odpadkov iz ekoloških otokov v občini. Občina Postojna je leta 2009 uvedla sistem ločenega zbiranja komunalnih odpadkov, ki danes obsega ločeno zbiranje mešanih komunalnih odpadkov po sistemu ˝od vrat do vrat˝ in na ekoloških otokih, ločeno z zbiranje kosovnih odpadkov, elektronske opreme, tekstila in obutve ter ločeno zbiranje bioloških odpadkov po sistemu ˝od vrat do vrat˝ in na ekoloških otokih. Z začetkom 2019 se je uvedlo tudi zbiranje odpadnega olja. Na območju Občine Postojna je trenutno vzpostavljenih 80 zbiralnikov ločenih frakcij oz. ekoloških otokov, v katerih se je leta 2017 zbralo 4,7 t različnih vrst odpadkov. V sklopu projekta WASTE DESIGN sta bila v občini urejena prva dva potopna ekološka otoka z umeščenimi senzorji spremljanja polnosti zabojnikov. A kljub dolgoletnemu sistemu ločevanja odpadkov odlaganje le-teh še vedno predstavljal velik problem v Občini. Ekološki otoki v bližini večstanovanjskih blokov so pogosto prepolni kar povzroča onesnaževanje okolice. Leta 2009 pa se je izteklo tudi obratovanje Zbirnega centra nevarnih odpadkov v Stari Vasi, ki je pokrivalo dve občini, Postojno in Pivko. S tem je nastala potreba po novem zbirnem centru, ki bi zbrane kosovne, električne in tekstilne odpadke tudi ponovno uporabil. Z nadzorom polnosti zabojnikov na novih lokacijah v Postojni bomo prispevali k boljšemu upravljanju z odpadki v naši občini, s čimer se projekt navezuje na projekt v izvajanju Zero Waste in načrtovanje Centra ponovne uporabe. Prav tako pa se bo z uvedbo inovativnega sistema odvoza odpadkov zmanjšala onesnaženost okolice ekoloških otokov.