Občina Postojna znova imenovana za Branju prijazno občino
Občina Postojna je tudi letos dobitnica naziva Branju prijazna občina, kar pomeni, da se v lokalni skupnosti, z aktivnim prispevkom občine, izvaja promocija dobrih praks, ki izboljšujejo bralno pismenost, spodbujajo branje in razvoj bralne kulture.
Naziv, ki ga Združenje splošnih knjižnic, v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in Ministrstvom za kulturo, občini podeljuje za triletno obdobje, je Postojna prejela že drugič in sicer prvič v letu 2019. Doslej je naziv pridobilo skupaj 52 občin. V letu 2022 so bili nazivi podeljeni že šestič, na novo je naziv prejelo pet občin, medtem, ko je devet občin (med njimi tudi Občina Postojna) naziv obdržalo oziroma se jim je naziv podaljšal za naslednja 3 leta. Cilj projekta je, da vsaka slovenska občina (212) postane branju prijazna, saj se naziv podeljuje občinam z namenom, da se tudi izven obsega javne knjižnične službe skrbi za dvig bralne kulture, ki je tesno povezana s pismenostjo in splošno razgledanostjo.
Na Prešernov rojstni dan oziroma na Ta veseli dan kulture, 3. decembra, so naziv Branju prijazna občina, v imenu postojnske občine prevzeli direktorica občinske uprave Marina Rebec in višja svetovalka za družbene dejavnosti Alenka Hladnik Suša ter direktor Knjižnice Bena Zupančiča Postojna Uroš Mlinar.
Občina Postojna je letošnji naziv prejela na podlagi kriterijev, ki določajo ohranitev ali izboljšanje višine financiranja knjižnične dejavnosti, izkazovanje opredelitve bralne kulture in bralne pismenosti v svojih strateških dokumentih, spodbudo in sofinanciranje pri vsaj enem novem infrastrukturnem ali vsebinskem projektu, povezanim s področjem bralne pismenosti in bralne kulture.
»Prejeto priznanje je namenjeno Občini Postojna, Knjižnica Bena Zupančiča Postojna pa se kot nosilec javne službe na področju knjižničarstva trudi, da bi branje in bralno kulturo ne le ohranjali, ampak tudi gradili. Zagotovo pa skrb za slovenski jezik, promocijo branja in dostopnost kvalitetnih kulturnih dobrin poteka v sodelovanju z različnimi organizacijami pri nas. Prejeto priznanje potrjuje, da se Občina Postojna zaveda pomembnost tega področja. Povedano bolj plastično, skrb za promocijo branja in posledično dvig pismenosti med vsemi nami je dnevna obveznost tako knjižnic, šol, kulturnih ustanov in občine, kot tudi posameznikov, staršev, zasebnih in javnih združenj. Pavčkove besede - če ne bomo brali, nas bo pobralo - govorijo o tem, da je branje temelj, ki oblikuje naše sposobnosti izražanja, pisanja, razumevanja in nam daje širino razgledanosti. S sodobnimi digitalnimi praksami ni nič narobe, zagotovo pa samo z branjem trivialnih spletnih vsebin ne bomo ohranili širine naših misli in izraznih spretnosti, kar pa neizogibno vodi v posameznikovo, lokalno in narodno poneumljanje.
Knjižnica v Postojni in tudi knjižnice v Sloveniji smo dobro razvite, na kar smo lahko ponosni. Kako bomo naš jezik, kulturo in znanje prenašali prihodnjim generacijam pa je odvisno od najvišjih državnih institucij, lokalnih politik, funkcionalnih institucij ter zgleda posameznikov. Knjižnica Postojna se želi v prihodnjih letih posodobiti s knjigomati, pri čemer ji Občina Postojna stoji ob strani. Naziv Občini Postojna je torej obveza, da bodo znali javnim službam, združenjem ter posameznikom prisluhniti in da bodo področje bralne kulture krepili po svojih zmožnostih in lastnih prizadevanjih.« Uroš Mlinar, direktor Knjižnice Bena Zupančiča Postojna