Juriju Kraigherju – Žoretu v Hraščah postavljeno obeležje
Dan mesta Postojna in 114 let mestnih pravic letos obeležujemo z odkritjem doprsnega spominskega kipa Postojnčanu Juriju Kraigherju - Žoretu, ki je soustvarjal letalsko zgodovino.
Krajan Hrašč, sicer izkušeni pilot, je sodeloval v obeh svetovnih vojnah, kot polkovnik vojnega letalstva ZDA je reševal ameriške pilote, prvi na svetu je z velikim potniškim letalom preletel Ande, se izkazal tudi kot inovator in kot eden izmed direktorjev družbe Pan American Airways.
Odkritje obeležja pred njegovo rojstno hišo v Hraščah je pomemben dogodek tako za naše mesto kot tudi celotno Slovenijo. Spomenik pomembni zgodovinski osebnosti bo trajni spomin na njegovo življenje ter udejstvovanje v preteklosti, ki je pisalo našo zgodovino in tudi usodo. Kot je v uvodnem nagovoru poudaril podžupan Občine Postojna Andrej Berginc je pomembno pri tem zavedanje pomena Kraigherjeve predanosti in prizadevanj za pravico in svobodo. »Naj nam bo ta spomenik vedno v opomin, da moramo ostati zvesti vrednotam, ki izkazujejo spoštovanje in povezovanje.« je sklenil svoje misli podžupan v krajši slovesnosti, ki jo je sooblikoval mlad in uspešen glasbenik, harmonikar Tristan Cernatič.
Doprsni kip Postojnčana, ki je zaznamoval našo zgodovino, je ustvarila umetnica, akademska kiparka Katja Majer, ki je nagovorila zbrane obiskovalce ter s podžupanom tudi simbolično odkrila lično zasnovan spomenik. Kot je povedala kiparka, gre za dinamičen doprsni kip znamenitega krajana Hrašč, ki gleda proti svoji rojstni hiši, za hrbtom pa ima letalo, ki je usmerjeno v smeri zahoda, kjer je živel in delal. »Namen kipa je, da je navdih vsem nam, sploh mladim. Če je Žore uspel s svojim življenjem, kljub težkim življenjskim situacijam, koristiti družbi, lahko tudi mi v svojem življenju damo od sebe le najboljše.« so bile besede umetnice Majerjeve. Obeležje sestoji iz kraškega kamna, iz Lipice, kar Žoreta znova povezuje z njegovimi rodnimi kraji.
Občini Postojna se je za posluh zahvalil tudi neposredni 'sosed' obeležja, krajan Hrašč, Srečko Šajn, ki je bil pobudnik tega projekta: »Moj sosed si zasluži to obeležje, ki je velik dosežek in oddolžitev tej izjemni osebnosti. Jurij Kraigher je namreč tvegal svoje življenje, da je ohranjal sestreljene pilote, borce in Slovence.«
Dogodek se je nadaljeval s projekcijo filma »Slovenec, ki je preletel stoletje«, ki je nastal v produkciji Društva Kolut, s podporo Občine Postojna in ameriške ambasade.
Ob tej priložnosti gre posebna zahvala Krajevni skupnosti Hrašče, za sodelovanje in izkazano gostoljubje ob današnjem dogodku.
Foto atelje Postojna