Tržaška cesta v Postojni dobila novo podobo
Pred uradnim odprtjem Tržaške ceste, ki bo v nedeljo, 4. septembra ob 15. uri, v okviru tržnice nevladnih organizacij, dogodka Postoj-na-živi ulici, ki bo združil številne organizacije, društva, ponudnike ter ostale lokalne deležnike, je danes potekala novinarska konferenca, kjer sta župan Občine Postojna, Igor Marentič ter vodja projekta na Občini Postojna, Robert Ozbič, medijem predstavila podrobnosti in informacije o samem poteka in izvedbi investicije.
O infrastrukturi in gradbenih delih
Občina Postojna je v zadnjem letu obnovila komunalno in cestno infrastrukturo na treh ulicah v centru mesta Postojna. Namesto mešanega sistema kanalizacije se je zgradilo ločen sistem kanalizacije (ločena fekalna in padavinska kanalizacija), obnovilo vodovodno omrežje in novo javno razsvetljavo. Istočasno so lastniki in upravljavci ostale infrastrukture (elektrika - NN omrežje, telekomunikacije, kabelsko omrežje, toplovod) izvedli podzemne instalacijske povezave, tako da so lahko vse instalacije podzemne. S tem je Občina Postojna za daljše obdobje komunalno opremila vse tri ulice. Posege se je izvedlo na Tržaški cesti, od Hotela Kras do križišča z Globočnikovo ulico, na Stritarjevi ulici v celoti in na delu Jenkove ulice, od sodišča do krožišča pri Zdravstvenem domu. Zgradilo se je novo fekalno kanalizacijo, ki je povezana na Centralno čistilno napravo Postojna, padavinsko kanalizacijo, ki je vodena pod Titovo cesto v obstoječi odprt jarek na levi strani Titove ceste, ter novo javno razsvetljavo.
V sklopu projekta je bil zgrajen objekt javnih sanitarij in dvigala na platoju pred objektom Tržaška cesta 9 (trgovina Mercator). Glavni dostop do sanitarij je z Jenkove ulici, dvigalo pa povezuje nivo Jenkove ulice z nivojem Tržaške ceste. Objekt sanitarij je vkopan, umeščen za linijo novega podpornega zidu in pod trg pred stavbo Mercatorja ob Tržaški cesti. Na zgornjem nivoju trga ven pogleda le volumen dvigalnega jaška s predprostorom. V kleti se nahajajo javne sanitarije, odprt hodnik pred dvigalom ter izhod/vhod v dvigalo. Desni del objekta je namenjen zabojnikom za smeti in je pokrit. Zgrajeno je novo stopnišče, ki povezuje nivo Tržaške ceste z Jenkovo ulico, ki predstavlja glavno peš povezavo do avtobusne postaje. V nadaljevanju stopnic je ob novem podpornem zidu površina (ki je hkrati tudi vhodni prostor v objekt sanitarij in dvigala) iz litega betonskega tlaka.
Vse pohodne in povozne površine znotraj območja urejanja na Tržaški cesti se je enotno utrdilo in tlakovalo z betonskimi tlakovci, ki se zaključujejo s pasom litega betonskega tlaka ob objektih. Vozna površina iz pigmentiranega litega betona (cesta + kolesarska steza) se je na obeh straneh zamejila z betonskim robnikom, širine 30 cm, v kontrastni temno sivi barvi. Višinske razlike med voziščem in peš površino ni. Širina vozišča znaša 4,75 m (enosmerni vozni pas za motorni promet in kolesa 3 m + enosmerni kolesarski pas v nasprotno smer 1,75 m), na eni strani vozišča je kovinska rešetka, všteta v širino vozišča. Zaradi boljšega odvodnjavanja je prečni nagib 2,5 %. Peščeve površine severno in južno od vozišča so iz betonskih tlakovcev, od betonskega vozišča so denivelirane in ločene z litoželezno rešetko ter 30 cm širokim robnikom v kontrastni temno sivi barvi, zaradi česar je prečna komunikacija pešcem olajšana, rob cestišča pa jasno zaznaven. Mestoma se je navezave in dostope v objekte ob Tržaški cesti uredilo z litimi betoni, s katerimi se je prilagaljalo posamzenim vhodom v objekte. Cestišče na območju Stritarjeve ulice in Jenkove ulice - vzhod se je obnovilo v asfaltni izvedbi, ohranil se je obstoječ režim prometne ureditve.
Prometna ureditev
Ob celotni trasi urejanja se je zasadilo 56 novih dreves, zaščitenih s kovinskimi rešetkami različnih dimenzij. Na obeh straneh vozišča je 50 parkirnih mest, po 2 med dvema sosednjima drevesoma, in po 5 stojal za parkiranje koles pred trgovino Mercator in nekdanjo Blagovnico. V prihodnje se načrtuje namenska ureditev dodatnih 9-ih parkirnih mest za domačine vzpostavljenih na Tržaški ulici 5. Zaključuje pa se tudi sprejem OPPN za avtobusno postajo, kjer bo prav tako zagotovljena površina z javnimi parkirišči. Območje obravnavanega dela Tržaške ceste se je uredilo kot območje umirjenega prometa z omejitvijo hitrosti 10 km/h, uredile so se ločene površine za pešce in kolesarje. Celotno območje deluje kot območje umirjenega prometa, s tem da je na odseku od priključka z Jenkovo ulico pri SGLŠ omejitev hitorsti spremenjena na 20 km/h.
Izvajalci del ter finančna vrednost
Izvajalec del je bil KOLEKTOR CPG d.o.o., Nova Gorica s partnerjem Hidrotehnik d.o.o., Ljubljana in podizvajalcema Pirnat d.o.o. Ljubljana in CPK d.d. Koper. Inženir in nadzornik je bilo podjetje ELITA IB d.o.o. Sežana. Projektant je bilo podjetje Detajl infrastruktura d.o.o. Vipava - vodja projekta Mitja Lavrenčič, dipl. inž. grad., s partnerjem Ravnikar Potokar arhitekturni biro d.o.o. – pooblaščeni arhitekt Robert Potokar u.d.i.a., ki je izdelal načrt zgornjega ustroja ceste in opreme ter objekta s sanitarijami in dvigalom. Vrednost celotne investicije, ki je potekala od julija 2021 do julija 2022 je 3.330.000 eur.
Sofinanciranje stroškov oškodovanim poslovnim subjektom
Občina Postojna je z namenom blaženja posledic nastalih zaradi izvajanja projekta obnove gospodarske javne infrastrukture Tržaške ceste, Stritarjeve ulice in Jenkove ulice-vzhod, v letu 2022 (natančneje 7. januarja in 1. julija letos) objavila dva javna razpisa za spodbujanje poslovanja podjetij v posebnih okoliščinah. Predmet obeh razpisov je bila dodelitev finančne pomoči upravičencem v obliki sofinanciranja upravičenih stroškov, ki so upravičencem nastali v obdobju upravičenosti in so bili realizirani. Obdobje upravičenosti je sovpadalo z obdobjem izvajanja projekta obnove gospodarske javne infrastrukture.
Za izvedbo obeh javnih razpisov je skupno zagotovljenih 80.000,00 EUR proračunskih sredstev.
Po obeh javnih razpisih so bili kot upravičenci do finančne pomoči določeni poslovni subjekti, ki imajo poslovanje organizirano tako, da bodisi sami, bodisi preko podružnice ali poslovne enote opravljajo gospodarsko dejavnost na območju izvajanja projekta obnove gospodarske javne infrastrukture in zaradi obnove niso mogli poslovati oziroma so poslovali v bistveno zmanjšanem obsegu. Z obema razpisoma pa je bil določen tudi posebni pogoj za dodelitev finančne pomoči, in sicer izkaz zadostnega upada prihodkov od prodaje oz. ustreznega količnika upada prihodkov od prodaje.
Pri izračunu zneska finančne pomoči posameznemu upravičencu so bili upoštevani naslednji kriteriji: zmanjšanje prihodkov od prodaje, zmanjšanje števila zaposlenih ter vrednost točke. Znesek denarnih sredstev, ki je na podlagi izračuna ter skladno z javnima razpisoma lahko odpadel na posameznega upravičenca, se je le – temu dodelil v celoti, v kolikor je slednji izkazal upravičene stroške najmanj v enaki višini.
- Na podlagi prvega javnega razpisa (januar 2022) je Občina Postojna prejela 27 vlog, od katerih jih je 16 ustrezalo razpisnim pogojem in je bilo teh 16 prijavitelj upravičenih do finančne pomoči. Upravičencem je bilo skupno dodeljenih ter tudi izplačanih celotnih 40.000 EUR, kolikor je bilo razpoložljivih sredstev po razpisu.
- Na podlagi drugega javnega razpisa (julij 2022) pa je Občina Postojna prejela 14 vlog, od katerih je 10 vlagateljev upravičenih do finančne pomoči, kar 7 od teh pa do finančne pomoči v maksimalnem znesku 4.500,00 EUR. Odločbe so bile vlagateljem izdane ter jim bodo posredovane z današnjim dnem, v nadaljevanju pa bodo izvedena tudi izplačila dodeljenih finančnih pomoči upravičencem.
V naslednjem letu bo Občina Postojna namenila tudi subvencije za ureditev fasad objektov na Tržaški cesti.
Kako bo ulica živela?
Glede na raznolike želje in pobude, ki jih imajo prebivalci in tudi poslovni subjekti v neposredni bližini prenovljene Tržaške ceste glede vsebin in dogajanja ter aktivnosti na tem območju, si bo Občina Postojna prizadevala za nadaljnja usklajevanja med deležniki in preučitev možnosti. Vsekakor smo občani tisti, ki bodo dali lepo urejenemu središču v našem mestu utrip in življenje, s ponudbo, s skrbno zastavljenim dogajanjem ter predvsem z urejenostjo, tako prometa kot izgleda.
Foto: Silvo Čuk