Notranjski muzej Postojna praznuje svojih 75 let!
V Notranjskem muzeju Postojna so nocoj, ob praznovanju svoje 75-letnice ustanovitve, ki jo obeležujejo z raznimi priložnostnimi dogodki in aktivnostmi že celo leto, otvorili razstavo z naslovom 'Kako se je začelo? Podoba Postojnskega okraja ob ustanovitvi Notranjskega muzeja Postojna leta 1947'.
V krajši otvoritveni slovesnosti, ki sta jo glasbeno obarvali učenki Glasbene šole Postojna (Veronika Hreščak, Mia Rebec ter ravnatelj Edvard Popit), sta zbrane nagovorila gosta, Marija Brus, sekretarka na Ministrstvu za kulturo in župan Občine Postojna Igor Marentič. Dobrodošlico vsem obiskovalcem pa sta izrekla tudi dr. Slavko Polak, muzejski svetnik, biolog in Tine Kaluža, kustos pripravnik, ki je ustvaril jubilejno razstavo.
"Skupnost, ki ustanovi muzej, vsem na ogled postavi svoj ponos in odnos do lastne zgodovine, okolja, dosežkov, znanja, ustvarjalnosti, skratka do sebe. Skupnost, ki muzej ustanovi v tako skromnih in težavnih razmerah, kakršne so bile po vojni, postavi na ogled podobo v zlatem okvirju in to zlato prikazuje razstava o okolju, v katerem se je muzej rodil. Okolju, ki si je po kruti vojni želelo nekaj lepega in bilo pripravljeno za to tudi nekaj narediti.
Slovenija je ponosna na izjemni kras, o krasu pa največ veste prav pri vas, tam, kjer je. Z njim živite, ga raziskujete, vas navdihuje, predvsem pa ga poznate bolje od drugih. Notranjski muzej je drugi največji z naravoslovnimi zbirkami v Sloveniji in edinstven v kompleksnosti predstavitve narave, človeka, družbe. V 75 letih je iz zbirke nastal muzej, osrednji za notranjsko in kraško območje, pomembna institucija za predstavljanje in poučevanje o Krasu.
Kolektiv so priznani strokovnjaki, tudi z mednarodnimi referencami, in odlični pedagogi. Muzej vztrajno skrbi za zbirke, strokovno delo in prenos znanja na mlajše generacije. Stalno razstavo širi na dvorišče, raziskuje tudi projektno, med publiko in šolami pa je postal znan kot vreden večkratnega obiska. V hudi konkurenci Postojnske jame in Predjamskega gradu je našel svoje mesto v trajnosti, vzgoji, učenju in znanju, v regijskem povezovanju ter sobivanju človeka in narave."
mag. Marija Brus, sekretarka, Ministrstvo za kulturo
Kot so poudarili predstavniki muzeja, je namen razstave opozoriti na težavne okoliščine in težak povojni čas, v katerem je prebivalstvo Postojnskega okraja v izjemnem optimističnem zanosu ustanovilo množico najrazličnejših inštitucij, med katere spada tudi Notranjski muzej. Nabor razstavljenih predmetov, skrbno pripravljen s pomočjo sodelujočih inštitucij (Glasbena šola Postojna, Inštitut za raziskovanje krasa, Knjižnica Bena Zupančiča in drugi), priča o času, ko je prebivalstvo cone B slovenskega Primorja s pokončno držo kljubovalo zgodovinskim preizkušnjam in na noge postavilo novo generacijo ustanov, ki v veliki meri uspešno delujejo še danes. Pri tem kljub vojnemu opustošenju in negotove državne razmejitve niso pozabili tudi na kulturno udejstvovanje, ki je v letu 1947 doživljalo pravi preporod. Zanimiva razstava bo v Notranjskem muzeju Postojna na ogled do decembra. Vabljeni k ogledu!
Foto: Mitja Turk