Neposredni vplivi tekstila na naše zdravje
V okviru projekta NOVO ŽIVLJENJE ODRABLJENIH STVARI so dijaki 3. letnika Zdravstvene nege delali raziskovalno nalogo na temo vplivov kemičnih snovi iz tekstila na naše zdravje med uporabo le-teh.
Izsledke naloge so predstavljeni na plakatih, ki so na ogled v avli dijaškega doma do konca novembra.
Tekstilni industriji se za pridelavo in obdelavo uporablja 3500 različnih kemičnih spojih, od tega jih je 750 nevarnih za zdravje (21,4%) in 440 nevarnih za okolje (12,6%).
Za pridelavo bombaža za eno majico se uporabi 1 kg kemikalij.
Ravno tako se pri izdelavi tekstila uporabljajo kemične snovi, ki so škodljive tako za naše zdravje kot za naravo. Toksini, ki ostanejo v tekstilu se preko kože vnašajo v telo. Najbolj pogoste kemične spojine uporabljene v tekstilni industriji so: formaldehid, azo barvila, težke kovine, organo – kositrne spojine, klorobenzene snovi in ostale.
27% teže tekstilnega izdelka predstavljajo kemične snovi, od tega je 8% formaldehida.
Dijaki so predstavili na katere organe posamezne kemične spojine vplivajo in katere bolezni povzročajo.
Posvetili so se tudi iskanju alternativ. Predvsem bi si želeli, da se zmanjša nakupovanje novih oblačil in ostalega tekstila, če pa se temu ne moremo izogniti priporočajo, da se nakupuje organske materiale ali tekstil s certifikati ter oblečila iz izmenjave, second hand nakupovanja, ponovna uporaba tekstila, ki smo ga dobili od prijateljev in družinskih članov.
Pri hitri modi se poleg onesnaževanja večkrat pojavi tudi izkoriščanje delavcev, otroško delo, neprimerni delovni pogoji, neprimerno plačilo zato so predstavili tudi certifikate, ki naslavljajo to problematiko.
Pri raziskovalni nalogi so sodelovali dijaki 3. z razreda Zdravstvene nege SGLŠ:
- Patrik Klasič
- Arno Avsec
- Luka Salopek
- Matej Mavsar
- Karin Benčina
- Nika Nared
- ter mentorici Karmen Tomažič in Mateja Premrl.
Raziskovalna naloga je potekala oktobra in novembra 2022.